• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 117
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Стоян Петришки - специалист
andy_forresite написа:
Рано е за 24-часово отопление според мен, но всеки си преценява какво да прави.
Анди много си прав ето тук е силата на стаиния термостат. При мен е направен на 23градуса през деня и 20 гр. през ноща и не се пипа. Като падне температурата се включва згрява и изключва. температурата в стаите се регулира от термоглави а там където е стаиния главата е свалена и радиатора е спънат до степен която да згрява 5- 10 мин след като главите са затворени. радиаторите в стаите згряват горе долу по едно и също време. Стаиния термостат е сложен в стаятя която истива най бързо и по този начин няма как да не е топло на всякъде. Христо христов проблема с боилера съм си го решил с 200 литров боилер които е с приоритет пред отоплението. Веднъж пулен с топла вода ми стига за цял ден дори и да не се пали горелката повече от веднъв
6osi6 - майстор
andy_forresite написа:
Да попитам как да преценя КПД на котела?
Анди попита - "как да преценя КПД на котела, дай ми някаква сламка де?"

За целта, взимаме котел със същата вътрешна конструкция, еднаква дебелина на ламарината на топлообменника - 4 милиметра, същия зелен цвят, 16 kW мощност и го сравняваме с Торч 20 kW.

Котелът е Kostrzewa Compakt Bio с ламбда контрол
Прикачен файл:
KCB.png
Съпоставяме двата котела визуално и по размери
Прикачен файл:
T2.png
На височина Торч е видимо по-малък. Широчината на Торч също е по-малка от Kostrzewa с 25%. Торч е широк 40 см. Kostrzewa 51 см.
Дълбочината на горивната камера на Торч е с 4 см. по-малка.
Изолацията на Торч е 3 см., на Kostrzewa е двойно повече - 6 см. Топлообменната повърхност на Торч, ако е вярна, е 2,2 м2, , на Kostrzewa също е 2,2 м2.
В същата тази топлообменна повърхност Kostrzewa са монтирали горелка с 20% по-малка мощност от Tорч - 16 kW.

При тази мощност и тези размери, КПД на Kostrzewa е 90,4%.
Въпросът е колко е КПД на Торч? Може ли да повече от КПД на Kostrzewa - 92,4%, примерно :?
шоп - майстор
6osi6, много точно написано!

Тези меркетингови мощности и КПД та са само за да се ловят шараните. Ако някой бъдещ клиент реши да купува котел е нужно да знае поне елементарни неща от топлотехниката. Ако пък не му се чете тополотехника, поне да сравнява котлите по м2 топлообменна площ и тегло. теглото на стоманата вложени в един котел са логична гаранция за дълголетието му. Наличието на антикондензационен термостатичен вентил не е панацея. Всяка година корозията от вътре и агресията на продуктите на горене външно скъсяват живода на всеки един стоманен котел.

Само мога да споделя, че Kostrzewa заради хоризонтална водна риза в най-високата си част е в пъти по-добър от бош, дор, грейко, торч. Разбира се и Kostrzewa отстъпва пред чисто самоделни котли с калпаковиден топлообменник.

Препорчвам на всеки да прочете теорията и да се запознае с практиката на голямият руски "печник" Кузнецов.
6osi6 - майстор
Хората са сложили и достатъчно шмиргел.
Прикачен файл:
DSER234.jpg
DSER234.jpg (18.46 KиБ) Видяна 1368 пъти
andy_forresite - майстор
4 мм не е малко. Печката ми, която не е виждала 3-пътен вентил, е с 3 мм и никъде няма ръжда, поне външно. 12 годишна употреба, ама тя с лекота си държеше два радиатора и бойлера 60/50, 65/55. Помпата въртеше постоянно до "зазимяването" на печката през пролетта.
Изолацията може да е 3 см, не мога да я премеря, обаче температурата на страниците и предния край е до 35 градуса. На капака съм стигал до 40 когато един-единствен път го освободих на 20 киловата. Напред е по-студен, а назад по-топъл. Губи топлина от горния заден край, където няма изолация в протежение на 4-5 см. От там се нагрява и задния край на капака. Изразява се при работна над 60°. Страниците и предния му край дори при 70° са на 35 градуса, само в горните им части са с няколко градуса по-топли от 35. Водната риза отгоре при кощражевата е много добре, само не знам как се бърка при почистването на топлообменника. През някоя вратичка предполагам.
Я кажете трябва ли пламъка да "бие" в топлообменника? И какво му е на грейко експерт, Шоп, 93% го дават?
Дайте някаква идея за тунинг, ако виждате поле за изява. Рекордът за температура на кюнеца от 130,1 градуса беше при 20 кв натоварване и въздух на макс. Действа добре за прокарване на комина :-D Иначе аз го ползвам до 10 кв и винаги е под 100 градуса. Варира според как гори. Измервал съм между 65 и 97-98 от 3 до 10 кв.
шоп - майстор
andy_forresite, моето мнение е коренно различно от твоето. 4 мм дебелина на ламарината е малко. Торча е несериозно лек, грейкото също. Кое е най-скъпото в един котел? За мен това е котелната стомана. Поляците работят с 6 и 8 мм ламарина и котлите им са по-евтини даже.

Всеки мераклия, дори и с малко познания може да си купи ламарина, да я даде на лазарен разкрой и да я даде на " кварталният заварчик-пияница" да я завари:-) Димогарните топлообменници са най-лесни за изработка. Тръба +фреза + заварка. Хирдотеста е лесен. Дори и ученик от механотехникум, би трябвало да може да направи заварка + повтатянето и за сигурност.

35 градуса външна температъра на котела, ако той се намира във помещение извън къщата за мен са адски много. Моя котел е във външно помещение и съм го изолирал с 20 см каменна вата. Неугледно но удобно за джоба.

Грейко, Торч...разбира се че има място за тунинг. И производителят може да го направи, той е спец в тази област, но производителят гони печалба и няма голяма нужда да влага излишни пари и труд в продукт, който в Бг няма голяма конкуренция. Дали има 50000-100000 домакинства, които ползват калибрирано твърго гориво в автоматичен реим Виж в Полша, Чехия... там нещата са друга бира. Евтини калибрирани въглища-масово ползване на автоматизирани системи, много потребители и съответно голяма конкуренция при производителите.
vrangelov - специалист
andy_forresite написа:
.. И какво му е на грейко експерт, Шоп, 93% го дават?...
Покажи да видим и ние къде го дават, защото аз толкова питах, а никой не ми каза! Даже показах, че в рекламния клип на Greyko има монтиран топломер и поисках някой да напише какво е отчел на изпитанията, но никой не каза.
Само на едно място @Lazar Ganev беше написал, че със слънчогледови пелети е добил средно около 3000kWh/t, но като не се знае с каква калоричност са били те, не може никак да се съди за КПД.
Освен това нека да различаваме среден и максимален КПД. Максималният е максимума, който са успели да извлекат от котела и това обикновено е на точно определена мощност, с него се хвалят производителите, а средният зависи и от това, дали котелът е подходящо избран спрямо инсталацията, дали се почиства често.
шоп - майстор
vrangelov и аз си задавам същите въпроси. Едно КПД измерено в идеални условия не трябва да е отправна точка. Той е постигнат само в един строго определен момент. Оптимално гориво от към калории и влажност, оптимална степен, подаване и въздух на горелката и т.н. На практика една система ще работи 90% от времето извън тези идеални условия.

За да работи в тези идеални условия има според мен само един вариант и той се нарича буфер.
Тези дни добавям към системата ми от 1500 литра вода още един неръждаем буфер апла титан 650 литра.

Руснаците са минали по пътя, който вървим ние и почти всички слагат буфер и са разработили доста контролери на системата старт-стоп. Демек котела или горелката работят на оптимален режим за да заредят буфера и после спират. До новият цикъл. :? :? :? Ако нямаше смисъл щяха ли да го правят?

Алпа титан 650 литра е 2400мм висок и дори не мога да го снимам целият. Затова две снимки:-)

Прикачен файл

SAM_8924.JPG

Прикачен файл

SAM_8923.JPG
vrangelov - специалист
@шоп, на същото мнение съм за всичко, което написа.
Идеален е бойлерът/буферът! Можеш и за буфер да го ползваш, можеш и за бойлер. Увеличаването на обема на водата ще се отрази позитивно на системата.
Аз до котела съм паркирал два буфера по 2 000 литра (двойно на теб) и в същото време, като си правих схемата, я направих така, че да може безпроблемно да се включват още буфери. Предполагам, че няма да има нужда.


Поздрави!
Стоян Петришки - специалист
Ех как ви завиждам за тиа буфери ако знаете
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 117

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: