• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
romanpm - майстор
mgbagera написа:
Да му се не види и време смотано..... :x Преди малко от бурията ми изгоря датчика на панела.
Добре че го хванах на време преди натурела да е изхарчила всичката топла вода...

На вас горят ли ви датчиците при грамотевици и как се предпазвате от такива инциденти?
Уш е увито в ал.фолио и не би трябвало да се повлияе от статичното електричество но ....
Да , скоро ми дефектира / заедно с рутер / #-o просто го смених и взех мерки със заземяване и екран , днес имаше буря и нищо :)
fox_vt - майстор
Аз от 4 години се каня да си сложа ширмован кабел за датчика ама само с каненето си останах но и никакви проблеми със него.Може би защото е вътре в панела или защото един от гръмоотводните проводници се допира до стойката на колектора.
sashot - специалист
mgbagera написа:
Да му се не види и време смотано..... :x Преди малко от бурията ми изгоря датчика на панела.
Добре че го хванах на време преди натурела да е изхарчила всичката топла вода...

На вас горят ли ви датчиците при грамотевици и как се предпазвате от такива инциденти?
Уш е увито в ал.фолио и не би трябвало да се повлияе от статичното електричество но ....
Алуминиевото фолио спира само електрическо поле. магнитното преминава през него, като куршум през вестник. А гръмотевицата предизвиква електромагнитен импулс, около себе си, а не чисто електрически. Преминалата през фолиото магнитна съставляваща, индуцира електричество в проводящите елементи и датчикът фиуууу. Радвай се, че не е заминала и Натурелата.
Пълно екраниране на магнитно поле не е възможно да се постигне, но отслабване може с екрани от феромагнетици, например желязо. Ако например пуснеш кабела към датчика си през стоманена тръбичка с дебелина на стената 1.5 - 2 мм, която да е свързана със заземяване, така че да няма нескрити в нея участъци от кабела или те да са минимални, рискът от изгаряне на оборудване при гръм значително ще намалее.
fox_vt написа:
защото един от гръмоотводните проводници се допира до стойката на колектора.
- това категорично не бива да се допуска. Рискуваш не само датчиците!!!
bialk - специалист
PT1000 не са ли защитени от гръм?
sashot - специалист
bialk написа:
PT1000 не са ли защитени от гръм?

Pt - тата са термодвойки и в тях няма полупроводникови елементи, които са най-чувствителни към свръхнапрежения. Т.е. трудно е да се каже, че са защитени от гръм, но са по-малко податливи към повреди, при падане на гръм... не директно върху тях, естествено.
За съжаление обаче входовете на устройствата, към които са включени термодатчиците, без значение от вида им, не са така добри в това отношение. Затова мерки за надеждно екраниране на кабелите към датчиците, са строго-желателни, по мое скромно мнение.
mgbagera - специалист
Екранизацията на кабела от датчика чак до устройството ли трябва да е или докато влезе вече в сградата ?
sashot - специалист
mgbagera написа:
Екранизацията на кабела от датчика чак до устройството ли трябва да е или докато влезе вече в сградата ?
Ако сградата не е паянтова и е с работоспособна гръмозащита, екраниране с цел гръмозащита е необходимо само за откритите части.
Кабелът да не минава край гръмоотводните проводници!
Използването на ширмован проводник обаче е добро решение, от гледна точка на защитеността на сигнала от смущения.
Ширмовката се свързва на корпус (маса) само в една точка, най-добре до контролера.
radius - майстор
sashot написа:
Pt - тата са термодвойки
Бих казал, че са термоединици, защото метала в тях е един.

Не мислите ли, че доста се отклонихме от тази така хубава тема. Макар, че има много подобни теми, тук има доста интересни истини и заключения .
lov - майстор
Тонално честотен кабел или както повечето го знаят микрофонен. Занулена, заземена оплетка както и изкарана от платката общата маса. Оплетката при панела по същия начин даже и занулена защото помпата ми е зад панела и имам отделен кабел и за не я до покрива.. Оплетката на кабела като се разцепи се връща на зад по кабела запоява се датчика и термошлайух отгоре. След това се връща обратно, мацаш с контактна термопаста и ръгаш в гилзата. :) Самата стойка на панела дето можах съм я хванал и за арматурата на блока. Повече от 10 години никакви ядове като през това време имах 2 близки срещи с мълнии. И двата пъти заминаха сателитите както и телевизорите и малко компютърна техника но със солара всичко наред. Да чукна на дърво, че то от мълния няма опазване но поне съм се опитал да спася положението. Дори паницата на сателита е на самия ръб на блока и доста по ниско от стойката на солара. Да не кажа че в крайни положениа на позиционера не се тътри по самия покрив.
И да допълня датчите не умират от магнитното поле а от индуктираните токове в токопроводящите части на сградата. И решението е намаляване на потенциалите с добра електрическа връзка както и възможноста за индуктиране на токове по кабелите свързващи датчиците. Тоест екранировката от някакво измислено алуминиево фолио не върши никаква работа защото има голямо съпротивление.
fox_vt - майстор
sashot написа:
mgbagera написа:
fox_vt написа:
защото един от гръмоотводните проводници се допира до стойката на колектора.
- това категорично не бива да се допуска. Рискуваш не само датчиците!!!
Защо мислиш така :?: При плосък покрив на панелен блок и стойка и колектор на почти едно ниво със гръмоотводите да оставя незаземена конструкция :? От друга страна при удар на гръм във някой от гръмоотводите стойката би добила вероятно някакъв потенциал ама по спомен всички гръмоотводи на блока са свързани със мрежа от проводници по покрива и дефакто към земята отиват поне една дузина проводника.Факт или късмет но на колега с колектор на къща мисля два пъти му гърмяха датчиците а при мен засега нищо.

В тоя ред на мисли по металноизградени халета гръмоотводите са захванати за ламаринения покрив а под него металните ферми са накачулени със кабели за осветление и прочие.По твоята логига и това е недопустимо :?: Кажи от какво се притесняваш.

Ето виж например тия абдали от бош какви указания дават за защита на слънчевите колектори от гръмотевици,и пак си помислете защо ви горят датчиците и какво още може да ги последва :!:
Защита от светкавици
Ако височината на сградата (монтажна височина)
надхвърля 20 м и няма предвидена арматура за
защита от светкавици, електрическите проводими
части върху покрива трябва да бъдат свързани със
заземители минимум 16 мм2 и към изравнител на
потенциал.
Ако височината на сградата (монтажна височина) е
по-малко от 20 м, не са необходими специални
мерки за защита от светкавици.
Ако има арматура за защита от светкавици, трябва
да се провери свързването на соларната
инсталация към инсталацията за защита от
светкавици от специалист по електрическата част
http://www.junkers.bg/files/20110729112 ... 616047.pdf
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: