• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Кубрат
Преведени са от англииски затова с в паундове :

01. Завъртането на термостата с един градус "надолу" намаля сметката за отопление до 10% и ви спестява около 30 паунда годишно.
02. Водата ви е прекалено гореща? Не е необходимо термостатът на бойлера да бъде поставян над 60 градуса Целзий.
03. На здрачаване пускайте завесите, за да предотвратите загубата на топлина през прозорците.
04. Винаги изключвайте лампите, когато напускате стаята.
05. Не оставяйте уреди в позиция "Standby" или пък в режим на зареждане, ако не е необходимо.
06. Ако не пълните догоре пералнята, сушилнята или съдомиялната машина, използвайте програмите "half-load" или "economy" (не ги превеждам, защото така си ги пише на самите уреди).
07. Загрявайте толкова вода, колкото ви е необходима.
08. Капещата гореща вода е пилеене на енергия и за една седмица се губи вода, достатъчна да се напълни банята наполовина, затова поправете прокапалите кранчета и винаги ги затваряйте докрай.
09. Заменете обикновените лампи (известни още и като "крушки") с енергоспестяващи. Само една от тях (енергоспестяващите) може да ви намали разходите с до 78 паунда за своя жизнен цикъл. А техният живот е до 12 пъти по-продължителен от този на обикновените лампи.
10. Десетото правило е малко рекламно: обърнете се към специалисти, които да ви помогнат да минимизирате загубите на енергия в дома си. Набляйте на санирането.....
spiritch
11. Сложете си климатик (по възможност инверторен), вместо електрическа печка.
Стефан - майстор
Включвайте телевизора колкото е възможно по-рядко.Той не консумира много ел. енергия,но луминофора на кинескопа се разрушава в пъти повече при често включване.По-добре го оставете да си работи без звук,ако Ви смущава
masteradmin - майстор
Зависи каква марка, по принцип на по новите телевизори, отоплението на тръбата е непрекъснато включено (затова не е добре телевизора да се изключва от контакта, а само от дистанционното). Все пак и кинескопната тръба има някакви часове живот.
pavelari - майстор
да бе остава вместо да гасим лампите от ключа да ги развинтваме от фасонга - щото и ключовете имат краен брой комутационни цикли и се износват :) :) :)
emil_v r - майстор
Много съм възмутен от подобна форма на живот! според мен от такава икономия няма да забогатеете ,а ще ви доведе до мизерия. трета,4,5,9 точка са ми смешни. Имал съм конфликт с немци ,надявам се знаете от къде произлиза думата ,германци, по точно ,те искаха да се къпем с 20л вода и си миеха чиниите с леко сапунена вода и след това не ги плакнат а трият напр. с кърпата. Мият коридора на блока със сапунената мръсна вода от пералнята щот да не се изхвърли препарата! Щом се пенсионират повечето умират а децата им се раждат масово с 2 диоптъра очила . Да ходиш в къщи с 2 фанели, да се движиш вечер в полумрак , да не се напариш хубаво в банята . Ааа, да пиеш по 30гр концентрат ,и вино в картонена кутия от 0,5 евро? Има ли още някои да мисли като мен? Или съм просто луд? А и леката кола да не гори много ,щот няма петрол? и да е малка кат трабанка ( форд ка ,опел корса) и двигател 50к.с. та да буташ и с крак? :shock: По дяволите забравих да дръпна пердето!
Osiris - специалист
emil_v r

Има бре прекомерното спестяване наистина води до мизерия
спестяването е да водиш същия живот с по малко разходи затова разумно всеки за себе си трябва да определи в какви подобрения да инвестира за да му се изплатят после да не говорим че хората и кредити дават за това от които 800 евра безвъзмездно почва се със саниране ремонт на жилището смяна на дограма по ефективно и евтино отопление (като например соларните панели които са си енергия от природата ) и така по малко сваляш месечните сметки за ток за парно за газ и тн.
Не знам дали знаете че Едисон не е открил крушката просто я подобрил и я пуснал на пазара но това само себе си не е печалба
Печалба било че измислил системата на енергото и печалбите са му от абонатите
А вас за какво са ви Абонирали ??????
jordanvass - майстор
Определено не споделям призивите за икономия. Икономическият ефект от тях е съмнителен и минимален, но пък дискомфортът и мизерията, която създават, са пълни! Имам да мисля за по-сериозни и по-приятни работи от това като излизам всеки път от стаята - какво трябваше да загася. И после да се спъвам в нещо, като влизам в тъмната стая. Айде няма нужда! Който иска - да си пести и да си усложнява живота. Негова си работа!
Аз обичам като седна на гърнето в тоалетната да си пусна водата и да ми тече през цялото време, за да не ми мирише. На който му харесва миризмата - да си пуска водата еднократно накрая, за да пести. Обичам също така да си светя с по 4-500 вата в стая. Как пък не бих си заменил обикновените лампи с енергоспестяващи?! Дреме ми за икономията, щом ще ме кара да живея като къртица.
Споделям възгледа, че е по-добре човек да помисли как да изкара някой лев повече, та да си живее комфортно, отколкото да си губи времето да мисли какво да загаси или спре, та да икономиса няколко стотинки.
Palawnik - специалист
Виждам че темата одавна е умряла, но според мен трябва да се съживи. Не толкова заради икономиите, а заради нещо което е много по-важно.
Уважаеми jordanvass, emil_v r, pavelari кои Ви дава право да ме тровите?????
Питате как?? Ами много просто за консумираната от Вас енергия се изгарят въглища, а те отделят цялата менделеева таблица.
Серния двуокис се връща на земята под формата на сярна киселина. Кой господа ви дава право да тровите земята??????
Отделяния въглероден двуокис създава парников ефект. Само една цифра. За последните 100 години средната температура на земята се е повишила с 1 °C. Кой господа Ви дава право на това?????
Кой Ви дава право да ме лишавате от сезоните???? Ами някой да е виждал скоро 50-60 см сняг за 2 месеца??????
Не ми пука за вашите пари. Харчете ги както искате. Но следващия път когато кажете, че няма гасите лампата, че искате да живеете по-комфортно, че не искате да си смените лампите с енергоспестяващи, че не искате да си спускате завесите, че искате да се напарите в банята, само за секунда се сетете и за моите права. Че аз искам сняг, че аз не искам пепел, че аз не искам киселинни дъждове, че аз не искам парников ефект.
Следващия път когато се пресегнете към лампата да я светнете се сетете какво ще оставим на децата си. Знам че не ви пука за мен, но надявам се да се замислим какво ще оставим след нас.
masteradmin - майстор
А стига бе направо ме уби и какъв патос само вкарваш :)
На фона на които и да е завод нашата консумация изглежда символична, при това в БГ има много ВЕЦ-ове. Да не говорим, че изнасяме ток от краи време.
Завиждам ти на ентусиазма.
  • 1
  • 2

Тема "10 начина за енергоспестяването" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: