• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hoвoceлckи - майстор
Плочата и на калъч да я сложиш, все тая. И на мен ми се ще с климатика от колата да се охлаждам и грея (без да я паля естествено), ма никой не ще да ми го направи :x А мога да я вкарвам и южно , и северно в гаража (демек назад).
Ще ти дам последен жокер: намери си строителна бригада да ти направи тънка оферта за обръщане посоката на покрива :idea:
wenciautoklima - специалист
Hoвoceлckи написа:
Плочата и на калъч да я сложиш, все тая. И на мен ми се ще с климатика от колата да се охлаждам и грея (без да я паля естествено), ма никой не ще да ми го направи :x А мога да я вкарвам и южно , и северно в гаража (демек назад).
Ще ти дам последен жокер: намери си строителна бригада да ти направи тънка оферта за обръщане посоката на покрива :idea:
С климатика на колата ти мога да направя каквото пожелаеш ,но с тези панели не мога да се оправя.Здраве да е!!
kalin72 - майстор
Аз не разбирам какъв е проблема с тези колектори...
wenciautoklima - специалист
Къщата ми е с двускатен покрив-ориентиран изток/запад.Възможен ли е монтаж на два панела с един бойлер за максимално използване на слънчевата енергия?Как трябва да бъдат свързани/питам като пълен лаик/по между си?Благодаря Ви предварително.
kalin72 написа:
Аз не разбирам какъв е проблема с тези колектори...
4799inpl64 - специалист
wenciautoklima написа:
Къщата ми е с двускатен покрив-ориентиран изток/запад.Възможен ли е монтаж на два панела с един бойлер за максимално използване на слънчевата енергия?Как трябва да бъдат свързани/питам като пълен лаик/по между си?Благодаря Ви предварително.
kalin72 написа:
Аз не разбирам какъв е проблема с тези колектори...
изток-запад и макс-се едно климатика на колата в багажника
LazarGanev - "Велик майстор"
Сега обърнах внимание, че ти нямаш друг бойлер, а само този на покрива? Ако е така - няма как да вържеш свободния панел към термосифонката, защото няма серпентина. Може, но ти трябва и топлообменник (например като ТОЗИ на страница 46) и втора помпа, което за малък бойлер идва скъпичко. Сори, бях ти предложил 2 варианта, но все си мислех, че имаш и бойлер със серпентина долу
Тони Ст. - специалист
Този отговор го четох преди 2 страници от Андри,май беше. Излиза,че до тука спорове,писаници на вятъра! И аз мисля: 2 бр. еднакви колектори,2бр. управления ,2 бр. невъзвратни клапани и 1бр. помпа.
шоп - майстор
wenciautoklima написа:
Свършиха ли се практиците на този форум или си криете занаята бе момци??!!Да сменим тогава плочата-КОЙ СЕ ХВАЩА С/У ЗАПЛАЩАНЕ ДА ИЗВЪРШИ МОНТАЖА??
Фирмата от която си купи соларите не ти ли предостави монтаж и инфо, да те насочат, че практически никой не свързва термосифон без налягане с панел heat pipe. Не, че е невъзможно, но не е практично и рентабилно.
Ако е за мен или за приятел бих сложил една серпентина от неръждаемо гофре в термосифона за да подвържа чрез нея вторият колектор, но да оставиш бойлер и тръбопроводи с вода зимата при -20 без нагряващи кабели... това е една от причините никой да не го прави.

Щом си техническо грамотно лице долната схема ( не са нарисувани кранове, филтри, обезвъздушители и т.н.) можеш да си я направиш сам. Не е трудно и за 50 ина лева може да вкараш серпентина в бойлера. Ако не ти се заварява и запоява най-лесно е да се лишиш от двете крайни стъклени тръби за да може там да излезат изводите на серпентината. Кръгът от системата под налягане го напълни с пропилен гликол.

Успехи!

Прикачен файл

SAM_8776.JPG
шоп - майстор
Обаче система с бойлер на покрива е много рискова и зимата може да очакваш резултати като на снимките, които прикчачвам. Това е система за напреднали, аз за себе си смятам, че още не съм усвоил всички тънкости и не съм преминал към този висш пилотаж. Може би единственият човек имащ практически опит в този форум е Евгении ( не съм го засичала скоро тук онлайн, дано всичко при него да е ОК, той е моят ментор)

П.П. именно защото не съм практически подготвен лично за себе си и за приятелите си използвам само U тип вакумно тръба система. За мен това е най-доброто до момента като технология и ефективност.

Прикачен файл

zima.JPG

Прикачен файл

zima1.JPG
grants - специалист
Колеги здравейте , надявам се да дадете някой съвети около избора на слънчев панел. Знам че има доста теми и съм ги изчел , но повечето са стари и информацията откъм цени и т.н. не е много коректна.
Случая е следния - избрал съм бойлер 150л (две паралелни серпентини) , идеята ми със слънчевия колектор е лятото да върши работа и да помага преходните сезони на парното , зимата нямам никакви очаквания от колектора и ще загрявам бойлера основно от парното. Системата от батериите съм решил да е затворена , т.е. помпа диф.термостат и т.н. Ето и на какви варианти съм се спрял до сега:
1. Две алуминки Ezinc (2x1.8 ) евтин вариант , като площта на покрива не ме притеснява и идеята е с по-голяма площ да компенсирам качествата му през преходните сезони.
2. Пак турски меден селективен 2.7м2 - по-скъп вариант , но предполагам ще работи по-добре през преходните сезони и ще помага повече на парното зимата.
3. Solar 5000 TF - този вариант го сложих защото прочетох доста позитивни мнения в една тема , погледнах цената и в момента се намира около 800лв , незнам дали си заслужава инвестицията за моя случай :?
4. Последния вариант , който ми предложи майстора от който ще взимам нещата е вакуумно-тръбен колектор 20 тръби heat pipe , казваше че в момента за тази цена е най-добрия вариант (не спомена цена и незнам в сравнение с горните 3 варианта дали изобщо се вписва).

Като бюджет съм отделил около 1400лв , но мога да дам някой лев отгоре ако системата наистина си заслужава. То даже незнам в моя случай какво означава да си залужава :lol: като се има предвид че искам колектора да се ползва основно лятото и колкото се може по-малко да вкл бойлера на ток през преходните сезони. Живея в Хасково където времето от няколко години е доста благоприятно според мен :)
Поздрави и се извинявам ако въпроса ми е дъвкан поне 1ххх пъти :partyman:
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: