• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bialk - специалист
benimm8808 написа:
Колега от опит ти казвам,слагай го максимално близо до банята.Загубите от панелите до бойлера при по дълък път са минимални от 1 до 2гр.Иначе влизаш в банята пускаш топлата вода и се почва едно чакане.При спиране на топлата вода и повторно пускане след 10 мин. примерно водата вече е изтинала, и се тръгва от начало-чакане.
ППР тръба за топла вода ф20 е с вътрешен диаметър 13,2мм (радиус 6,6мм). По формулата за обем на прав кръгов цилиндър V = π . r 2 . h , можем да изчислим колко вода съдържа 1 метър тръба:

3.14 х (0.66 х 0.66) х 100 = 3.14 х 0.436 х 100 = 137 куб. см (мл)

Ако сметките са верни, в моя случай 7 метра тръба ще съдържа точно 1 литър вода. При напълно отворен кран и нормално налягане във водопроводната мрежа, чакането е в рамките на 10-15 секунди.
nilro - специалист
Ако са ти верни сметките,10-15 секунди не са хич малко да стоиш гол до струята на душа и да чакаш да дойде топлата.Аз така чакам в една душ кабина-неприятна работа.И аз съм на мнение,че бойлерът трябва да е възможно най-близко до мивки и душове.
benimm8808 - специалист
bialk написа:
Ако сметките са верни, в моя случай 7 метра тръба ще съдържа точно 1 литър вода. При напълно отворен кран и нормално налягане във водопроводната мрежа, чакането е в рамките на 10-15 секунди.
При мен пътя е около 12м.Пускам винаги топлата на макс и минават около 20-25сек.,докато дойте врялата вода,после разхлаждам.
fox_vt - майстор
Мхм затова в новото строителство масово слагат бойлерчета под мивките,щото бойлера за банята на майната си. :-D
bialk - специалист
Все още не съм монтирал панела и не съм го тествал, но с колкото монтажници съм разговарял междувременно, никой не каза добра дума за панелите на Елдом. Били китайски, били не знам си кви. Хвалят много панелите на Сънсистем, монтирали по над 200 бройки от тях и били много сполучливи. Само че аз така и не открих актуален сертификат за плоски колектор на Сънсистем. Номерът на сертификата на Сънсистем, който посочват в характеристиките, се оказа на някакъв китайски производител:

http://www.dincertco.de/logos/011-7S1807%20R.pdf

В същото време колекторите на Елдом се предлагат в китайски сайт като се отбелязва, че страната за произхода им е България:

http://www.alibaba.com/product-detail/P ... 80564.html

Ха сега - кое е китайско и кое българско?! Май вече всичко е китайско...
шоп - майстор
bialk написа:
l

Ха сега - кое е китайско и кое българско?! Май вече всичко е китайско...
Оригинално китайско :-)))
Няма лошо. Гледайте съотношението цена-качество. Китай инвестира милиарди в заводи за производство на определен вид стока. Мислите ли, че стоката ще бъде некачествена?

Клиенти купуват марка и бранд само когато не са технически грамотни. Слънчеви колектори за затопляне на вода са прости уреди. Меден колектор, меден абсорбер, селективно покритие и призматично стъкло асамблирани в Германия, Китай или Турция ще имат добив с разлика не повече от 5-10%
Просто няма откъде да дойде разликата.

В горносто се убедих след като ми изпаднаха извесно количество медни колектори със селективно немско покритие Tinox сглобени в Турция.
kalin72 - майстор
Клиенти купуват марка и бранд само когато не са технически грамотни. Слънчеви колектори за затопляне на вода са прости уреди. Меден колектор, меден абсорбер, селективно покритие и призматично стъкло асамблирани в Германия, Китай или Турция ще имат добив с разлика не повече от 5-10%
Просто няма откъде да дойде разликата.
Може би от качеството на материалите, на изработката?
6osi6 - майстор
bialk написа:
Номерът на сертификата на Сънсистем, който посочват в характеристиките, се оказа на някакъв китайски производител:
Сертификатът е за този модел.
http://shen-tai.en.made-in-china.com/pr ... r-SR-.html
Сънсистем внася вакуумните колектори от Shentai Solar Energy. Техния сертификат с № 011-7S1807 R са го сложили на два продукта :rolleyes:
http://www.sunsystem.bg/bg/solarni-kole ... php?id=189
bialk - специалист
Мислех да поставя датчика на колектора в гилза в тройник на изходящата тръба, но забелязах, че по този начин се стеснява сечението на изхода, което значително ще намали дебита. Затова мисля да го монтирам в гилза от другата страна на колектора (пак в горната част), където трябваше да има тапа. Вие как мислите? А кабелът за датчика трябва ли да се обвие в алуминиево фолио за защита от УВ лъчите?

Прикачен файл

20160429_163841_HDR1.jpg

Прикачен файл

20160429_163854_HDR1.jpg
sashot - специалист
bialk написа:
Мислех да поставя датчика на колектора в гилза в тройник на изходящата тръба, но забелязах, че по този начин се стеснява сечението на изхода, което значително ще намали дебита. Затова мисля да го монтирам в гилза от другата страна на колектора (пак в горната част), където трябваше да има тапа. Вие как мислите? А кабелът за датчика трябва ли да се обвие в алуминиево фолио за защита от УВ лъчите?
Аз смятам да пусна кабелите към датчиците, в откритата им част в метални, най-вероятно стоманени тръби, свързани към стойката и съответно занулени. Не толкова за да ги опазя от УВ излъчването (в повечето случаи кабелите са с ПВЦ изолация, която, особено ако е с правилен тъмен пълнеж не се страхува от слънцето), колкото за да запазя датчиците, а и входните каскади на контролера от евентуални свръхнапрежения, които могат да възникнат при гръмотевичен удар наблизо.
Освен това смятам да монтирам два датчика на колектора - един на входа и един на изхода и при едно развитие и оптимизиране на системата, на база сравнение на показателите им да регулирам скоростта на потока на топлоносителя.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: