• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bialk - специалист
Andri01, би ли обяснил защо използваш дестилирана вода в твоята ДБ система? Чистата вода намалява корозията или се подобряват топлинните й свойства като топлоносител?
Andri01 - майстор
Нищо особено-просто до скоро имах неограничена възможност да се снабдявам с такава.
sashot - специалист
Andri01 написа:
"...От друга страна система тип дрейнбек е доста по-критична към използваните материали, защото въздушно-водната среда, в която се намира половината система, е идеална среда за корозия...."
DB система с неръждаема серпентина , емайлиран съд , ППР тръби и връзки,с нормални кранове НЯМА опастност от корозия. А и ако ДС е направен умно, т.е. водата от СК да влиза под работното ниво,то кислорода във водата е същия,както на една отворена система.
Емайлиран съд не ми харесва. От неръждаема стомана, мед, медни сплави, алуминий (стига да има кой да го заварява) ми звучи по-добре. Емайлиран, в краен случай и то с анодна защита, каквато слагат в бойлерите с емайлирани водосъдържатели... и пак ще е до време. Рано или късно в емайла ще се появи пукнатинка, в която ще навлезе вода...

В началния етап, докато не се изчерпи кислородът в буферния обем въздух, той ще е в повече, отколкото в една отворена система, просто защото контактната повърхност течност-въздух в ДБ е по-голяма, а отгоре на всичко тя е и динамична, в сравнение с почти статичната повърхност на отдушника на отворената система. После, след свързването му, кислородът на практика ще липсва. Но това са подробности, при това незначителни. Но не е незначителна подробност, че корозия може да има и без кислород, за съжаление. Електрохимическата хич не е за подценяване, затова трябва да се внимава с комбинацията на метали. Между другото, едно от предимствата на дестилиранатата или дейонизираната вода, освен липсата на накипни отлагания, е и това, че тя е и по-слаб електролит, практически изолатор ако е идеално дестилирана/дейонизирана, а от там рязко намаляват условията за ЕХ корозия.
bialk - специалист
Моята система е затворена (клапаните на тенджерата под налягане са затворени), но не е под налягане, освен налягането, което си прави системата при загряване на топлоносителя. Свободният обем на съда е 2 литра при празен колектор и 4 литра в работно положение. Не знам дали ще пази от корозия, но така поне се намаляват изпаренията. Ще помисля и за дестилирана вода, но такава мога да намеря единствено от климатика.
fox_vt - майстор
Остава само да се преглътне шоковото натоварване на панела и покритието му при стотиците нагрявания и изстивания през деня :) В другата тема са пуснали графика на температурата на колектора при дрейн бек система.Във тази тема някой пусна резултати от лабораторно тестване на еди колко пъти шоково натоварване и прегряване като резултата беше минимална повреда на заварките на абсорбера и селективното покритие.За мен минимална повреда пред никаква повреда не е утеха.В някои слуачаи ако денивелацията на панела спрямо бойлера е десетки метри вертикално трябва доста мощна помпа което пак не е оправдано,но както казаха всяка система си има плюс и минус но има някои плюсове които са привидни :)
bialk - специалист
При правилно оразмерена система "шоковото термично натоварване" е равно на зададената в управлението делта Т. В тестовете на абсорбера Mirotherm на Alanod се споменават изключително коварни натоварвания, след които абсорбера остава непокътнат. Например - абсорберът се нагрява с прожектор с мощност 48 кв. до 200 градуса, след което се облива (в тръбите се пуска вода), докато температурата му спадне до 100 градуса. Цикълът се повтаря 20 пъти. Никакви дефекти не са регистрирани. Има и тестове с по 3000 цикли, вижте тук:

http://www.bluetec.eu/sites/default/fil ... _06_12.pdf
Последна промяна от bialk на пет май 20, 2016 3:00 pm, променено общо 3 пъти.
vrangelov - специалист
bialk написа:
ОК, има логика - помпата я разопаковах от страната на мотора за да се охлажда. Но не разбирам как така ще пробия серпентината при Дрейн бек? Ако имаш предвид въздуха, такъв няма как да попадне в нея, понеже ДБ съда е над нивото й. Мътилката може да не е от ръжда, макар че течността е почти кафява. И други са се оплаквали от мръсотията в серпентините на Теси. Дано да се изчисти след промивката.
Точно него имам предвид. Част от кислорода от въздуха, който умишлено не си изгонил от системата, защото идеологията на DRAIN BACK е такава, се е свързал с желязото от серпентината и се е образувал железен оксид, който виждаш като светло до тъмно кафява течност. С времето всичкият кислород ще се разтвори във водата и ще се свърже със желязото на серпентината. Според мен въпросът не е дали, а кога ще се пробие серпентината. Отделно, че това ти запушва филтъра.
шоп написа:
Имам няколко помпи изолирани с около 10 см полиуретанова пяна. Няма никакъв проблем с прегряване. Обикновенните помпи Грундфос за парно им дават работна темп. до 95 градуса. В моите солари повече от 75-80 не държа. Ако видя такива градуси - веднага добавям още един бойлер и проблема е решен. Моторите на помпите са направени да се "охлаждат" и от флуида. 2,5 кг чугун се явява сериозен топлинен акумулатор и температурата на мотора и турбинката е изравнена. Ако имаше проблеми - нямаше да има помпени групи в изолационна кутия.
Ето един линк за две от помпените групи, които си показал и уж помпите са в плътна изолационна кутия. На страница 10 точка 5.1 в сивото квадратче до удивителната оставена в триъгълник пише: Увреждане на соларната помпена група чрез прегряване! Внимавайте за това, отворите за проветряване отгоре и отдолу на изолацията да са отворени! На снимката рисунката намираща се под точка 2.3 се виждат горните отвори.


Поздарави
bialk - специалист
vrangelov, според теб колко време е нужно на кислорода в 4-те литра въздух да пробие серпентина с площ от 0,80 кв.м? В парното съм с отворена система. Ризата на камината прокапа на 10-та година, но серпентината на бойлера (80 литра Елдом) е все още здрава.
Andri01 - майстор
Кислорода във водата при DB с-мата и толкова,колкото и при една отворена система!не повече. Ако входа на ДС от към СК е под работното ниво в съда,то тогава никакъв допълнителен кислород не може да влезе във водата! Много интересни и безпочвени доводи срещу DВ: "шоково" натоварване,безопастност / с-ма под налягане била по-безопасна /,несигурност... А отдавна у нас има фирма,предлагаща такава система,но доста скъпа :(.
vrangelov - специалист
bialk написа:
vrangelov, според теб колко време е нужно на кислорода в 4-те литра въздух да пробие серпентина с площ от 0,80 кв.м? В парното съм с отворена система. Ризата на камината прокапа на 10-та година, но серпентината на бойлера (80 литра Елдом) е все още здрава.

Да вадя ли кристалното кълбо?
Колкото изкара, толкова.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: