• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
lebendi - специалист
bialk съгласен съм с теб че 424лв си е супер оферта за Classic R2.5, а също и че при цена 546-575лв + още някой $ може да се търси нещо като Бош Солар 5000, Ezinc XL, Висман 100f или Волф примерно,но все пак и бюджета ще си каже тежката дума.
Тази обява за Волф втора употреба я преслушах преди време,но нещо хич не ми вдъхна доверие и тук напълно споделям мнението на ШОП за таралежа в гащите/покрива(не знам кое е по-малкото зло).
bialk - специалист
Когато търсих колектор в моя град ми предложиха такъв с меден абсорбер, площ 2,7 квм, на някаква великотърновска фирма на цена 450 лева, което си бе съблазнителна оферта. Но никъде по форумите не бях срещал, че във Велико Търново правят слънчеви колектори. Реших, че става дума за китайски панел и се отказах. Заложих на Елдом, след като в магазина ми казаха, че панелите на Елдом се произвеждат в Гърция, а не в Китай. Каквато и сглобка да е, вече се убедих, че Елдом Класик Р е сравнително мощен колектор. Абсорберът със селективно покритие Mirotherm на немската фирма Alanod си казва думата, улавя и най-слабото слънце, така че дори и през този облачен месец май, съм нямал ден с температура под 40 градуса в бойлера в края на деня. Изолацията на колектора също е добра (поне засега), понеже при слънчево време и режим 50К температурата в бойлера се покачва със значителни темпове. Ще се опитам да го обясня с цифри:

1. При слънчево време от 8 до 11 часа сутринта, стартова температура в бойлера 20 градуса (околна температура 15 градуса), температурата на колектора е с 20 градуса по-висока - температурата в бойлера се повишава с около 4-5 градуса на час. Колекторът работи в режим 20-30К, мощността му е около 1,15 квч. Радиацията е по-слаба.

2. При слънчево време от 11 до 13 часа. Температурата в бойлера в 11 часа вече е 35 градуса. Колекторът работи с температура 60-70 градуса, температурата в бойлера продължава да се покачва с 5-6 градуса на час. При достигане на температура в бойлера 50 градуса, колекторът работи на 70 градуса, което вече е режим 50К при външна температура 20 градуса. Мощността му е малко над киловат. Радиацията е по-силна, но температурната разлика е по-голяма и затова се получават повече загуби.

3. От 13 до 16 часа - работа в режим 50К. Мощност около 1 квч. Максимума, който достигна бойлера е 66 градуса. Приблизително акумулирана енергия в бойлера 8-10 квч. при 8 часова работа на колектора.

ПС - Бойлерът е Теси 200 литра с 2 серпентини, с допълнителна изолация 20 см минерална вата. Системата е Дрейн бек. ДБ съда е 7-литрова тенджера под налягане на ниво 2 метра под изхода (топлата тръба) на колектора, изолиран в кутия от фибран 3см, запълнена с минерална вата 10-15 см. Тръбният път е 8 метра в едната посока. Тръбите са 16мм неръждаемо гофре и Pex-Al-Pex 16мм. Изолация на тръбите 19мм K-Flex + 50мм вата. Помпата е китайска TR Solar 25/4G, изолирана с фибран и вата 10 см, работеща на първа степен (33 вата), с допълнително ограничен дебит на изхода с кран. Дебит на топлоносителя (вода) - около 2-3 литра в минута. Управление Натурела NHC-H52-2.
lebendi - специалист
От резултатите които постига твоята система с 2.3кв.м. чиста абсорбационна площ в това облачно време излиза че СК Елдом въобще не са за подценяване.Не знаех че се произвеждат в Гърция и ти благодаря за обстойните разяснения по изграждането и експлоатацията на системата,с което разсея някои мои съмнения.При мен ще е горе-долу същото-
Теси 200л с 2 серпентини на тавана,СК плосък селективен(може би Елдом R2.5),2-3м. тръбен път в посока dn12,помпа 25/4 Invena или 12V китайска,контролер Натурела. Лошото е че май ще пропусна този сезон.
benimm8808 - специалист
bialk написа:
Ще се опитам да го обясня с цифри:

1. При слънчево време от 8 до 11 часа сутринта, стартова температура в бойлера 20 градуса (околна температура 15 градуса), температурата на колектора е с 20 градуса по-висока - температурата в бойлера се повишава с около 4-5 градуса на час. Колекторът работи в режим 20-30К, мощността му е около 1,15 квч. Радиацията е по-слаба.

2. При слънчево време от 11 до 13 часа. Температурата в бойлера в 11 часа вече е 35 градуса. Колекторът работи с температура 60-70 градуса, температурата в бойлера продължава да се покачва с 5-6 градуса на час. При достигане на температура в бойлера 50 градуса, колекторът работи на 70 градуса, което вече е режим 50К при външна температура 20 градуса. Мощността му е малко над киловат. Радиацията е по-силна, но температурната разлика е по-голяма и затова се получават повече загуби.

3. От 13 до 16 часа - работа в режим 50К. Мощност около 1 квч. Максимума, който достигна бойлера е 66 градуса. Приблизително акумулирана енергия в бойлера 8-10 квч. при 8 часова работа на колектора.
Колега на предишната страница си пуснал снимки на който бойлера стартира от 35 гр. средна темп. и 49гр. в горен край,и при непрестанна работа на помпата от 8 до 16ч. водата се е нагряла до 60гр.
В този си пост цитираш,че тръгва от 20гр.(се поясняваш къде) в 8ч. и при спаране в 16ч. водата ти е 66гр.
Аз лично малко се обърках как и от къде идва тая разлика в загряването на водата.

Поздрави.
bialk - специалист
benimm8808 написа:
bialk написа:

Колега на предишната страница си пуснал снимки на който бойлера стартира от 35 гр. средна темп. и 49гр. в горен край,и при непрестанна работа на помпата от 8 до 16ч. водата се е нагряла до 60гр.
В този си пост цитираш,че тръгва от 20гр.(се поясняваш къде) в 8ч. и при спаране в 16ч. водата ти е 66гр.
Аз лично малко се обърках как и от къде идва тая разлика в загряването на водата.

Поздрави.
В събота 14.05.2016г. бойлерът стартира от 35 градуса, времето бе силно ветровито с леден вятър, който постоянно брулеше по колектора. Помпата спря в 15,15 часа. Бойлерът достигна 60 градуса. Вечерта имаше консумация и водата се изстуди до 20 градуса на нивото на долния датчик.

В неделя 15.05.2016 г. бойлерът стартира с температура 20 градуса. Времето бе слънчево и тихо, помпата спря в 16,00 часа при 66 градуса в бойлера.

Стартовите температури са от датчика на ниво 1/3 от височината на бойлера. При Теси 200 литра с 2 серпентини, нивото на муфата за термодатчика е по-ниско отколкото на бойлер Теси 200 литра с една серпентина, понеже има и муфа за датчик на втората серпентина.

Температурите от горният датчик са на ниво на изхода за топлата вода, така че те не дават реална представа за количеството топла вода в бойлера.

Ето снимки на бойлера, от които може да се добие представа за нивото на датчиците:

Изображение

Изображение

По-реална представа за количеството топла вода бихме добили, ако имаше датчик на втората серпентина. В началото го бях поставил там, но после изведох този датчик извън бойлера за да наблюдавам температурата на въздуха в подпокривното пространство.
benimm8808 - специалист
Колега аз също съм с 200л. Теси с 2 серпентини и вече година имам изградена система с 2 бр. Bosch 4000 TF и имам наблюдения за бойлера.
Това което постигаш с 1 панел е доста добре като показатели.Въпроса е, че това ще ти е максимума(което не е малко),но в облачни дни ще трябва да подгряваш с реотана.Сам си се убедил,че 66гр. стигат за 1 ден и на другия системата стартира от 20гр.

Поздрави.
bialk - специалист
Защо съм останал с впечатлението, че твоят бойлер е с една серпентина? Или май на колегата mgbagera е такъв?! 2 Боша е нещо друго и като мощност и като качество, но и като цена. Иначе аз съм доволен, понеже досега карах с 80 литров и сега 200 литра на 40 градуса ми се виждат неизчерпаеми като количество. Сега точа директно от Теси-то, но ако температурата падне под 40 градуса, ще превключа крановете към 80 литровия, който съм свързал последователно към 200-литровия и ще подгрявам на ток. Зимата ще ползвам 80 литровия, който има серпентина към камината и всичко, което дойде от слънцето ще е бонус.

Вчера след работа направих малко профилактика на системата. Източих водата, беше доста помътняла. Изглежда мътилката идва от серпентината, понеже всичко останало - съд, тръби, фитинги и колектор са неръждаеми. Замерих дебита на помпата - 500 милилитра се пълнят за 17 секунди, което прави 1,760 литра в минута. Това е малко по-слабо от тестовите условия на Кеймарк - там топлоносителят се движи с 20гр/сек на квм абсорбер или за моя колектор това прави 2,3*0,020 = 0.046 гр/сек = 2,760 литра в минута. Колекторът се пълни за 45 секунди и се източва за около 1 минута.

Винаги когато има консумация температурата в долния датчик спада драстично, водата при мен е доста студена (водопроводът е от Пирин планина). Почти всяка сутрин стартирам от 20 градуса. Но предполагам в горния край бойлера има поне 50-60 литра на 40 градуса.
vrangelov - специалист
Здравей bialk,

Откажи се от тази drainback мания, докато не си пробил серпентината. Тo е хубаво, ама е за когато правиш от нищо нещо. Купил си си хубав бойлер и хубав панел, за които си броил много пари, а сега искаш да ги съсипеш без време.
Помпата също не е лошо да я разопаковаш, докато не е изгоряла. Изолирай само турбинката, а мотора остави оголен.


Поздрави.
fox_vt - майстор
Тя дрейнбек системата има само две предимства ако може да се нарекат предимства :-D едното е против замръзване зимата,но това значи да се ползва само вода което е безмислено по принцип,въпреки че водата има по добри топлинни свойства спрямо незамръзващите течности.Другото е защитата от прегряване на панела ако сме в отпуска например,със изключване на помпата проблема се елиминира.Но проблема се елиминира и със един байпас на възвратния клапан на системата за да се охлажда през ноща.Други предимства не се сещам.

bialk гледам че бойлера ти не е със ел нагревател виж мисли по въпроса за легионелата тъй като прекалено големите бойлери са си рисков фактор,във преходните сезони и зимата.
LazarGanev - "Велик майстор"
fox_vt написа:
Тя дрейнбек системата има само две предимства ако може да се нарекат предимства
Никакви предимства няма. На една система отива концентрат за 40-50лв - баси икономията. Колкото до прегряването по време на отпуск хващам се на бас, че системата на bialk никога, ама никога не може да вдигне повече от 70*С (това не е недостатък, а предимство), тоест никога не може да прегрее, дори и да не се ползва. Както съм писал много пъти - всички предимства са само привидни, на пръв поглед. Според мен мен има само недостатъци, но не искам да убеждавам никого :cool:
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: