• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
По принцип би трябвало да са здрави. А за моя опит само слънчогледови съм пипал. Никога не съм горил дървестни. Тая година мисля да взема 1 тон да пробвам.Ослушвам се за микробус който се връща празен от Букурещ в Дедеман това магазин като Практикер има от тия Schweighofer по 394лв тона. Ама транспорта трябва да е аванта. :supz:
6osi6 - майстор
Термосиликат пикчърс представя:

Р А З В О Д Ъ Т
Прикачен файл:
Torch.jpg
Един филм от поредицата - ТОРЧ - Добре дошли в зоната на здрача!

Сценарист и продуцент:
fox_vt

В главните роли:
Анди Форестър
Красен 1
Русеф

Технически консулнтанти:
filmatoplo
n.ganev
LazarGanev
plastkomfort

Монтаж и сценични ефекти:
6osi6 - босия
Последна промяна от 6osi6 на пон окт 17, 2016 4:48 pm, променено общо 1 път.
idealist - специалист
Баси ! Човекът инфаркт ще получи, ти му се присмиваш.
hr.hristov57 - специалист
"Аууу, развод.. толкоз ли е зле положението? :)
И чак пък за всичко да е виновен котела...?! "е написал по-горе съфорумец и сигурно с основание.
Анди, разбирам съмненията ти по отношение ефективността на котела и опасенията ти от преразход на пелети, но Шопа много добре ти е обяснил както за слънчогледовите пелети(качеството) и топлозагубите на твоята къща,така и от необходимостта да я отоплиш един път и след това само да компенсираш топлозагубите- тогава ще видиш реално и какви са те. С това,че палиш котела вечер и сутрин по няколко часа,а и през час-два постоянно ръчкаш- ограничаваш мощността му просто си "играеш" на отопление и резултатите са такива. Хубаво си дал снимка от последната графика, за да може човек да се ориентира в реалнана ситуация,а цифрите които цитираш малко са едно към кесим. Нито мощността (входящата) на котела е била 10кВт- несъзнателно си "излъгал" контролера с калоричността на пелетите (вече разбра че пелетите са меко казано пелетиран баклук от слънчоглед),нито цитираните два радиатара са товар 10кВт. От цифрите които излизат на контролния панел на управлението през интернет дават следната картинка: - изгорени пелети 161 - пелети- слънчоглед или някаква смес?;
- произведена енергия 708,3 кВт/ч;
- средно на денонощие 43,7 кВт/ч; за 16дни?!
- средна мощност на горелката 1.8 кВт;
Не виждам какво да коментирам освен,че с такъв начин на експлоатация няма да се стопли къщата, а като се вземе в предвид и качеството на пелетите- хептен.
Анди, за процепа за които ми писа на лс не е 50-70 мм, а е 15-20 и е технологичен- за падане на пепела при почистване. На моя котел имаше тръба за затварянето му с халка за да се изважда при почистване,но на по-късен етап от фирмата ме информираха,че не влияе на КПД на котела и затова не го прилагат.
6osi6 - майстор
За по-малко от 4000 лева можеше да вземе котел 15kW, с който да гори всякакви слънчогледи и въглища.
Транспортът за 500 кг. котел е около 450 лева - станаха 4450 Вярно е, че не може да ти го настройват по търнета, няма гаранция, сервиз, по-тежък е с 350 кг и КПД не е 92,4%, а 86, 6% са сериозно предимство в полза на системата Torch, но все пак котелът е Дефро.
http://kociołcenowy.pl/defro-agro/1887-defro-agro-15kw-z-podajnikiem.html
Staio1 - специалист
Да кажа и аз нещо по темата. Тук слушам само за отопление на 24 часа, на по няколко часа, не е там основния проблем. Колега, Hr. Hristov, Незнам как е при вас с по старата версия, но при нас за сега се очертават няколко по генерални проблема и от там работите тръгват на зле. Казахме вече , пелетите - при тази система според мен те не трябва да са хептен хубави май, поне така излиза при мен. Капацитета реално ми е 1765гр. При този капацитет обаче няма качествено горене поради простичката причина , че шнека пропуска дози още от 3 кв, та до 7-8 кв. Незнам защо им се получава така самото устройство на шнека е според мен нещо защото и друг ми изпратиха и е същата работа. Реално започва да гори над 8 иловата, не че и там не прави грешки в дозирането но поради по голямото количество на пелетите е по трудно осезаемо. За да работи що годе добре при мен съм го намалил на 1550гр., което води до по често въртене на шнека и така работи малко по добре и на по ниските киловати, но въпреки всичко, не е както трябва. Това, да гори на 3 киловата и да загрява водата поне в 150 литра бойлер ,е пълен мираж при мен. Работи от 5.10. Нон стоп. Къщата се е темперирала обаче поради невъзможността си да гори на по ниските киловати разход, под 25- 28 кг пелети ,в това време което е 12-15гр.през деня и 5-6 градуса през ноща, е мираж. Забравих да спомена факта, че поради високата температура в котелното, първия ми етаж почти не се пускат радиатори, настроил съм температурата на термоглавите на 22градуса , но плочата и комина така хубавичко ми греят етажчето , че радиаторите ще ми трябват по нова година. Управлението започна да забива, в един от разговорите ми с фирмата по телефона ми казаха, да изключа буталото за почистване на горелката, че давали деэект, щели да ми пратят друга горелка, да я сменя, Пълен леж. Да си вземеш автоматизирана система, да станеш сутринта и тя да е умряла от студ!!! Бахти кефа!!! Казах му на Филип от Термосиликат, хич нищо да не ми пращат вече, а да си докарат тук на място всички чаркалъци и да си го насройват така, че да го виждам само при почистването, че откак го взех, несъм си видял децата!!! От понеделник чакам да звъннат, ако ли не, аз лично ще се обърна към адвокат още във вторник, пък кой каквото ще да казва вече.
шоп - майстор
Staio1, разбирам проблемите ти, но ако разговорите са водени само по телефона ще си дадеш излишно парите за адвокат. Комуникацията между две страни в един договор е хубаво да се водят в писмена форма. Така ще докажеш, че си информирал за проблема., съответно имаш начална дата от която да текът срокове. Следващата стъпка е КЗП, после норатиална покана и едва тогава може да ползваш услугите на адвокат.

Успехи!
andy_forresite - майстор
6osi6 написа:
...
От колко часа е трейлъра, да знам кога да заредя с пуканки?
Мани ме с тия дефрота. Освен че ламарината е 6 мм, отстрани има половин кубик огнеупорни тухли. Заваръчният шеф е направен на машина-робот - грубо. Ще тръгне някой да си играе да заварява та да се смали. Да бе, е сА...

На 3 кв някой сАмо си мисли че грее. Това е като съспенда/изчакването при други горелки. Отделя се топлина, но тя е твърде малко за да направи нещо. По-важното е че има минимум от гориво, от който при изгаряне може да се получи качествено горене. Този минимум е около 4 кв/кг дървесни или слънчогледови пелети, според кое може да гори с вторите. Така, на 4 кв получихме някакво подобие на пламък от горелка. Малко е. Вдигаме на 5 кв и тук вече зависи дали топлообменникът ще успее да се срещне с топлите газове, или те само ще го оближат по ъглите и ще му кажа "чаоо, бейби".
Вижте какво ще ви кажа, този котел ще усвоява по-добре с турболатори, но те трябва да се направят с компромисни размери - за да може да работи и на 18-20 кв. На мен повече от 12-13 кв не ми трябват, така че турболаторите може да се "по-плътни". Един между пити 1 и 2 и още един между 2 и 3.
При пламъчно-тръбните топлообменници положението не е много по-розово. Там пък се образува ламинарен поток. И пак турболатори, но вече друг вид (пружини). Съвършеният котел трябва да е с подвижни лопатки на турболаторите. Те да са със задвижващ механизъм на ъгъла на атака спрямо мощността на горелката. Ъгълът би могъл да се променя от управлението... де да знам ... с някакви огнеупорни жила. Докато това стане, само ще мислим че на 4-5 кв правим нещо кой знае какво. Прави се, става, но не е като да гори от 1/2 до 3/4 от мощността си.
Стоян Петришки - специалист
Стаио ако искаш можеш да доидеш да видиш греикото как работи със слънчоглед понеже само това горя. Тази година с помоща на митко и лазар ганев оптимизирах и тръбния път както го пише по дебелите книги и смело мога да твърдя че ще останеш доволен от видяното. Този разход които си написал е убииствен във това топло време . Греикото у нас тези дни гори максимум 10кг грея 120 кв и 200 литра бойлер
andy_forresite - майстор
Staio, увеличи въздуха и остави така да видим тази нощ дали ще е работи по-добре. Не е горелка според мен щом не бучи като горелка. Едно горящо клатещо се и извиващо се нагоре пламъче само хаби пелети. Това установявам опитно.
Аз съм го сложил на +11 и одеве отворих леко капака на розетката. Ще вечерям и ще ида да проверя дали има миризма на пушек. Кюнеца е на 40 см над розетката. Оставил съм го на 7 кв, температура на кюнеца 71°, която варира между 65 и 77 защото и огънят варира. Ту е красавец, ту се показва срамежливо от горелката. Познава се че е там по мъждукането на светлина и лекото бучене. Когато тръгне се усеща и покачване на температурата на водата.
В тези системи разхода варира много. Още Филма го беше казал миналата година и то за една и съща система в сходни по площ и разположение помещения разходът варира до х2. Не знаеш пелети ли да обвиняваш, котел ли, комин, настройки, радиатори, тръби, вентили, кранове, изолация, температура на водата и в стаите ... нищо не може да се каже със сигурност. Взимаме някаква комбинация и виждаме как ще гори и топли при нас. Предварителните проби са невъзможни.
При мен не забива, гори си, гледам и от пепелта се чиста (виждам дупките на скарата), само че не гори по еднакъв начин и сигурно причината е в шнека. Не знам дали има супер точен шнек. Докато технологията е по "архимедовия винт" трудно ще се дозира прецизно, особено на малките мощности когато се върти за по-малко от 1 сек.
Температурата на комина колко е при теб?
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: