• 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Честита Коледа на всички, май го пропуснах! И наздраве! Сега съм на едно тънко мерло от доволен клиент. Мойто много дебело, но рядко стигам до него, повече го раздавам :) . Въртим едни вина с клиентите :partyman:
n.ganev - майстор
И аз мятам едно Мерло ама с продукти " Боженци ", че се оказа че днес проблем с RB50 на собственика на мандра с.Велковци и нали знаеш, че нямам сърце Ва Брааат, та човека даже и почерпи. Изгорял моторредуктор на малкият шнек а той 12V и коплирането по друг начин -ама сега е на ТОПЛО :yawinkle:
n.ganev - майстор
LazarGanev написа:
На Анди сме му помогнали още преди покупката със съвети и опити за разубеждаване. Сега какво да му помогнем - да му купим котела ли? Какво да го правим? Ако е нещо, което мога да продам, да го купя. Нека му го изкупят тези, които са му го продали или са го съветвали да го купи - много фирми правят така. Като търгуваш с дадена марка винаги ще се намерят клиенти и за втора употреба техника.
Шшшшапка ти свалям, Аллилуя Бейби :prayer:
Staio1 - специалист
n.ganev написа:
Staio1 написа:
несмятам за нужно да ти се обясняваме тук.
Представи си знам за сагата и въпреки всичко се сдържам прекалено.
Знам , че си информиран :prayer:
fox_vt - майстор
LazarGanev написа:
Извинявам се за намесата в спора Ви, но моята представа за перфектно управление изключва нуждата аз да определям котелът с каква температура да работи! Той трябва сам да си я избира, мен ме интересува температурата в жилището, а не котелната. Аз като ползвател не трябва да следя прогнозата, да изчислявам радиаторите, да пресмятам нужната температура. Искам да си задам температура в жилището и той да работи по заданието. Като променя решението си, той да реагира адекватно.
:shock: :shock: #-o #-o Лазаре честно казано не очаквах че ще чуя нещо такова от теб, имах по високо мнение [-X . Значи не ти трябва да знаеш на каква температура да изчислиш радиаторите, как за бога правиш тези инсталации.... Ти досега монтирал ли си котел на който да не му задаваш температура на водата???? Та нали котела е за подгряване на вода бе Лазаре, как така няма да те интересува това. При торч при първия пуск си задаваш градусите на водата и толкова, останалото е грижа на термоглавите. Опааа ама ти такова животно не ползваш, колко жалко. Всяка следваща промяна на температурата си е желание и експеримент на собственика и си е негово решение.

Шоши душко виж анди как хубаво ти го каза, със твоите ниски температури на фукса кпд то ти кой го знае кво е. Дай лиценз след подобренията да ти видим кпд при това ти горене. То и грейкото при суспенд найш ли ква температура вади на фукса, нема ти казвам че ще хлъцнеш. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Фоксим, прочети още веднъж какво съм писал - говоря от името на ползвател. Абстрахирай се от факта, че аз работя това. Точно преди да ти прочета поста ми се обади един клиент с газов котел Bosch Condens 2500 W 14-1, управляван със стаен регулатор CR100, който вече втора зима се топли, без да е пипнал нищо и сега вече започва полека да се заглежда в настройките на самия регулатор. Пита ме:
- А бе какво ще кажеш да намаля температурата на котела от 70*С, както ти си я оставил, на 60*С примерно - дали ще се справя и дали няма да е по-икономично?
- Добре де, питам аз, той сега на колко градуса работи - вдига ли 70*С :? (знам, че не трябва да вдига, но за всеки случай питам)?
- А, не аз повече от 30-40 не съм го засичал, но си мисля, че все го хващам точно като е запалил.
- Ами не, той с толкова си работи, защото кондензния котел тогава е най-икономичен, но в големите студове може да вдигне до 50 или 60, но това със сметките си е негова работа. А пък аз предварително съм се погрижил като оразмерявам радиаторите в отделните стаи всичко това да е възможно.
- А бе да те питам, продължава той, в двете спални, нали са северни, топлят се една идея по-слабо - да дойдеш да видиш? - Ами не, ще дойда само ако котелът направи проблем, защото радиаторите и тръбите аз само съм ги оразмерявал, но ги купува ти отнякъде и ти монтира плочкаджията, така че за проблеми с инсталацията се обръщай към него. Той направи ли ти хидравличен баланс на системата.
- Не знам какво е това.
- Знам, че не знаеш и в това няма нищо лошо, лошото е, че и той не знае (Като гледам как са подвързани радиаторите и бойлера). Още повече, че изобщо не можеш да го хванеш да дойде - той от тук си е взел петте пари и няма ангажименти.
Ама айде, нали са празници - обясних му какво да прави и да се оправя сам.
Та така драги ми Фокси - при наличие на добро котелно управление (в случая Bosch Heatronic 3.5) и добър регулатор - CR100 или някое друго от дългия списък на Bosch, на клиента не му се налага да пресмята и да изчислява каква температура да зададе, та котелът да я гони. Нещо повече - в общия случай изобщо няма нужда котелът да поддържа някаква температура на водата, която обикновено е изсмукана от пръстите - той трябва да поддържа такава температура, която е нужна, за да могат радиаторите да поддържат желаната стайна температура :cool:
За съжаление към момента аз не съм срещал такова котелно управление за пелетен котел, но темповете на развитие на пелетната техника ме карат да мисля, че в най-скоро време ще сме свидетели и ползватели на подобни котли
6osi6 - майстор
fox_vt написа:
LazarGanev написа:
Аз като ползвател не трябва да следя прогнозата, да изчислявам радиаторите...
Лазаре... Значи не ти трябва да знаеш на каква температура да изчислиш радиаторите, как за бога правиш тези инсталации.
Лазар ти е написал "като ползвател", ти го разчиташ като инсталатор, после Staio се сърди, че темата била говорилня.

Подобно управление иска четирипътен вентил със задвижване, и предварителна настройка за минимална и максимална температура на вентила за всеки ден от седмицата. Вентил и регулатор са 800 лева. Вентила притваря при достигане на стайната температура, а котела модулира според температурата на вентила. От СТ може да се следи темп. на котела и бойлера и да се получават аларми за котела и бойлера. Може да се управлява само от един СТ.
Не знам как Натурела ще направи нещо подобно с подходяща цена.
http://www.tmk.com.pl/pl/produkty/stero ... -pokojowym
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, с четирипътен вентил може, но както казваш това усложнява и оскъпява нещата. То по този начин става и с котел на твърдо гориво. Пелетния котел заслужава много по-интелигентно управление - такова като на газовите котли - модулация директно по стайна температура. Всъщност пелетните камини го имат, остава да се усъвършенства.
Последна промяна от LazarGanev на вт дек 27, 2016 12:12 pm, променено общо 1 път.
6osi6 - майстор
fox_vt написа:
анди как хубаво ти го каза, със твоите ниски температури на фукса кпд то ти кой го знае кво е.
fox, не знам дали сам си вярваш, като пишеш. Какъв може да е КПД с ниските температури? Железата в последния ход за 7. Махат се и се поставят за минута. Без тях температурата при определена мощ. е 110- 120 гр. Със железата е 75-80.

В средна мощност и достатъчно тяга, fox, как няколко железа намаляват със стотици градуси температурата на изгаряне :yawinkle:
filmatoplo - майстор
Незнам колко струва и къде продават управление Фумис ,прас на една горелка и ето ти модулация по температура на водата,по температура на димните газове,кеф ти по стайна температура . :)
  • 1
  • 95
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: