Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фокси няма го цитирам,ама си е за усмирителна риза, щото освен и стабилната жълта линия, дето посочи, още доста глупости наплещи.
Никой не отрича торченцето ви. Ако върнете назад, ще се види.
Просто не е кой знае какво. Днес пак четох в сайта на Термосиликат. За мен е страхотен и полезен. Забелязах обаче и размерите на котлето.....
Може да е добро, но за прехвалено не се хабете.
Жълта линия......стабилна.....не оплювам Торча, а се задявам с Лисунчо.
andy_forresite - майстор
Вентилът наистина държи градусите към котела и главата е много чувствителна. На практика съм я оставил на 47-48 градуса. Горе-долу, съдя по разположената между 45 и 50° точица. Като завъртя на 50, след няколко минути заковава на 50. Отначало май затваря към радиаторите като се върти главата, защото вдига градусите на водата в котела, пък пада долната граница, но това е първите 20-30 секунди. После пук-пук-пук и се намества точно където си му задал.
Може би понеже е разпределителен, когато съм задал да кажем 55 градуса, а водата е 47/45 изход/вход, тръбата за радиаторите се загрява - тоест пуска, нищо че е под 55. Може би пуска малко, но пуска. Вече като прескочи 55 се стабилизира с долна граница 55. Единственото условие да седи там е топлата вода в котела да е поне 57-58.
Staio1 - специалист
Незнам, дали ако се смени вентила ще има ефект или по-точно, какъв ще бъде ефекта. А защо трябва да ползваме и този, ако се смени с такъв със задвижка и тя да определя според външна температура каква вода да пуска към радиаторния кръг, така няма ли да стане? Но пък аз си мисля, че при нас ефекта ще емалък, защото водата в котела е малко, ако е като при вас 100 литра или сме с буфер, тогава може и да стане, незнам, но сега сме с 30 литра и на 70 да я загреем като отвори големия кръг ня се разрежда бързо.
andy_forresite - майстор
Първо, водата не е чак толкова малко. Масово има чугунени котли с по 30 литра. Нашите са 33 плюс тази по тръбите на малкия кръг стават към 40. Досега чугунен с малък кръг не съм видял.
Във връзка с това от няколко дни обмислям как бих могъл да се сдобия с "буферен съд". Дори и от 80-100 литра стар бойлер. Имам резервна стара грундфос, която би могла да зарежда съда. Вентил имаме, при положение че си купим херц 60° с пряко действие и го преместим долу. Идеята е в буферчето да си има 70 градуса вода резерв за посрещане отваряне на радиатор. Дали термоглава ще го отвори или ръчно ще бъде присъединен, няма значение. В него да нахлуе 70 градуса вода. За минута няма да може да се пипа както се казва. Първоначално котелната вода ще се дели на поток към буфера и поток към радиаторите. Малка вместимост - бързо ще се "напълни" и горелката пак ще работи само за радиаторите.
Но това нещо става само когато се отвори радиатор и решава въпроса с малкото вода. Вода ще има винаги за посрещане на "гладен" радиатор.

Ефектът от вентил отдолу го виждам така: трябва да задаваме поне 62-63 градуса щом вентилът ще се грижи да връща 60. Ние задаваме 62, но понеже датчикът е външно на тръбата, нищо чудно водата да е 65, така че става и с 62-63. Колкото по-студено е навън, толкова повече трябва да вдигаме температурата на водата в котела - 68-74 градуса. С малкото делта т изход-вход ще имаме стоплен котел, но недостатъчно гореща вода към стаите.
С херц на връщащата линия с пряко действие 60°, сегашния вентил настроен на 70° към Бейби Бу и доста преправяне по инсталацията около котела, мисля че ще се постигат по-добри резултати, специално за студено време и при нужда от топлина за радиатор/бойлер. То дали ще е бейби бу или 500-1000 л съд, инсталацията е еднаква... един вид първи стъпки :roll:

Минах на газанализатор. Добре съм си го настроил. Токът е много непостоянен и като ходя да пуша на топло, си местя въздуха с малко. Само като ми тръгне фризера и вентилатора на горелката намалява. А има и един с телоподаващо, който не знам откъде намира толкова тел и газ да заварява :lol: Този не се спира часове. Непостоянен волтаж=променливи обороти на вентилатора. Сега моя почива. Сложих UPS интиел, но само се надявам да може да работи с него. Батерия 50ач.
При мен след чистене на горелката работи с -4-5 въздух. С дните работа иска постепенно да увеличавам въздуха. Така постепенно достигам до +4+5 за да гори както първия ден на -4-5. Щях да умра от скука ако нямаше какво да пипам.
Добри са котлетата. Идеята ми няма да навреди със сигурност. Само не знам при 0 до +10°С как ще бъде с 65-70 градуса котелна вода и дали няма да вдигнем разхода без буферчето ... не знам.
Един откровен човек е на мнение, че на Торч му е необходим буфер.
Така ще се изглади графиката, че иначе е като диаграмата ми на 800 м.
Анди, леко погрешно разсъждаваш по работата, подвързването, помпите....
Има си тема, закачена горе- БУФЕР. Погледни схемата на първа страница, помисли и ще ти се изясни.
Копирал съм я на 100% и благодаря на човека, който я е споделил в този форум! Работи като швейцарски часовник. Ако тръгнеш по тази схема и ако те интересува, мога да сподея на ЛС компонентите. Има си и особености.
andy_forresite - майстор
Нямам против да опитам, но не искам съдове от 500 литра и нагоре.
Графиката може би ще се позаглади с малка промяна в алгоритъма - вместо да свали мощност при достигане на t° в котела, да започне намаляване 1,5° преди заданието. При мен съм го опитвал и става - задал съм 60 градуса и на 58,5 ограничавам мощността; ако работи на 12 kw я ограничавам на 11 или на 10 за да започне намаляване на мощността. Не става на секундата. Отнема 40-50-60 сек. докато намали на 11,5, обаче така не прескача и с 1 градуса заданието.
Друг вариант е да се промени в обратния ход - при достигната температура на водата, свалило е няколко степени и вече на момента кога да качва. Пак при мен казвам как е ... може да започне с покачването +0,5 градуса от заданието. В примера 60 градуса означава, че котелът е постигнал 62-62,5 и от 60,5 може да подлага по 500 вата.
Един от двата начина (мисля че вторият е по-добре) би изгладил синята линия. То пак ще е толкова топло, само че ще изглежда по-сплескана. Или поне аз така си мисля. Няма как да се направи да работи еднакво добре при всички. Винаги се прави компромис. Но ако можех, бих опитал по втория начин.

Относно буферите. 50% си прав че признавам :) . А другите 50 ще попиташ... Нашите котли имат малко лавиране в КПД-то. Вече доста време следя работата му и съм стигнал до извода, че оптимален ефект от горенето (номиналната мощност) е между 12 и 14 kw. Тук имаме да кажем КПД=90%. На мощности 8-10 kw имаме 87-88%. Под 8 kw - 85-86%. Естествено че не съм мерил нищо :) . Нито знам как, нито имам с какво. Просто гледам как мърдат температурите на изхода и на димните газове и гадая. Сигурно е че разликите в усвояването са малки на различните степени. Затова съм на мнение, че ще ни върши работа малък акумулатор на топлина за посрещане отварянето на термостатична глава. Не искам да разчитам на буферен съд за отопление докато котелът почива. Аз имам колосални топлозагуби на малка площ и ще го изчерпя много бързо. Залудо ще го е загрял котела. По-скоро нещо малко от 80, 100-150 литра да заглажда пиковете в мощността - един вид гореща вода в резерв.
Иначе си има работещи системи с истински буфери. Даже два котела в паралел 3-30 с два буфера. Но всеки си преценява според неговите условия. Разбира че ще ми трябва схема. Гола вода съм на тема схеми, буфери, ел. задвижки, няколко термостати и т.н... просто не ползвам и не ги познавам :)
Staio1 - специалист
Няма да има проблем и 0 до +10°C, защото водата в радиаторния кръг ще се управлява по външна температура и колкото е по-топло навън, толкова по-ниска температура ще ходи към радиаторите, съответно по-малко гореща вода ще черпим от котелния кръг и т.н.
andy_forresite - майстор
Къде се изгубихте? Няма кой да попита фръгат ли огин тия горелки?
Днес видях че е изгаснал. Отидох до нас, дисплеят мига и пише неуспешен опит за запалване. Оказа се че едно пелетче така е паднало и извъртяло, че винта на малкия шнек го е гребнал странично |----| и се е заклещил в него и вътрешната стена. Избутах го с една отвертка, изчистих набързо котела и го включих да гори.
http://prikachi.com/images.php?images/264/9022264B.jpg
Предпочитам аз да определям температурата на водата, защото ми харесват по-ниски от 60°. Октомври и част от ноември бях на 50-52.
krasen1 - специалист
andy_forresite написа:

Минах на газанализатор.

Колко пари струва?

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: