• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Благодаря за бързите отговори аз точно такъв мислех да взема

Прикачен файл

DSC_0120.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно така - този е добър, има плосък, има и кръгъл
bialk - специалист
LazarGanev написа:
Този тройник трябва да е 3/4", компресионния фитинг - също. Даже там се слага четворник, за да има място за обезвъздушител
Замених тройника с 3/4 и поставих в него гилзата с датчика. Така вече отворът е достатъчно голям за нормалната циркулация на топлоносителя.

Вече и моята дрейнбек система е факт. Монтирах колектора Еldom Classic R 2.5 на покрива с ориентация чист югоизток (за да не загрозявам ската) и наклон 44 градуса. За съжаление след монтажа вече 10 дни няма слънце за тестване на системата. Единствено на 8. май имаше разкъсана облачност и тогава бойлера (200 литра Теси) достигна 46 градуса (44 в датчика на нивото на долната серпентина). След 3 душа температурата в горния край на бойлера остана 45 градуса, но в долния датчик падна на 20 градуса. През останалите дни въпреки липсата на слънце поддържаше температура 36-38 градуса в бойлера. Управлението е Натурела NHC-H52, а делта Т съм задал 5-3. Помпата е китайска TR Solar (80 лв), работи на 1-ва степен (33 вата), като допълнително съм ограничил дебита след нея с кран, притворен на 45 градуса, понеже при отворен кран помпата шуми - изглежда засмуква въздух. Помпата тръгва гладко, без цикли с прекъсване, като най-рано ми е стартирала в 7,45 часа. Тръбите са гофре неръждавейка 12DN от колектора до ДБ съда (3 метра) и 16мм с алуминиева вложка. Общ тръбен път 16 метра, по 8 метра в посока. Изолирани са с 19мм микропореста гума и допълнително с 5 см вата в подпокривното пространство. ДБ съда е тенджера под налягане 7 литра, поставен в кутия от фибран 3 см, напълнена с вата. Бойлерът на тавана е изолиран с 20 см минерална вата.

Като цяло съм изключително доволен от системата. Искам да благодаря на всички във форума, които помогнаха в изграждането на поредната ДБ система. Ето и малко снимки:

ПС - Датчика, който показва температурата в долната част на бойлера в управлението, е изведен извън бойлера за да отчита околната температура (температурата в подпокривното пространство). По този начин имам наблюдение при какво К работи колектора.

Прикачен файл

20160503_114035_HDR.jpg

Прикачен файл

20160503_115108_HDR.jpg

Прикачен файл

20160507_073551_HDR.jpg

Прикачен файл

20160508_172309_HDR.jpg

Прикачен файл

20160501_120200_HDR.jpg
bialk - специалист
Това е датчика, който дава информация на управлението за включване на помпата. Намира се на височина 1/3 от общия обем на бойлера на нивото между вход и изход на долната серпентина:
Прикачен файл:
20160430_150420_HDR.jpg
При мен сутрин температурата на този датчик е винаги под 20 градуса, понеже винаги имам консумация вечер (към соларния бойлер е вързан последователно друг 80 литров, който се доподгрява на дърва или ток). Обикновено помпата стартира рано при показания 15-17 градуса на датчика в соларния бойлер. В края на деня показанията от него обикновено достигат 35-36 градуса, с 1-2 градуса по-ниски, отколкото на датчика, монтиран в горната част на бойлера (над термометъра). Това означава около 20 градуса акумулирана топлина на 200 литра вода, което се равнява на 5-6 квч. И това при предимно облачно време. Както вече споменах 46 градуса бяха постигнати след 5 часа работа на помпата в малко по-слънчев ден. Това са около 7 квч акумулация, което показва, че колекторът е развил мощност от над 1 квч при температурна разлика 30К (същия ден температурата на въздуха не надмина 20 градуса).

Това пък е бойлера, изолиран с 20-25 см вата. Помпата също е изолирана с фибран и 10 см вата.
Прикачен файл:
20160430_150420_HDR.jpg

Прикачен файл

20160502_173624_HDR.jpg
шоп - майстор
bialk, със здраве да си ползваш системата!
Бързо ще се убедиш колко е ефективна и според мен ще започнеш да мислиш за надграждане. Я добавяне на нов колектор или пък още един бойлер.

Много добро изпълнение. Инвестирал си в изолация и това ще ти се изплати. Ще ти носи и икономия. Предполагам и върху ватата на бойлера ще сложиш дебел и плътен найлон.

Аз в изолациите се водя от руснаците, които комбинират няколко слоя вата + найлон.
lov - майстор
На пазара у нас има да се продава каширана вата с алуминиево фолио. То освен фолиото има някаква хартия и мрежа. Доста здраво изпълнение. Е малко е по скъпичка но пък само да не сбъркам защото я купувах отдавна за други цели но мисля че беше на ширина 120см. Тъкмо на размер само навиваш няколко слоя. :)
lebendi - специалист
bialk поздрави за системата ти и дано да ти служи дълго и безаварийно.
Следя развитието и от самото начало и понеже ми предстои изграждането на подобна система, ще съм ти много благодарен ако споделиш още резултати от дни с по-хубаво време.Поздрави! :partyman:
mgbagera - специалист
Браво =D>
Аз също използвах вата за изолация и редувах: вата, стреч фолио, вата и пак стреч фолио.
bialk - специалист
Днес времето бе безоблачно и най-сетне успях да тествам колектора (Eldom Classic R 2.5) на бойлер Tesy 200 литра при дрейнбек система. Това е стартовата позиция сутринта с температура на ниво 1/3 от бойлера 35 градуса. Вчера също бе слънчево и бойлерът бе загрял до 50 градуса, а вечерта нямаше голяма консумация. Долу вдясно е температура на въздуха в каратавана:
Прикачен файл:
kolector1.jpg
Това е пиковия момент с температура в колектора 71 градуса:
Прикачен файл:
kolektor2.jpg
А това е резултат към края на работата на помпата:
Прикачен файл:
kolektor3.jpg
Прикачен файл:
kolektor4.jpg
Както се вижда от шота помпата е стартирала в 7,30 ч и е продължила работата си без прекъсване до 15,15 часа. През това време колекторът е работил предимно в режим 50К, тъй като външната температура не надвиши 20 градуса - времето бе силно ветровито с много студен вятър откъм снежното било на Пирин. Приятно съм изненадан от постижението на колектора! Въпреки, че е ориентиран на югоизток и приключва твърде рано следобед, той все пак успя да достигне 60 градуса и то в не толкова топъл ден. Резултатите са обнадеждаващи и мисля, че в оптимални условия този колектор може да достигне и по-високи температури, а благодарение на добрата изолация (20+5 см) бойлерът да задържа топлата вода за по-продължително време :supz:
lebendi - специалист
bialk и аз мисля че резултата е обнадеждаващ и дано времето вече се оправи за да има и по-добри резултати.
Поздрави! =D>
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: