Най - вълнуващия въпрос зимно време.
prascho - майстор
здравейте,

Ще се опитам да отговоря последователно на поставените въпроси:

1. На пръв поглед изглежда, че нямаме монтиран клапан за налягане на изхода на котела. Все пак аз не съм специалист и сме си платили монтажа на котела. Явно на хора, не толкова запознати с това, което правят. Едва ли при ивестиция от 2000 лева и отгоре за нов котел 20 лева са от значение :). Не сме такива циции!
2. Затворената система има разширителен съд
3. Системата не е свързана към бойлер за топла вода посредством серпентина. Тя е самостоятелна поне за момента.
4. На автоматичната пълначка нямаме доверие и между нея и водопроводната мрежа има сферичен кран, който е непрекъснато затворен.

Повишаването на налягането за мен е странно и по впечатление трябва да е станало в доста кратко време - до 10 минути. В 11.00 почистих между котела и комина и нямаше течове. И малко след това нещата се скапаха. Кранът при водопровода ако бе отворен се чува пълненето на системата и щях да го чуя. Аз бях на 50 см от него.

Имаме притеснения дали не се е скапала помпата или някое уплътнение на котела /външно няма подобни признаци/.

Кажете сега какво е хубаво да се направи. Да се монтира кран за налягане/температура на изхода на котела /неприятното е, че там тръбите са по-широки и заварени, ще трябва да се презаварява/.

П.П. Вход на котела е от страната на водопроводната мрежа и помпата? Изход е към вътрешната мрежа?
kalin72 - майстор
Прасчо, направи снимки на и около котела, няма начин да нямаш разширителен съд, и предпазния клапан може би е под него, поне при мен е така.
prascho - майстор
здравейте,

Чак сега смогнах да направя снимки. Трябваше да довърша покрай комина. Клапан за налягане от този в линка аз не виждам. Извинявам се предварително, но в мазето ни е леко мръсно.

Котелът е Demrad - Solitech F plus.

Прикачен файл

IMG_0556.JPG

Прикачен файл

IMG_0558.JPG

Прикачен файл

IMG_0562.JPG

Прикачен файл

IMG_0563.JPG
VLADO66 - майстор
Това на втората снимка до вентилатора трябва да е предразен клапан по налягане и отдолу му е завито парче тръба.Я го врътни надясно на 90гр.и трябва пружината да щракне.На капачката трябва да пише на колко бара отваря.
feikot - специалист
Има РС,клапан няма.Аз колкото и да съм запознат от 1 месец,горещо ти препоръчвам ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да сложиш клапан,който отваря на 2.5 бара.Да ти е мирна главата.

5 атмосфери може да се качи по пътя на логиката разбира се,ако си в населено място с каптаж (селата основно),къщата да ти е в ниските части на населеното място и по някаква случайност да имаш над 50 метра денивелация с каптажа (5 атмосфери) и да си пуснал крана за пълнене на системата,да е качила до 5 и така.Друго не се сещам аз поне.Но не забравяй клапана !!!
prascho - майстор
Баща ми каза, че този клапан той го знаел като "дренажен" и е от първия ни бг котел. Погледнах го, при завъртане на ляво прещраква до второ положение и между двете положения потича вода. След още една стъпка наляво потича непрекъснато. Немски е, но не се разчита нищо. В средата има една осмица.

Ако трябва да сложа клапан къде да го сложа - на горната или долната тръба?
VLADO66 - майстор
Тази осмица да не е 8 бара :shock: .Иначе може да се дренира с него ако го отвориш на половинчато положение.Трябва да го смениш с нов на 2.5 -3 бара
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно така, това е предпазен клапан за бойлер. Смени го с подходящ, мястото му май е добре, гледай да няма предпоставки да се напълни с утайки и да не действа. Гледай да не е под тръбата. Не видях къде е РС?
prascho - майстор
Разширителното тяло е в дясно от котела на първата снимка.

П.П. Препоръчайте надеждна марка клапан за налягане/температура за да го подменим през тази седмица.
VLADO66 - майстор
Ей богу разширителен съд не виждам :? Сложи си по налагане http://www.bgtherm.com/store/product/11 ... мбинирания действа еднократно след което почва да тече.Като гледам "автоматиката" ще изпуснеш котела и ще хвърлиш едни 60-70лв.

Тема "хидравличен удър на затворена отоплителна система?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: