• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Ако случайно закупя такива тръби смятам да ги монтирам с наклон 65-75 и циркулацията ще е е естествена. Чист термосифон, който не се нуждае от принудителна циркулация и ел. енергия.

Вече заявих, че търся 500 бр тръби, ако има ФЛ или ЮЛ, което се занимава с внос може и срещу комисионна за извършената услуга, че на мен лично не ми се занимава с внос и митници.
шоп - майстор
lz2skt написа:
Ами варианта тръбите да са хоризонтално и примерно ако монтажът е на 90гр на стена с два отвора вход и изход в стената без въздуховоди.Какво мислите ?
Ако са под стреха и няма да ги вали сняг става. В противен случай тръбите задържат сняг. Може да си чел темата ми: бюджетна слънчева система с вакуумни тръби за 2-3 дни. Направих колектор с 22 тръби хоризонтално разположени. Ефективен е! Стига да няма сняг!!! Предполагах, че ще се получи така, но исках да опитам, защото в двойно по-къс колектор имаме 22 тръби. Колектора е удачен и топлозагубите са минимални, но трябва да се завърти на 90 градуса. Не препоръчвам такъв монтаж именно заради снегозадържането.

За да не съм голословен: днешни актуални снимки
20 тръбният е за затопляне на вода
30 тръбният е комбиниран-въздушен и воден

И двата се самопочистват сами за часове, заради зимният им монтажен ъгъл. Евгений също е показвал снимки на самоизточващият му се колектор с вакуумни тръби как бързо се "изтръсква" от снега, заради големият ъгъл на монтаж.

А моят 22 колектор с хоризонтални тръби горкият е под 20 см сняг :toimonster:

Прикачен файл

SAM_9080.JPG

Прикачен файл

SAM_9079.JPG
lz2skt - специалист
Да,варианта е под стряха ,монтаж на 1 етаж от къща
Virtex - майстор
Следих преди темата, но все пак да попитам, защото не видях тогава информация:

Лятото какво се прави с такава инсталация ?
шоп - майстор
lz2skt написа:
Да,варианта е под стряха ,монтаж на 1 етаж от къща
Има хляб в идеята-трябва да се тества.

Опасявам се, че при силен вятър и снеговалеж, виелици и т.н. снега ще нямери начин да покрие тръбите.
lz2skt - специалист
Ще се почистват с четка при достъпен монтаж...аз и сега не чакам снегът да падне от плоските ми колектори ...на плосък покрив са и имам лесен достъп до тях.Мисълта ми е на една стена с югоизточен изглед да монтирам 2 колектора за 2 стаи като може заради дължината на тръбите да се застъпват през тръба или с по-къси тръби...
шоп - майстор
potrebitel22 написа:
Следих преди темата, но все пак да попитам, защото не видях тогава информация:

Лятото какво се прави с такава инсталация ?
Ами сигурно не сте следили внимателно темата. Иначе щяхте да видите снимките на въздушно-водният топлообменник от два автомобилни радиатора, който напавих.

Така, че на въпроса Ви: лятото затопля БГВ
шоп - майстор
lz2skt написа:
Ще се почистват с четка при достъпен монтаж...аз и сега не чакам снегът да падне от плоските ми колектори ...на плосък покрив са и имам лесен достъп до тях.Мисълта ми е на една стена с югоизточен изглед да монтирам 2 колектора за 2 стаи като може заради дължината на тръбите да се застъпват през тръба или с по-къси тръби...
Аха, при ръчно почистване е ясно. Обаче, аз лично съм мързелив и не бих чистил нищо:-)))
Още повече, че имам идеята да увеличавам площа на соларните колектори.
Hursa - майстор
Не знам дали в такива теми са допустими „теоретични” разсъждения. Още повече, от не специалист. Но все пак, ще си позволя да се включа, защото темата ми е интересно, макар само от към теоретичната и страна.
шоп написа:
Ако случайно закупя такива тръби смятам да ги монтирам с наклон 65-75 и циркулацията ще е е естествена. Чист термосифон, който не се нуждае от принудителна циркулация и ел. енергия.
На покрива ли ще го монтирате? Или в градината? Загубите на тези двустранно отворени тръби, предполагам са чувствително по големи в сравнение с едностранните, а и като гледам са значително по сложни за изпълнение – поради което са доста по скъпи, вероятно. Мисля, че ако се монтират ниско и с едностранно отворените може да се направи система на естествена циркулация – която няма да отстъпва на тази реализирана с двустранно отворените тръби. Те като гледам, са подходящи само за много по големи системи, с голяма производителност.
шоп - майстор
Hursa написа:
На покрива ли ще го монтирате? Или в градината? Загубите на тези двустранно отворени тръби, предполагам са чувствително по големи в сравнение с едностранните, а и като гледам са значително по сложни за изпълнение – поради което са доста по скъпи, вероятно. Мисля, че ако се монтират ниско и с едностранно отворените може да се направи система на естествена циркулация – която няма да отстъпва на тази реализирана с двустранно отворените тръби. Те като гледам, са подходящи само за много по големи системи, с голяма производителност.
Имам един нисък покрив на една работилница около 100м2. Там искам отопление.

Според мен мислите правилно. Заради наличието на 2 колектора, загубите ще са по-големи. За самата изработка на тръбите дали е по трудна и скъпа за производство чисто технологично-нямам представа. Но китайците строят огромни заводи и предполагам са измислили технологията и са свели себестойността на една тръба около долар.

Относно идеята за едностранно отворена тръба и ЕЦ не работи. Супер слаба циркулация. В тръбата е 200 градуса, а в колектора 40-50. Слабо ефективно . По този път тръгнах и вечният ми опонент ivanov ме разубеди, за което му благодаря!
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: