• 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gim - специалист
6osi6 написа:
gim написа:
... защо ?
За ефективна работа трябва време, да отдаде топлина на радиаторите и след това изстудена да поеме топлина от котела.
И аз разсъждавах теоретично по същата логика . Но практиката при мен ,покава точно обратното.Когато оставя системата на гравитачна циркулация,разхода е по-голям сравнен с този при включена помпа.Не знам защо но е факт(правил съм неколкократно този експеримент )
krasen1 - специалист
stojan83 написа:
А да не говорим че на котел където му дават примерно 90% кпд .......

Къде го пише това КПД ?
hr.hristov57 - специалист
stojan83 написа:
Хр. Христов качвам снимки със данните които поискахте за работата на котела за последните 24 часа. Ако имаш други въпроси ще ви отговоря. Извинявам се за качеството
При теб е 8-9kg на ден (не мога да преценя с точност) , за две кратки паления по час, час и нещо на ден. Понякога и аз го паля само вечер (когато през деня е 15-16 градуса, защо да работи парното освен за бойлер:) ) или за през ноща от 22:00 до 8:00, тогава средната мощност за 24 часа ми е 1,6-1,8kW което е 7,5kg до 8,5kg за 24 часа. Както казах всеки сам си преценява, на мен ми трябва да е топло постоянно, а също и бойлер постоянно(бойлера си иска своето). Не вярвам с две паления за час да достигнеш момента, да отоплиш къщата(в смисъл да загрееш всички елементи на сградата и консумацията ти да е равна на топлозагубите).Повече ми прилича на притопляне.

Средната мощност за последните 24 часа ми е 4,3kW без да спирам, това при моята калоричност прави 20,1 kg.

В момент е +5 градуса вътре е 24 градуса, разлика 19 градуса. При -8 средно дневна (-2 през деня и -14 през ноща) температура вън, разликата става 32 или нараства с 65% с толкова ми нараства и консумацията (32-33 kg за 24 часа, дори по-малко защото консумацията на бойлера не се влияе много от външната температура). Не виждам нищо нелогично в това.

Или отиваме в приказката, ако днес е 0 градуса, а утре е два пъти по-студено, колко ще е утре :)

По какъв начин стайния термостат ще направи така, че моята къща изведнъж ще се нуждае от по-малко енергия за отопление, при равни други условия. Консумацията зависи от сградата, от стени, прозорци, подове, температурата която се поддържа и т.н. Единственото което може да доведе до по-ниска консумация е ако стайния термостат се сложи на по-ниска температура (18 градуса), тоест ако се топли по-малко. При Torch това може да се направи със термоглавите на всеки радиатор и в различните стай да поддържаш различно.

И един въпрос какво се случва с бойлера когато стайния термостат изключи горелката, а ми трябва повече вода, как ще разбера горелката да се включи и да ми загреее още вода, като я командва стаен термострат.

И защо при разход 1,5кг слънчогледовите пелети на час се получават 5кWh, 3,3kWh/kg ли им е калоричността, 50 % по-ниска от дървесните и цената с 50 % на долу?
stoy@n - специалист
Малко са хората в тази тема които пишат по същество! Голяма част не са ползватели на котел Torch, но полагат изключително голямо старание да оплюят котела и неговият производител. Повечето хора искат от пръдня боя да направят, но четейки оставам с впечатлението, че искат с по-малко пръдня повече боя да направят :lol:
Темата е "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване"
Та сега по същество. От вчера го пуснах да работи 24 часа, ей така за спорта :-D и смятам че всичко е наред. За 24 часа 22 кг пелети и средна мощност 5.1kW. В 22.00 му сложих термоглавите на нощен режим и "заспа" на 3 kW . Като застудее разхода може да се качи и до 30 кг, а аз на толкова съм правил сметките коато купувах пелетите. Ако не стигнат ще взема още, защото жената обича вътре да е топло ама и да се проветрява хубаво :-D

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (57.1 KиБ) Видяна 1283 пъти
andy_forresite - майстор
Рано е за 24-часово отопление според мен, но всеки си преценява какво да прави.
Да попитам как да преценя КПД на котела? Обичам да работя в условия на сигурност, а не с множество неясни променливи: изолации, разположение, атмосферни условия, вътрешна температура, потребление на топла вода (бойлерът ми е на ток), калоричност и качество на пелетите, тяга на комина, настройки, скорост на водата, път на водата, делта t радиатор и т.н.
90 от 10 човека ще се оплетат като пилета в калчища и няма да могат да разберат какво се случва. Нормален ли е разхода, гори ли правилно и в крайна сметка КАКЪВ КПД,% има инсталацията на пелети.
При мен на 24, 48 и 72 часа винаги килограмите са повече от часовете работа. Това е при среднодневни температури около 10°С. Не мога да падна на 5 кв средна посмъртно.
Ще кажете с топломер. Добре, обаче той трябва да е калибриран, инсталацията не трябва да черпи топлина щото КПД-то уидЕ в рЯката. И други работи, за които не се сещам сега.
Жена, прасе и комшия са на късмет. Мога ли да прибавя "и котел на пелети" :lol: и да стане жена, прасе, комшия и котел на пелети са на късмет.
Спускат ни отгоре някакъв висок КПД и аз питам как да разбера горе-долу доколко е вярно. Това е.
filmatoplo - майстор
:lol: От мене ли го чу - Котел,Диня и Жена са на Късмет . :) приказката е актуална за всичко - кола ,политик и тн.
В домашни условия не може да се определи КПД .
andy_forresite - майстор
Не, чух го от другаде. Рядко има невъзможни неща, Топло. Щом КПД не може да се определи, дори приблизително, в домашни условия, тогава как разбираш коя система работи добре и коя не? Дай ми някаква сламка де. Нали примерно един Бош си видял че нещо не ти харесва и го тунинговаш. По какво си разбрал че има нужда от подобрения :?
Да допуснем че КПД при нашите котли е 60% на 5-6 киловата и 90% на 15-20 киловата. Ако допускането е вярно, то значи системата си плаче за акумулатор на топлина. Последният нали въобще не губи топлина дори без да се ползва водата от него, значи трябват и слънчеви колектори ... с всички произтичащи занимавки от това (чистене, покриване, промяна на ъгъла, следене на темп. в "буфера"...).

Добре, С КОЛКО КИЛОГРАМА ПЕЛЕТИ трябва да успея да поддържам режим 60/50 в радиатори с мощност (при 90/70/20) 10 000 вата :?:
Моите радиатори при 60/50/20 са съответно: 2000 вата, 1500 вата и 1000 вата или общо 4500 вата. Значи ли това, че с 1 кг пелети може да постигна тези 60/50/20?
Ето ти вариант за КПД в домашни условия.
filmatoplo - майстор
Не може ,предполагам само колко е Кпд,близко до това което дава производителя ,след това правим подобрения които да го доближат максимално до задоволителен резултат .Или на нормален език ,купуваш си Бош ,слагаш му горелка ,регулиран първо горелката да има добър горивен процес ,след това пристъпвам към тунинг който ще намали температурата на димните газове .Някой ги свалят до 80 , но едни 100-120 номинал е добре .Това е по подобрението котел горелка ,отделно е регулацията на въздуха в помещенията,А комбинацията ,топло загуби на помещенията ,мощност на радиатори това е най сложното - това ако се уцели .
vrangelov - специалист
andy_forresite написа:
Да попитам как да преценя КПД на котела? ...Ще кажете с топломер...
Ами аз ти го написах, ама ти не четеш...
andy_forresite написа:
...Добре, обаче той трябва да е калибриран, инсталацията не трябва да черпи топлина щото КПД-то уидЕ в рЯката...

Вярно е, че е трябва е да е калибриран, но това за инсталацията не е вярно.
По скоро инсталацията трябва да черпи топлина. Първо - само докато има пренос на топлина, можеш да я премериш и второ, както сам си се досетил - колкото повече топлина черпи инсталацията, толкова по-висок става КПД.
Това колко точно ще можеш да определиш КПД зависи от това колко пари си готов да дадеш за топломер. Евтините са турбинковите и дават грешка до 2%, но има как тази грешка да се намали. Скъпите са ултразвукови и при тях грешката е до 0.5%. Пиша по спомен. Трябва да се има предвид и модела.

Поздрави
За да измериш КПД-то ти трябва обема на водата минал през котела за единица време, калоричността на пелетите и две температури - вход и изход. Или водомер за топла вода, два термометъра (от по-точните и сложени максимално близо до котела) и да занесеш пелети в лаборатория да ги тестват, защото на това което пише на найлона не може да се вярва.
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: