• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bialk - специалист
Разликата е, че Елдомските са селективни. Абсорберите им са немски - Mirotherm на фирма Alanod Solar. Тук може да видиш на какви чудеса са способни тези абсорбери.

С абсорбери Mirotherm са изградени цели полета - Бурдж Халифа в Дубай, Фенлей Парк Бостън, както и Европарламента в Брюксел.

http://www.alanod-solar.com/en/Absorption
bialk - специалист
armagedamian написа:
Интересно ми е как се държи контролера ,който си монтирал.Той е продукт на Naturela нали?Аз монтирам едни контролери на Sorel,които са много добри,но са и ужасно скъпи и търся някаква алтернатива.Тези контролери Елдом започна да ги вгражда в бойлерите си от този месец.Старата им електроника също не е лоша ,но за тази пише много добри неща.
Аз съм с Дрейнбек система и досега не съм имал проблем с новия контролер на Натурела. Преди време наблизо до дома ми падна гръм, от който ми изгоряха 2 телевизора и приемниците на Виваком към тях, както и друга включена техника. На контролера и датчиците им нямаше нищо. Ползвам 4 датчици - 1 на панела, два в бойлера и един извън бойлера (за да мери температурата на тавана, където е монтиран 200-литровия Теси). Последният датчик (за котела) не съм го включвал.
bulhomes2 - майстор
bialk написа:
Разликата е, че Елдомските са селективни. Абсорберите им са немски - Mirotherm на фирма Alanod Solar. Тук може да видиш на какви чудеса са способни тези абсорбери.

С абсорбери Mirotherm са изградени цели полета - Бурдж Халифа в Дубай, Фенлей Парк Бостън, както и Европарламента в Брюксел.

http://www.alanod-solar.com/en/Absorption
Нищо не видях, щото не пише на български. Видях медни колектори. И аз имам два медни със селективно покритие и съм ги купувал за към 520-540 лв преди десетина години. Ама пак не разбрах как алуминиевия стигна до цената на медния и двама човека твърдите, че били връх. Дано не изглежда, че се заждам нещо, щото в никакъв случай не го правя. Само търся да си обясня с какво толкова алуминиев колектор стана връх (и по цена). То да някаква сложна машина - па да ни интересува произход. Ама то са няколко заварени тръби от неръждаем материал. Като не тече в началото - кога ще протече?
fox_vt - майстор
То не са само алуминиеви и медни,има и комбинирани-медни тръби с алуминиев абсорбер.Незнам що така дали алуминия е по добър материал за нанасяне на селективното покритие все пак то не е боя.Чувал съм тук там,че алуминия поема добре топлината но я отдава по зле,медта обратното поема я по зле но я предава по добре.Една от причините може да е тази да се ползва алуминий за абсорбер.Другата причина е цената,въпреки че медта която ще използват ще е поне двойно по тънка и то ще дойде танто за кукуриго.
Относно протичането това е най малкия проблем на колекторите-поява на конденз,лоша изолация,калпаво стъкло,лоша изработка на кутията,лоша изолация.Това са проблемите и разликите,аз досега за протекъл колектор не съм чул стига да не е замръзнал.
И друго-поскъпването може да е заради по голямото търсене,кой идиот навремето ще ти слага колектор след като таповете и дианите не се изключваха цяла зима :lol:
armagedamian - специалист
bulhomes2 написа:
bialk написа:
Разликата е, че Елдомските са селективни. Абсорберите им са немски - Mirotherm на фирма Alanod Solar. Тук може да видиш на какви чудеса са способни тези абсорбери.

С абсорбери Mirotherm са изградени цели полета - Бурдж Халифа в Дубай, Фенлей Парк Бостън, както и Европарламента в Брюксел.

http://www.alanod-solar.com/en/Absorption
Нищо не видях, щото не пише на български. Видях медни колектори. И аз имам два медни със селективно покритие и съм ги купувал за към 520-540 лв преди десетина години. Ама пак не разбрах как алуминиевия стигна до цената на медния и двама човека твърдите, че били връх. Дано не изглежда, че се заждам нещо, щото в никакъв случай не го правя. Само търся да си обясня с какво толкова алуминиев колектор стана връх (и по цена). То да някаква сложна машина - па да ни интересува произход. Ама то са няколко заварени тръби от неръждаем материал. Като не тече в началото - кога ще протече?
Ще направя едно сравнение м/у Елдомския и този на Езинч .тада разберете разликата.
1,Стъкло - Елдом - Темперирано призматично стъкло.Езинч - обикновенно 4мм.стъкло(разлика в цените около 60-70лв.)
2.Абсорбер и лира - Елдом -медна лира .лазерно запоена към алуминиев абсорбер.Езинч - изцяло алуминиева отливка,вкл.резбите за присъединяване(много е лесно да прицакаш резбата,след което просто го оставяш до контейнера)
3.Покритие - Елдом - Миротерм -селективно покритие с много добри характеристики(и цена).Езинч - прахово черно покритие,Като ти се олюспи на третата година ,отваряш колектора ,купуваш един флакон от магазина за боядисване на печки(става и с "Щъркел" :) )и пръскаш смело.
Това са основните разлики плюс ,че самата площ на абсорбера е 1,9 към 1.64м2.
Не ме разбирай грешно,аз не съм привърженик на скъпите колектори.Бих монтирал и Езинч,но по стечение на обстоятелствата дълго време бях обвързан с продуктите на Елдом основно(монтирал съм и Теси и на други марки),но свикнах на Елдомските продукти и мога да кажа много добри думи за тях(и лоши също,но те коригираха много от тях през годините) и съм убеден в качеството на стоките ин и монтирам основно тях.Плюс това,че Елдом се опитват да вкарват и нови продукти.Примерно ,знаеш ли яе Елдом са производители на Термопомпи и термопомпени бойлери и са на много добри цени и качество,Първия термопомпен бойлер го монтирахме преди 3г.и половина и до сега не съм имал проблеми нито с него ,нито с някой друг от 10-15-те други които съм монтирал.Всъщност имах проблем само с един и то за мое "щастие "на най-далечното място на което съм монтирал 90км.от Бургас :-D
Така де отплеснах се.Искам да кажа,яе има защо дасе монтира такъв колектор,Плюс това цитираните цени на Езинч са едрови,а Тези на Елдом са на дребно.Иначе цената на едро на Елдом е с четвърт надолу :-D :-D :-D
bulhomes2 - майстор
Пак казвам - да не си помилсиш, че плюя нещо. Елдом ги харесвам и то много. Миналата седмица за пръв път смених нагревателя на бойлера ми на 14 години. Мислех, че целия ще иде за смяна като го отворя, но се оказа, че балона си е лъскав и гладък вътре и никакви грижи. Често живея по квартири в различни градове. Където бойлера е бил Теси - винаги е имало проблем.

Ей ги турските алуминиеви на барбекюто отзад в двора - https://www.google.bg/maps/@42.8954505, ... 6656?hl=bg На къщата отпред са медните. Снимката на гугъла пише, че е Март 2012. Със сигурност съм ги сложил поне предното лято, ако не и по-предното (алуминиевите). Демек са на поне 5 години. Ми няма такова олюспване, което твърдиш, че на тертата година се получава. Нито пък съм преебавал резби. Ако имаш някой с преебана резба за до кофата - обади се! Ще го взема. Решения има, но на който не му се занимава - намира оправдания.

Бих заключил, че е оправдана високата цена, ако нямаш много място по-покрива и затова ти трябва по-ефективен. Но и тогава бих избрал изцяло медния от алуминиев със същата ефективност и цена. Медните са ми на тази цена със същите екстри - селективно покритие и призматични стъкла.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Избор на слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: