Най - вълнуващия въпрос зимно време.
benimm8808 - специалист
grants написа:
Колеги явно 2те камини са доста различни и едните настройки нямат нищо общо с другите. Аз като почнах да настройвам моята ползвах за основа точно настройките от колегата benimm8808 и камината не искаше да вдигне повече от 45 градуса :lol:
Съжелявам , че намесих моята камина тук , но просто исках да се допитам до останалите колеги които ползват подобни камини от по-дълго време.
Колега няма кво да съжаляваш,за това е този форум да си бъдем полезни.
Двата модела нямат нищо общо софтуерно,конструктивно даже се различават.

Интересно ми е като я разглобява за ревизиране,забеляза ли къде е датчика на водната риза?И засичал ли си я дали изходящата вода е с реалната си температура?

Поздрави.
Orion - специалист
benimm8808 написа:
Извинявай, но с каква камина си и горе долу какви мощности?
Това което казваш и в заводските го няма.
Колега това е тема за 15 и 23kW.
Аз съм с 23kW.
Незнам от къде черпиш информация за настройките на 15 и 23kW,но в инсталаторската инструкцията за 1 степен за 15kW въздуха е 1650об.,за 23kW на 1 степен е 1700об.
Пробвал съм на 1 степен да карам с 1250об. и имах проблеми-гаснеше и правеше много нагар.В момента на 1 степен съм 1500об.,а темп. на изходящите газове е 72-78гр.
Здравей benimm8808,

Извинявай, грешката е моя - гледах настройките за BURNit PM Comfort Plus 13 кW, тъй като знам с коя е колегата grants и опита ми с 25 kW- оттам са разликите. Прегледах настройките които си ми пратил за BURNit Comfort PM 23 (бях ги поискал заради приятел с 23kW) - прав си.
Грешката е заради разлика в камините.
Колегата grants e с BURNit PM Comfort Plus 13 кW :-)
Още веднъж - Sorry!

Поздрави и късмет!
Последна промяна от Orion(стар) на нед яну 24, 2016 10:45 pm, променено общо 1 път.
chungata - специалист
kafaka написа:
grants написа:
Да вдигнах ги още днес , но на 1350 и на 1400 на 2ра и 3та степен. Ще видя утре как ще е положението и ако се е подобрило ще пробвам и на по-високи.
Притеснява ме факта , че щом вдигам оборотите се вдига Т на изх.газове следователно и КПД-то на камината пада , или греша :?
P.S> да попитам още има ли някакъв коефицент при тези камини отношение пелети/въздух или при всеки си е индивидуално. Смятах преди отношението според стандартните стойности в книжката , но всички коефиценти бяха различни.
Колега като че са ти много ниски температурите във водната риза. Обикновено колеги споделят ,че температурата не трябва да е по-ниска от 55-60 градуса,заради кондезни процеси в самата камина.И да те попитам къде ти отива КПД-то като ти се задръства камината на 2 дена?При мен при тези -18 навън и работа на 2 ра варира 118-135 градуса и смятам,че това е нормално.Поздрав!
И при мен като намалих оборотите под 1500 на 1ва степен започна да образува шлака. Сега си карам с препоръчаните от производителя обороти на вента и няма шлака. Относно Т на изх. газове на първа при 1650 об. м/у 100 и 115 градуса. На по високите степени стигат и до 150гр. И така и аз мисля, че е нормално. Нали все пак под 120 гр. се образува и конденз (креозот) в комина.
benimm8808 - специалист
chungata написа:
kafaka написа:
grants написа:
Да вдигнах ги още днес , но на 1350 и на 1400 на 2ра и 3та степен. Ще видя утре как ще е положението и ако се е подобрило ще пробвам и на по-високи.
Притеснява ме факта , че щом вдигам оборотите се вдига Т на изх.газове следователно и КПД-то на камината пада , или греша :?
P.S> да попитам още има ли някакъв коефицент при тези камини отношение пелети/въздух или при всеки си е индивидуално. Смятах преди отношението според стандартните стойности в книжката , но всички коефиценти бяха различни.
Колега като че са ти много ниски температурите във водната риза. Обикновено колеги споделят ,че температурата не трябва да е по-ниска от 55-60 градуса,заради кондезни процеси в самата камина.И да те попитам къде ти отива КПД-то като ти се задръства камината на 2 дена?При мен при тези -18 навън и работа на 2 ра варира 118-135 градуса и смятам,че това е нормално.Поздрав!
И при мен като намалих оборотите под 1500 на 1ва степен започна да образува шлака. Сега си карам с препоръчаните от производителя обороти на вента и няма шлака. Относно Т на изх. газове на първа при 1650 об. м/у 100 и 115 градуса. На по високите степени стигат и до 150гр. И така и аз мисля, че е нормално. Нали все пак под 120 гр. се образува и конденз (креозот) в комина.
Колега 1650об.,а на пелети ква им е стойноста, бая ми се виждат тея градуси(100-115) за първа степен(незнам колко са ти пелетите ти де).
grants - специалист
Не съм засичал реалната температура с тази която показва камината , другия път ще обърна внимание къде е Т датчик за водата.
Иначе незнам защо при мен Т на водата е толкова ниска , като подържам 47-48 градуса вкъщи предните дни беше 22-24 градуса. Днес като почистих камината и вкарах нови настройки вдигнах градусите на 55 , сега държи 52-53 градуса постоянно и температурата в стаите е 25 и нагоре и става леко дискомфортно от таква жега. Представям си ако задам 60 градуса каква баня ще стане вкъщи :lol:
Ето как работи когато е на 48 градуса , пламък не се вижда само леко тлее вътре в горелката и така в студовете кара по 10-15 минути , после пада на 47 градуса и вдига на 3та степен.
Изображение
Изображение

Тук е на 5та степен
Изображение

И като сме почнали по темата за вентилатора - според мен трябва да има някакво съотношение спремо подаването на пелетите и горивния цикъл , не може да се подават малко пелети а вентилатора да духа яко , така бързо ще изгарят и ще пада температурата на водата. Може би и твърде лекото обдухване също не е благоприятно , защото не може да се издуха хубаво горелката и остава някаква гняс :?
benimm8808 - специалист
grants написа:
И като сме почнали по темата за вентилатора - според мен трябва да има някакво съотношение спремо подаването на пелетите и горивния цикъл , не може да се подават малко пелети а вентилатора да духа яко , така бързо ще изгарят и ще пада температурата на водата. Може би и твърде лекото обдухване също не е благоприятно , защото не може да се издуха хубаво горелката и остава някаква гняс :?
Колега в момента коментираме единствено 1-вата степен(заради шлаката),много ясно,че на всяка една по горна степен се вдигат и оборотите.
При мен са:
1-ва пелети-0.7/въздух-1500
2-ра пелети-0.9/въздух-1600
3-та пелети-1.1/въздух-1700
4-та пелети-1.4/въздух-1850
5-та пелети-1.7/въздух-2000
grants - специалист
Ами както споменах режимите на 2те камини са доста различни , като при новите модели режима на модулация не е доизкусурен защото когато е в модулация не се включва самопочистването. При теб предполагам я караш в модулация , така през определено време като падне температурата камианта включва на висока степен и издухва хубаво всичко(още един плюс за режима на модулация). С какъв хистерезис си и на коя степен я държиш ?
chungata - специалист
benimm8808 написа:
chungata написа:
kafaka написа:
Колега като че са ти много ниски температурите във водната риза. ...................... къде ти отива КПД-то като ти се задръства камината на 2 дена?При мен при тези -18 навън и работа на 2 ра варира 118-135 градуса и смятам,че това е нормално.Поздрав!
И при мен като намалих оборотите под 1500 на 1ва степен започна да образува шлака. Сега си карам с препоръчаните от производителя обороти на вента и няма шлака. Относно Т на изх. газове на първа при 1650 об. м/у 100 и 115 градуса. На по високите степени стигат и до 150гр. И така и аз мисля, че е нормално. Нали все пак под 120 гр. се образува и конденз (креозот) в комина.
Колега 1650об.,а на пелети ква им е стойноста, бая ми се виждат тея градуси(100-115) за първа степен(незнам колко са ти пелетите ти де).
Настройките са ми като твойте за подаване на пелети, само 4та се различава:
1-ва пелети-0.7/въздух-1650
2-ра пелети-0.9/въздух-1700
3-та пелети-1.1/въздух-1800
4-та пелети-1.3/ въздух-1900
Можеби ще намаля малко въздуха, но не с повече от 50 об. А като се затопли и падне тягата на комина пак ще си играя да увеличавам.
ivoto - специалист
Понеже ми омръзна да разглобявам печката всеки път, за да и чистя ревизиите, мина ми през ума да изрежа правоъгълни отвори в страничните панели, и да не ги махам всеки път....

Имате ли някаква идея, как може да се маскира отвора в страничния панел, че да си изглежда естетически ОК?

Лошото е, че е с форма на дъга и няма как да му се сложи красива ревизия... Примерно иноксова...


Ако успея да го направя това, ще имам една минута за махане на горния капак, и две минути за отваряне на ревизиите.
Ако не ми беше в дневната, досега да съм я изрязал тъпата печка...
benimm8808 - специалист
ivoto написа:
Понеже ми омръзна да разглобявам печката всеки път, за да и чистя ревизиите, мина ми през ума да изрежа правоъгълни отвори в страничните панели, и да не ги махам всеки път....

Имате ли някаква идея, как може да се маскира отвора в страничния панел, че да си изглежда естетически ОК?

Лошото е, че е с форма на дъга и няма как да му се сложи красива ревизия... Примерно иноксова...


Ако успея да го направя това, ще имам една минута за махане на горния капак, и две минути за отваряне на ревизиите.
Ако не ми беше в дневната, досега да съм я изрязал тъпата печка...
Режеш отвор в страницата, после взимаш размера на светлия отвор(изрязания),режеш на лазер(може и с шлайф) ламарина по голяма от светлия отвор с по 5 см. с 4 отвора(5.2мм) по крайщата.Ламарината гледай да не е по дебела от 0.8мм за да може да хване дъгата на страницата,налагаш я в/у светлия(изрязан) отвор равномерно и бележиш с маркер по 4 -те края в отворите в/у страницата.Дупчиш с бургия 7мм. и слагаш 4 бр. НИТ ГАЙКИ с резба М5,налагаш ламарината( боядисай си я прахово или с спрей с цвят по избор) и завиваш 4-те болчета М5. Бих ти препоръчал за болчета ISO7380(напиши в google) стоят семпло и естетично.

Поздрави.

Тема "Настройки на BURNit Comfort PM 23" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: