• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sashot - специалист
LazarGanev написа:

Неръждаемият бойлер, ако беше идеален всички щяха да ползват такива. Той си има своите предимства и недостатъци. Факт е, че на запад неръждаеми бойлери се ползват много рядко, масово се ползват със стъклокерамично покритие. Едно, че цената е солена, второ металната повърхност много по-лесно задържа котлен камък и се влошава топлопредаването, докато стъклокерамичното покритие почти не задържа. При 5 години гаранция на стъклокерамичен бойлер и 3-4 пъти по-ниска цена, вложението в неръждаемият бойлер започва да се изплаща чак след 20 или 30 години, но тогава той е станал една топка котлен камък - честито :)
Лазаре, идеални неща принципно не съществуват и щом на пазара има от едното и от другото, значи всяко едно решение има своите предимства и недостатъци.
Правейки калкулацията за възвращаемостта обаче, спопред мен, допускаш една грешка: не включваш е нея разходите за труд по смяната на бойлера, а те, особено при по-големи бойлери, хич не са малки - теглото на 500 л. Елдом е над 200 кг и освен всичко друго той трябва да се замъкне и вкара в съответното помещение. Подвързването - отделно. Това не е безплатно, а цената на труда във времето, поне според статистиката, нараства, в сравнение с цената на уредите.
Освен това, дискомфортът от факта, че емайлирания бойлер се е пробил в най-неподходящия момент - вечерта, преди Коледа или Великден, когато нито един магазин за битова техника и ел.материали няма да работи няколко дни или пък точно преди заминаването в отпуска (умишлено не споменавам най-черния сценарий - пробит и протекъл съответно наводнил и предизвикал късо в ел.частта, когато няма никой в къщи), също не е за подценяване. А тези неща, според закона на Мърфи, са много вероятни.
Температурните разлики на повърхността на серпентините и околната вода не са чак толкова големи, за да предизвикват обилно образуване на котлен камък, той се трупа основно върху електрическите нагреватели, където ∆Т е по-сериозна, но те така или иначе са си консуматив.
За натрупване на сериозно количество накипи по стените вообще не мисля, че може да се говори.
Поне по мой скромен опит, по-голям проблем е натрупването на батак в долната част, но то се случва във всички видове бойлери и всеки производител препоръчва, а ако не го прави, това е негов пропуск и недоглеждане, периодично веднъж на година-две бойлерът да се почиства от него. Да не говорим, че според мен, една от причините за натрупването на този батак е анодната защита, която е строго задължителна за всички ненеръждаеми бойлери.
fox_vt написа:
Има нещо вярно в това :? като рових за бойлери се оказа че няма нито един чужд производител който да залага на неръждавейка.Ама може и малко да съм ровил.
Интересите на производител, търговец и потребител често не съвпадат, нещо повече, нерядко са диаметрално противоположни. Практически цялата гама на стоки за дълговременна консумация, произвеждани днес, с много малки изключения, го подтвърждава. Те се създават с технология за т.нар. "програмируеми откази", силно усложнен или невъзможен/неприемлив ремонт и жизненият им цикъл е съзнателно ограничен до гаранционния им срок + малко. Това е в интерес на производителя и търговеца, но често е във вреда на потребителя, макар той понякога да не го съзнава.
lebendi - специалист
kalin72 написа:
lebendi написа:
Ако имаш условията за дрейнбек, това е. Най-малко 200 литра бойлер, със серпентина, поне една.
Да дрейнбек система ми се вижда по-лесна за направи си сам ,спазването на наклона на тръбите не ми е проблем, а също и че няма голямо изискване за качеството на снадките ако работи с вода.Относно бойлера се спрях на Теси 200л с 2 серпентини,но сега ми изпадна един неръждаем Елдом 80л и се чудя дали да не свържа последователно на него съществуващия Теси 80л.
bialk - специалист
И аз много се чудех относно избора на колектор, вид система и бойлер. В крайна сметка се вслушах в съветите на специалистите, че в една соларна система е много важно бойлерът да бъде с голям обем (минимум 200 литра). Сега се убедих, колко прави са били. При големия бойлер почти винаги имаш топла вода и в същото време колекторът не спира да нагрява. Напрактика с един 200-литров бойлер имаш 2 такива, тъй като горният край винаги е с топла вода, а долния - с по-хладка, която продължава да се загрява от слънчевия колектор.

Може ли някой да представи графика с дневния интензитет на слънчевата радиация? Имам месечна такава, но ми трябва за деня за да видя как се разпределя слънчевата радиация в различните часове на деня.

ПС - Намерих тази, но ми трябва такава за цял безоблачен ден - от 8.00 до 20.00 часа.
Прикачен файл:
radiacia.png
radiacia.png (3.77 KиБ) Видяна 1692 пъти
Последна промяна от bialk на вт май 24, 2016 11:17 am, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
"....Да дрейнбек система ми се вижда по-лесна за направи си сам ,спазването на наклона на тръбите не ми е проблем, а също и че няма голямо изискване за качеството на снадките ако работи с вода.Относно бойлера се спрях на Теси 200л с 2 серпентини,но сега ми изпадна един неръждаем Елдом 80л и се чудя дали да не свържа последователно на него съществуващия Теси 80л...."

Аз съм със същите бойлери-Теси и Елдом / неръждаем/,по 80л. В зависимост от слънцегреенето могат да работят по единично или в паралел. 4-та година си работи много добре системата.
gnt69 - майстор
bialk написа:
И аз много се чудех относно избора на колектор, вид система и бойлер. В крайна сметка се вслушах в съветите на специалистите, че в една соларна система е много важно бойлерът да бъде с голям обем (минимум 200 литра). Сега се убедих, колко прави са били. При големия бойлер почти винаги имаш топла вода и в същото време колекторът не спира да нагрява. Напрактика с един 200-литров бойлер имаш 2 такива, тъй като горният край винаги е с топла вода, а долния - с по-хладка, която продължава да се загрява от слънчевия колектор.

Може ли някой да представи графика с дневния интензитет на слънчевата радиация? Имам месечна такава, но ми трябва за деня за да видя как се разпределя слънчевата радиация в различните часове на деня.

ПС - Намерих тази, но ми трябва такава за цял безоблачен ден - от 8.00 до 20.00 часа.
Прикачен файл:
radiacia.png
Не знам за какво ти е. Нагласяш панела на юг и колкото толкова берекет.
http://tu-varna.bg/tu-varnafdd/images/s ... vto111.pdf
bialk - специалист
Точно за това питам, понеже панелът ми не е на чист юг, а на 45 гр. от него (югоизток). При мен фронталното по хоризонтала слънцестоене е точно в 12 часа, а от горната таблица виждам, че максималната радиация (1000 w/m2) е в часовете 13-15 часа. Тогава при мен ъгълът е значително намален, а в 16 часа колекторът вече спира работа.

Очевидно максимален добив при мен не може да се получи, затова искам да пресметна какви са загубите ми с настоящата насоченост. А имате ли идея до каква степен помага призматичното стъкло?

ПС - Географската ширина също си казва думата. Горната графика е за гр.Габрово, докато в графиките за гр.Варна в приложения файл, максималната радиация е в часовете около 12 часа.
lebendi - специалист
Andri01 написа:
"...

Аз съм със същите бойлери-Теси и Елдом / неръждаем/,по 80л. В зависимост от слънцегреенето могат да работят по единично или в паралел. 4-та година си работи много добре системата.
Andri01 а как се извършва рециркулацията м/у бойлерите -естествено или принудително(с ц.помпа)? #-o
шоп - майстор
LazarGanev написа:
Ами няма да намериш неръждаем бойлер Бош, Висман, Рехау, Вайлант, Волф... Но китайски бол, с дебелина на водосъдържателя, колкото станиол от швейцарски шоколад :cool:
Преди време ми изпаднаха един 300 и един 500 литров неръждаеми Висман, но цената бе... при това втора употреба.

За дебелината на ламарината си много прав. През годините закупих доста бройки водосъдържатели от неръждаеми бойлери ( когато започнах да ги купувам дори нямаше ОЛХ или базар, нямаше даже нет, а имаше весник Куриер 5 и позвънете) Всичките са от български производители и дебелините на ламарините са от 1,5 до 4мм!!! Скраповете в софииско ме познаваха, защото често ги обикалях.

Теглото на 80 литрово гърне варира. Има такива, които ги вдигам с една ръка, има такива от които ще ми излезе херния:-)

Имам два бойлера, които 13-15 години не бяха отваряни. Единият го отворих миналата година за да му слагам серпентина. От вътре извадих котлен камък с обем около 4-5 кофички от кислело мляко. Чисти се много лесно. Когато исъхне удрям водосъдържателя с дърво или в земята и всичко пада до огледална ламарина. Но този котлен камък не пречи на бойлера сериозно. Сложих неръждаем нагревател по поръчка 3 кв от неръждаема тръба, с резба. Такива се монтират на чугунени радиатори. На практика са вечни.

В общи линии за мен неръждаемите бойлери са идеални. Единственото им негативно нещо е цената:-(
Andri01 - майстор
Andri01 а как се извършва рециркулацията м/у бойлерите -естествено или принудително(с ц.помпа)? #-o[/quote]

Нямам рециркулация между бойлерите. Ползват се поотделно или заедно-въпрос на превключване с крановете.
Micho@85 - специалист
До колегата шоп би ли обяснил малко за кръга топлообменник бойлери. Интересувам се живо. Предварително благодаря
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: