• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fox_vt - майстор
То хубаво тествали агресивно но ако монтажа на останалия хардуер в частност кутията не е добър и се получи ефекта от горните снимки,какво ме топли тогава че абсорбера ми е от извънземна технология :?: Тестовете са хубаво нещо но понякога практиката показва друго.Нещо подобно на сегашните LED крушки-ми че те би трябвало да работят едно поне 10 години и нагоре.Мислите ли че някой ще тества 10+ години нещо което е създадено масово преди няколко години :lol: Също и при колекторите-фирми произвеждащи колектори поне 15-20 години биха могли да претендират че всичко е тествано.Но при гаранция само 2 години или максимум 5 какво правим след това?Че то такава система в повечето случаи се избива за над 5 години,изключая тези с най евтините колектори.
lov - майстор
6osi6 написа:
lov написа:
Не знам какво сте се захванали с тези сертификати.
Който не иска, може да не чете тестовете. На мен ми служат за ориентация кой колектор ще бъде най-ефективен зимно време. Лятно време няма голяма консумация и проблемът е как да се ползва излишната гореща вода :?
Нема лошо да четеш и да се ориентираш. Запомни от мен само едно. Това че един панел бил по ефективен с някакви си 10 че дори и 15% от друг ама за сметка на това почти двойно по скъп не ти прави системата двойно по ефективна. А понякога точно недостатъците на евтините панели вършат по добра работа през зимата щото гледам това най много те интересува. А и лятото пак недостатъка компенсира по голямото слънцегреене и няма опасност системата да кипне. А иначе със същия успех тези 10 процента ще ги компенсираш с още един панел и пак ще ти хартисат парички. Енергия от слънцето се добиват от площ на панелите, а не от супер пупер селективни покрития. И другото е да не са жадни и да пият водичка щото като се накисне изолацията все едно си си сложил паметник за украшение на покрива и после може да се хвалиш с него колко пари струвал и колко марково му е покритието. :)
Аре със здраве спирам да давам акъли който разбрал разбрал.
bialk - специалист
Тестовете дават ориентация за възможностите на колектора, а някои като тези на Миротерм и за издържливостта на абсорбера. Жалко, че Езинч не са регистрирали Ecoline алуминиевите колектори в Solar Keymark - щяхме да имаме някаква база за сравнение. Но като гледам какви трагични резултати дават алуминийките от Superline серията им (210 вата на кв.м при 70К), едва ли можем да очакваме нещо повече извън летния сезон от панел за 100 евро.

Изображение

Понеже стана дума за фотошоп, сертификатът на Елдом и резултатите от тестовете не са фалшиви. Същите ги има в базата със сертификати на Solar Keymark. "Теси" предлагат подобни панели, но те не са регистрирани в Solar Keymark. Същото се отнася и за плоските колектори на Сънсистем, въпреки че производителят твърди, че имат сертификат Keymark, такъв откривам само за вакуумните им колектори VTC и VTR.

Сертификат Solar Keymark не е вечен. Той се издава за конкретен продукт със срок 5 години. Ако производителят желае да продължи срока, трябва да подложи продукта на нови тестове.

Относно трагичната гледка с конденза на колектора на Сънсистем. Сега проверих моят колектор Eldom Classic R 2.5 и видях, че същият има два вентилационни отвора от долната страна на рамката. Ако при монтаж същия се обърне обратно, вероятно ще кондензира. Друга причина за конденза е запушване по невнимание на тези отвори с винкела на рамката.

lov, резултатите от тестовете не показват само 10-15% разлика. В случая с алумийниките от Superline серията на Езинч и Eldom Classic R, разликата е 100% при 70К в полза на Елдом. А цената, на която закупих Елдом 2,5 (424 лв) е по-ниска от тази за алуминиев панел със същите размери на Езинч.
kuuuuuul - майстор
Не си губи времето, а вземи да го монтираш и да видим твоите тестове какво ще покажат и тогава пак ще си говорим.Два турски ако не взимаш подаръка са по 200лв = 400лв и са 3.6м2
lov - майстор
lov написа:
lov, резултатите от тестовете не показват само 10-15% разлика. В случая с алумийниките от Superline серията на Езинч и Eldom Classic R, разликата е 100% при 70К в полза на Елдом. А цената, на която закупих Елдом 2,5 (424 лв) е по-ниска от тази за алуминиев панел със същите размери на Езинч.
Заради тия 100% разлика бяла мечка ще му доведа. :lol: А пък за цените не знам къде ги гледат. :x
Всяка година като се запролети форума се пълни с едни теоретици и мелим едно и също през цялото време и само ни навират едни бумажки. И кат свърши сезона от тези същите няма и помен пък да говорим, че са монтирали нещо а да покажат някакви резултати забрави. И есента си оставаме пак същите идиоти дето гоним слънцето. :)
И това нещо ми навява съвсем други мисли за скрита реклама и за това тази тема окончателно става за мен табу даже повече не мисля да влизам и да я чета.
bialk - специалист
kuuuuuul написа:
Не си губи времето, а вземи да го монтираш и да видим твоите тестове какво ще покажат и тогава пак ще си говорим.Два турски ако не взимаш подаръка са по 200лв = 400лв и са 3.6м2
Днес поръчах бойлера. Заложих на предложението на Лазер Ганев - Теси 200 литра с 2 серпентини. 200 литра ще озорят този панел, но от форума научих, че КПД-то на системата е по-добро при по-голямо количество вода, загрята на по-ниска температура. Бойлера ще бъде на таван, а разстоянието до колектора 8-10 метра. Ако успее да вдигне 60 градуса ще е супер (мога и да го вържа последователно към студената вода на другия бойлер 80л в банята), но това ще видим ако сме живи и здрави. Мисля да го изолирам допълнително с вата 10-20 см, но и сега като чета загубите му са само 2,5 KW/24 часа при температурна разлика 45 гр.

Реалната площ на абсорбера на два Езинча е 3,2 кв.м. За лятото определено са по-добрият избор. Но при условия 50-70К не мисля, че ще се справят добре, затова се доверих на резултатите от тестовете на Classic R. Все пак времето ще покаже.

Поздрави!
fox_vt - майстор
Мисля че започнахте да правите доста некоректни неща със тези сравнения :) Ясно е че със по голяма площ ще имаш по голям добив.ПО горе имаше графики как три алуминки топлят 200л бойлер,такъв бойлер дават да топли примерно най големия бош 7000.Обаче нещо си притваряте очите до тук-от едната страна имате 6 квадрата площ а от другата 2,5 квадрата.Сега хайде някой по интелигентен да сметне колко % в повече е това със сигурност не е 10%.КАто ще правите сравнения ползвайте еднакви по параметри и площ колектори.Били убедили човека да не си купува скъпи панели а да вземе 3 алуминки и той доволен.Ми по същата логика да го бяхте убедили да си събори къщата и да я построи на екватора,тогава само една алуминка ще му трябва :?: Ако аз взема 10 квадрата панелни радиатори от моргата за жълти стотинки и ги покрия със стара дограма за без пари то нали се сещате че ще убия бош мош и всички маркови по добив и алуминките поне няколко пъти по цена :lol: Не може да се биете по гърдите че правите нещо със двойно по голяма площ.Във Гърция знаете ли колко вакуумно тръбни и селективни видях-точно нула,а в германия колко алуминиеви има обзалагам се че и да има са някои абсолютни ентусиасти.Картинката пусната от шопа прекрасно показва предимствата на единия над другия вид.И ако 10-15% разлика ви се виждат малко то ако теглите заем от банката и единия е със 5% лихва а другия с 15% кой ще изберете да плащате в следващите 10 години :?: Мен лятната сметка ми е 50 кинта с колектора пада на 20 или 30 лв спестяване,целогодишно вероятно към 20 лв.Е що съм си направил изобщо система за някви си 20 лв по вашата логика с процентите?
Не забравяйте че селективните панели са проектирани с една единствена цел да извлекат максимума от единица площ.Тия кухи лейки в Германия,Франция,Италия и други развити страни дали ще чакат БГ гения от Направи си сам да ги светне че с повече алуминки ще са по добре :prayer:
Не не съм агент на бош или разните маркови панели и аз съм с алуминка но не мога да твърдя като кон с капаци йок това е най доброто всичко друго е пари на вятъра.Не забравяйте че не всеки разполага със 100кв покрив да си прави мини ТЕЦ.
Вичи - специалист
Да бе, какво се нахвърлихте върху човека. Имам чувството, че турските алуминки са Светая светих, Евангелието, и всеки който не го признае веднага се преследва като джихадист. Човека си направил труда проучил нещата, има добрината да сподели изследванията си тук, какъв е проблема? Той виновен ли е че някой е писал лани, а после не е докладвал какво е станало? Какъв е смисъла на форума - всеки да сподели опит, за да е полезен на другите или да се воюва с мислещите различно?
fox_vt, ти със твоите снимки наклони здраво везните към Ензич, защо искаш да го сменяш, на четири години изглежда като нов, а и покрива на снимката е достатъчно голям, за да сложиш още един такъв?
LazarGanev - "Велик майстор"
bialk, чакаме резултатите с нетърпение
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: