Най - вълнуващия въпрос зимно време.
бат Вальо - специалист
Проблемите при мен нямат край. Ако не е теч в някоя тръба на парното, то ще е тягата на комина.
Та комина го чистих преди 2 седмици макар да не беше мръсен. Тяга има при изгасена печка. Като отворя вратиаката се усеща как дърпа и дори вратичката сама се затваря. Като запаля хартия и я доближа до розетката при махнати кюнци направо угасва.
Проблема се получава като запаля печката. Дърпа, огъня се разпалва. Като отворя да заредя с дърва отначало добре, но после започва да пуши. Затварям и огъня пак се разпалва.
minca - специалист
Я пробвай, когато зареждаш да отвориш прозореца или вратата.
бат Вальо - специалист
Не е там проблема. Къщата ми е като лейка. Смуче въздух от всякъде.
Чудя се дали комина е виновен. Къщата е на 2 етажа и комина е вдигнат над билото. Беше с бетонна плоча отгоре. Махнах я и замазах дупките. Няма никаква разлика. Обаче комина ми върви от долу до горе с единични коминни тела, а над третата плоча (тавана на втория етаж) се разширява и става 35 на 40 някъде, зидан с тухли. Дали това разширение е проблемното звено или си е нормално?
ivanovbg - майстор
Вероятно. Принципно димните газове колкото по изстиват се свиват и наместо да се стесни комина за да се запази скоростта при тебе се разширява и се получава липса на достатъчно въздух. Докато газовете са горещи добре, но след отварянето и зареждането температурата пада и уширението се запълва със студен въздух, после докато го загрее пуши. Не съм сигурен дали е така, но добре звучи :-D

Можеш да пробваш като вкараш стари кюнци в комина и запушиш около тях, така че дима да минава само през тях. Ако се оправи е ясно,но ако не - не знам.

:partyman:
бат Вальо - специалист
ivanovbg написа:
Вероятно. Принципно димните газове колкото по изстиват се свиват и наместо да се стесни комина за да се запази скоростта при тебе се разширява и се получава липса на достатъчно въздух. Докато газовете са горещи добре, но след отварянето и зареждането температурата пада и уширението се запълва със студен въздух, после докато го загрее пуши. Не съм сигурен дали е така, но добре звучи :-D

Можеш да пробваш като вкараш стари кюнци в комина и запушиш около тях, така че дима да минава само през тях. Ако се оправи е ясно,но ако не - не знам.

:partyman:

И аз така си мисля, че се получава, ама реших да попитам щот не разбирам от комини. На много къщи съм виждал широк комин с тясно удължение от тръба. Ще пробвам така. ама си мисля да вкарам тръба или кюнци както казваш от горе до най-горната плоча където е тясно.
Andri01 - майстор
"...Ако се оправи е ясно,но ако не - не знам." Ами сменяш жената с ескимоска,тя е свикнала без кюнци на печката,че и на студено държи :).
бат Вальо - специалист
Днес пак пуснах една тежест със четка за всеки случай през комина. Слиза си до плочата на първия етаж без проблем. Четката е с диаметър 130. Комина изглежда чист. След подробно оглеждане - Висок е над билото поне 50 см, широк е 15 / 25 см като в горната част (30-40 см) е малко по-широк: примерно 25 /35 см.
Запалих печката и на вратичката сложих алуминево фолио което закрива 20 % от отвора отгоре. Работи идеално при отворена вратичка, като пак се усеща забавяне на газовете, но пък не пуши в стаята.
Май трябва да чакам студа или да вдигна още малко комина. До сега съм живял в блок и можеби това ме подлъгва. В къщата тягата на комина има ли разлика от тази в блока?
ivanovbg - майстор
Явно съм прав :wink:
Разликата м/укомина на блока и твоя е , че комина на блока са го проектирали, а това ...сещаш се :partyman:
ivanovbg - майстор
През тези влиза вода в комина при дъжд.

Тема "Проблем с тягата на комин." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: