Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mizstefan - помощник
chungata написа:
ЧЕСТИТА КОЛЕДА И ОТ МЕН! Да сме живи и здрави, любов и късмет на всички, и зимите да са ни топли и безавариини :partyman: :drinkers: :partyman:

Да споделя и аз как върви тази зима. Като начало смених пелетите с някакви габровски - дъб и бор /мешано/ 80% на 20%. Първите ми наблюдения за тези пелети са, че Т на изх. газове на 1ва степен е под 80гр., а при разгаряне със зор стигат 140гр. Сравнено с предишните, който ползвах от Рико стил Троян това е с повече от 20гр. надолу. Далече съм от мисълта, че Бърнита е "адаптивна" и КПД се е повишило, така че тези са по НЕкалорични и от там разхода е нагоре. Обаче сложих изолация на таваните - 10 см каменна вата и нещата се подобриха. Топлото вече не бяга през тавана.
Като всеки тук, при закупуване на пелетите, веднага сложих от няколко поредни чувала в чашка. Не се забелязват някакви примеси или неща с извъндървесен произход. Обаче при последните няколко чистения под кошничката в огнището намирам метални стружки. Дори не са стружки , а по скоро приличат на капки разтопен метал с големина до 3мм. Количеството е по половин шепа :shock: Започнах пак проверките на всеки чувал преди да сипя в бункера. В пелетите няма и следа от такива неща :? И така започнах да се чудя от къде идват. Основно почистих камината, бункера шнека, абе като за витрина я направих и никакъв нишан от къде идва това чудо. Мисля си, че ако е от камината до сега щеше нещо да започне да стърже..... Днес пак ще я чистя и се надявам да не намеря стружките пак. Друго което ми идва на акъла е, че това може да са остатъци от ремонт на машината за пелетите и просто да има на няколко чувала по няколко пелетки с метал в тях. Ако някой има идея от къде може да е да сподели моля.
Ползвам камината 4-ти сезон.Наскоро забелязах,че на "кошницата" в която горят пелетите от долу липсва (е изтънял) чугуна и има пукнатина.Дали тези стружки не са от това.Някой знае ли от къде мога да закупя такава "кошница".
bondo77 - напреднал
градусите на изходящите газове са много високи и камината обръща на 1 степен,това е първите 30мин и после се оправя.градусите варират 220-230.някой знаели от какво се получават такива големи градуси.
plamko_82 - напреднал
bondo77 написа:
градусите на изходящите газове са много високи и камината обръща на 1 степен,това е първите 30мин и после се оправя.градусите варират 220-230.някой знаели от какво се получават такива големи градуси.
Чистена ли е основно камината и димоотводите? :)
bondo77 - напреднал
plamko_82 написа:
bondo77 написа:
градусите на изходящите газове са много високи и камината обръща на 1 степен,това е първите 30мин и после се оправя.градусите варират 220-230.някой знаели от какво се получават такива големи градуси.
Чистена ли е основно камината и димоотводите? :)
днес я изчистих и май проблема е било в това.Благодаря все пак.
benimm8808 - специалист
bondo77 написа:
градусите на изходящите газове са много високи и камината обръща на 1 степен,това е първите 30мин и после се оправя.градусите варират 220-230.някой знаели от какво се получават такива големи градуси.
По скоро е от запушен комин или тръбите след камината,защото датчика за изгорелите газове се намира на вентилатора ,и по скоро ако е запушена камината градусите ще показва, че са ниски защото реално дима не отива до датчика и вентилатора,а стой в димигарните тръби. Това да се установи(запушване на камината) ,ако след запалване в рамките на 30 мин. стъкшото се опуши доста.
Поне това са мой наблюдения.Градусите на изходящите газове са високи,ако е запушен комина или тръбите след камината.
nakovk - помощник
Привет.
Опитвам да настроя камината да се гаси 1 градус над зададената стайна температура и да се пали 1 градус под нея.
От меню М-9-4-6 настроих на 1 градус, но мисля, че това е само за гасенето, защото след това трябва да се охлади с 2.5 градуса под зададената за да се запали.

Някой да е успял да настрои и да му работи коректно?
zlatev2000 - специалист
nakovk написа:
Привет.
Опитвам да настроя камината да се гаси 1 градус над зададената стайна температура и да се пали 1 градус под нея.
От меню М-9-4-6 настроих на 1 градус, но мисля, че това е само за гасенето, защото след това трябва да се охлади с 2.5 градуса под зададената за да се запали.

Някой да е успял да настрои и да му работи коректно?
Според мен , режима по който управлявш камината по стайна температура с гасене и палене е най - "лакомия" режим .
Честно казано не виждам защо да настройваш да се гаси и да пали , вместо да влиза в модулация и крета на 1-ва степен.
За едно запалване отиват толкова много пелети , че с тях сигурно ще гори 3-4 часа на модулация.

Най-ефектвния метод е да се управлява по Т на водата и да влиза в модулация при достигането й, а не да се гаси.
nakovk - помощник
zlatev2000 написа:
nakovk написа:
Привет.
Опитвам да настроя камината да се гаси 1 градус над зададената стайна температура и да се пали 1 градус под нея.
От меню М-9-4-6 настроих на 1 градус, но мисля, че това е само за гасенето, защото след това трябва да се охлади с 2.5 градуса под зададената за да се запали.

Някой да е успял да настрои и да му работи коректно?
Според мен , режима по който управлявш камината по стайна температура с гасене и палене е най - "лакомия" режим .
Честно казано не виждам защо да настройваш да се гаси и да пали , вместо да влиза в модулация и крета на 1-ва степен.
За едно запалване отиват толкова много пелети , че с тях сигурно ще гори 3-4 часа на модулация.

Най-ефектвния метод е да се управлява по Т на водата и да влиза в модулация при достигането й, а не да се гаси.
Благодаря за мнението, но не съм съгласен с теб.
При добре изолирано жилище желаната стайна температура се достига лесно и се задържа продължително.
За 1ч не работеща камина темп. спада с 1 градус. При режима в който се опитвам да я настоя тя няма да работи 2 часа.
Пример: зададени 24*, гаси на 25* и пали на 23*.
Когато стайната темп. е спаднала само 1* от зададената, при последващо палене камината влиза директно в режим на модулация.
От това следва, че няма да има по-висок разход на пелети.
Колкото до зареждането на горивната камера с пелети за новото запалване ще кажа, че за 1ч в реж. модулация камината изразходва приблизително 8 такива порции или ~1.3 кг. а за 2ч ~2.5кг.
От изложените факти следва, че камината ще работи 12ч в денонощието и разхода ще бъде ~15-18 кг пелети.
А по твоята схема за непрекъсната работа ще трябват ~30кг.
И не е само това проблема(който никак не е маловажен), а и темп. в отопляваните помещения се повишава до неприятните 27*-28*.
Но има и друг аргумент в моя подкрепа:
Когато денят е слънчев, апартамента ми се загрява до 25*-26* и повече и тогава камината не се включва по 5-6ч.
Изводите оставям за теб.

Поздрави. :drinkers:
benimm8808 - специалист
Колега nakovk,има резон в това което си написал и съм съгласен с повечето от написаното,но имам няколко въпроса:
От написаното разбирам,че каминага ти е инсталирана в южна стая, и че при слънчево време в стаята става 25-26. градуса(респективно камината не работи).
Но също така предполагам и,че не отопляваш само тази стая и,че къщата ти не е само от южни стай.Какво става в другите стай, там кой наваксва топлозагубите при липса на слънце и топлина в радиаторите?
По мой засичания, при работя на камината в режим на стаен термостат,за един час се включва 3 пъти(мой наблюдения),работи 10 мин. достига задените градуси,гасне-почива 10 мин. докато охлади и пак се повтаря цикъла общо 3 пъти за час.Едно пълнене е около 300гр.(23 кW модел) и около 200 гр. за 10 мин. Можеш сам да сметнеш колко пелети отиват за час(1,5кг).Лично моята камина съм я настроил да гори 0.9кг на час на 1 степен и модулация.
Сега можеш да направиш съпоставка.
Всеки сам решава как да получи комфорта в дома си.
Относно въпроса ти- не неможе да се настой да се пали 1 градус след падането от зададената тем.,даже мисля,че и за гаснене не можеше.
1 градус след зададената тем. влизаше в модулация и после след още 1 гаснеше,такъв е и принципа на палене +2 гр.
Поздрави.
zlatev2000 - специалист
Колега nakovk , аз затова започнах точно с това " според мен" .
За всеки условията са специфични и зависят от много фактори ,и нещо което за един е супер добре за друг може да се окаже много неефективно но ето ти моята равносметка :
120 м2 +бойлер 100литра, изолирани тавани с вата и кнауф , нова дограма , външна изолация. управление по вода на 60 градуса.
Камината се гаси в 8,20 сутринта и се пали в 16ч , през деня няма никой и няма смисъл да работи. разхода ми е около 1 чувал на денонощие.

Прав си в стаята където е печката става 28 градуса , обаче просто си отварям вратата към коридора за да се топли и той.
Обаче когато в стаята на камината е 28 , в другите стаи е 22. При мен печката е в най- голямата ми стая която е дълга около 7 метра и понеже кабела на термометъра е мноого къс, когато показва 28 слагам един термометър в другия край на стаята и той показва 24 ;)

Разхода който си засичал 1,3 кг/ч, го засечи отново обаче, остави камината 24 часа да работи в този режим , за да се климатизират стаите към режима и тогава засичай. Според мен ще излезе друго. А ако пак ти много топло просто задай 55 градуса на водата или по-ниска , така че да ти е комфортно. Също така има значение когато засичат единия и другия режим , колко храдуса е вънка. Неможе единия да го засичаш когато вън е -1 градус, а другия когато е -10 и да си мислиш че засичаш коректно.
Да не говорим че с това палене и гасене което искаш да правиш , ще има да сменяш запалката доста честичко.

Двата режима са все едно да се качиш в колата и да и даваш всичката газ и спирачка, всичката газ и спирачка....или да я закрепиш на 90 км/ч и да караш така. Разликата в разхода ще е мноого голяма. Мойто кола в единия случай гори 20 , а в другия 7 .

Също така мога да кажа че колегата benimm8808 е един от най-компетентния в този форум , и каквото ти пише изобщо не го подлагай на съмнение .

Тема "Настройки на BURNit Comfort PM 23" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: