• 1
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:) Ами тогава Филма продължава ,и при мен веднъж един пинчер ми отръба един датчик и котела вдигаше 80 а към радиаторите не праща вода . :lol:
LiLsSsSs - напреднал
Здравейте.
От тази неделя и аз официално преминах на отопление с пелети.
Закупих си за тази цел котел Torch II 3-20kW.
Понже това за мен е една изцяло нова наука ще помоля за няколко отговора на няколко въпроса.
1-Разход,който ми даде до момента е м/у 1-2кг. на час(Отоплявам 4 радиатора по 3kW.,2 по 1,5kW,един около 1,2kW,бойлер и лира.)и не мога да преценя това нормално ли е...
Вчера без никаква видима причина ми думна 25 кила от 9:00 до 19:00 като се има в предвид че предните дни ми горя за същото време 8-12кила.Горя дървесни пелети >4,6kW калоричност,капацитет на шнека след замерване 2100гр.Темп. на изхода 50,6-51гр. при зададена 50,а на входа 47-48,7(Трипътен вентил на 45гр.).На всички радиатори съм с термоглави,с изключение на малкия радиатор в коридора,лирата и разбира се бойлера.
2-Въздуха съм го направил на 0.Имам около 11 метра комин.Пепелта в пепелника е сива,на стените е червеникава.
Това така ли трябва да бъде?
3-По молба от термосиликат спрях функцията "избутване" на горелката,в резултат на което се образуваха някакви странни буци,които закриваха/запушваха горелкат(почистих ги и пуснах функцията пак),ще кача снимки по късно.
4-Връзването на котела съм го направил по тяхната схема.
Помпата ми е на 1 и върти постоянно.
Термометъра на глава на трипътния съм го закачил на тръбичка над самия него.
Другите 2 сензора за вход и изход съм сложил съответно в капсула в отвора за датчик за изходящата и със свински опашки закрепих датчика за входящата на тръба в близост до коляното,което е вързано към котела(за да съм сигурен,че не лъже с температурите съм го изолирал с алуминиево фолио).
Малкия радиатор в коридора,както и лирата и бойлера са постоянно отворени да служат малко като буфери.
Това е общо взето.
Ако можете да ми дадете някакви идеи и насоки ще се радвам.
Критиките също ще са добре дошли ако не съм направил нещо правилно.
Благодаря за отделеното време!
LiLsSsSs - напреднал
С риск да ми се осмеете,ще си призная нещо. :-D
Допуснал съм кардинална грешка при монтажа на термоглавите.Всички сочат на горе . #-o
Дали това би обяснило преразхода от вчера?
По стаите температурите са ОК,но се чудя ако ги преправя и ги сложа хоризонтално дали ще има корекция по гореното.
Пропуснах да кажа,че се опитвам да потдържам радиаторите топли и съм охлабил малко самите глави и ги държа на 2.
Иначе при затегната глава радиатора е топъл само 20 см. от горния край.
До сега не съм ползвал термоглави и ми е голям шаш. #-o
hr.hristov57 - специалист
Здравей колега, не съм специалист и относно правилността на монтажа на термоглавите мисля,че няма съществено значение,но с разхлабването на термоглавите си променил настройката т.е. си отворил главите все едно на по-висока температура и вероятно от там е преразхода. Той хода на иглата на вентила от затворено до отворено положение е около 2мм. така,че е възможно напълно да си ги отворил.
Все пак ти препоръчвам да се свържеш с фирмата,да обясниш случая и съм сигурен че ще получиш компетентен отговор -иначе от форума ..?!- пет човека -десет мнения.
Успех!
andy_forresite - майстор
LiLsSsSs написа:
...Термометъра на глава на трипътния съм го закачил на тръбичка над самия него...
Няколко пъти го препрочитам и не разбирам какво казваш. Може ли да перефразираш?

Относно термостатичните глави на радиаторите. И аз съм за първи път с термоглави на хъниуел и с радиаторни вентили същата марка. Главите отчитат най-коректно когато са хоризонтални. На снимките за илюстрация на монтажа на главите към вентилите палчето, по което завърташ числата от 1 до 5, сочи нагоре. Моите също ги поставих така и с два термометъра съм обикалял по стаите да проверя дали зададената температура по термоглава кореспондира с тази в стаята. Оказа се че да, точни са.
В спалнята ми главата е на 2, което отговаря по описанието на 18-19°. В трапезарията съм на 3 и следващата точка, в друга стая на 2 и точка преди тройката ... С всяко повишаване на температурата в стаята вдигаш и разхода. първоначално се усеща повече, но след часове време разходът се стабилизира с едно почти постоянно и малко по-високо равнище (по-топло е в някоя стая от вчерашния ден).
Когато температурата в стаята се постигне, радиаторът започва да изстива. Преди съвсем да изстине все едно си го спрял, отгоре е леко топъл. Така че може да се разчита на главите в това отношение.
На каква температура си оставил водата? Повече от 54-55°С няма смисъл. И на 75 в стаите ти ще е същата температура (термоглавите). Разликата ще е в разхода на пелети, защото за да поддържа водата на 70-75 вместо на 50-55 е нужна много повече енергия, а тя идва само от пелетите.
Ако ти остава пепел върху скарата във видимата част на горелката може да увеличиш въздуха с 1-2 степени, да я оставиш да погори 5-6 часа и тогава да погледнеш набързо има ли промяна. Бучка имах и при мен тази сутрин. Горелката няма да загасне, но пречи на огъня. Той я облизва и се кълчи покрай нея. Беше точно пред буталото, а функцията избутване съм я спрял засега. То на 5-6 кв дали има бучица там или не няма голямо значение, но на високите ще има предполагам. Когато забележа такива бучици пепел с дръжката на четката за чистене я бутам, като не бъркам много навътре да не преча на горящите пелети. За 60 и кусур часа леко горене (средна 4 и нещо) виждах дупките на скарата - не остава много пепел. Почистването ми е на 10 минути. Така че пробвай с повече въздух и виж след няколко часа дали има подобрение.
andy_forresite - майстор
Пропуснах да кажа че след като си затоплил дома, погледни в профила си средната мощност за последните 12 часа и ограничи максималната мощност. При средна 6,7 kw например, няма смисъл максималната да е 15 или 20. Хвърляш котва на 7, най-много 8. Не забравяй и разхода на топла вода ако имаш свързан бойлер с това отопление. Не е едно и също дали се ползва или не за къпане. Хайде някоя чиния, вилица, лъжица :) няма значение. Аз като се къпя почти не се усеща по темп. на водата, но като влезе жена да се изкъпе ...
filmatoplo - майстор
:) Студио Х ли беше филма :lol: .
LiLsSsSs - напреднал
andy_forresite написа:
LiLsSsSs написа:
...Термометъра на глава на трипътния съм го закачил на тръбичка над самия него...
Няколко пъти го препрочитам и не разбирам какво казваш. Може ли да перефразираш?...
Трипътния вентил има един датчик външен,който е с едно телче излизащо от термоглавата.
Та аз съм го сложил на тръбичка която е над трипътния вентил.
Оказва се обаче,че това е неправилно и е трябвало да го сложа на входящата вода долу.
Оказа се,и че трябва да си завия термоглавите като хората,защото тази гимнастика,която направих ми е вдигнала разхода на пелети.
То и пелетите не са мнгохо хубави: дават ги >4.6kW чакам да ми доставят едни които са на 5,5kW - 90% Дъб 10% Ела и ще видим как ще горят те.
Явно проблемите с разхода на един котел,се дължат не толкова на самия котел,колкото на собственикът му :-D
stoy@n - специалист
Явно проблемите с разхода на един котел,се дължат не толкова на самия котел,колкото на собственикът му :-D
+1

Със здраве да си ползвате системата!
:partyman:
filmatoplo - майстор
stoy@n написа:
Явно проблемите с разхода на един котел,се дължат не толкова на самия котел,колкото на собственикът му :-D
+1

Със здраве да си ползвате системата!
:partyman:

Всеки ден оправям банки свързани с Задкотелното устройство .
  • 1
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: