• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Единствения плюс е че при смяна на счупена тръба ще е по лесно. Иначе само минуси. Да не говорим, че при липсата на топлоотнемане е запушен единствения възможен изход на топлината - отворения горен край и вероятно ще прегрява горния край на тръбата и ще се пукат много.

:partyman:
Evgeniy - майстор
unicata написа:
играеш малко напреко на природата, едно е да влиза студената вода и като се затопли да излезе нагоре, но студената да се изкачва, а топлата да слиза надолу :?
Ми то по тази логика защо качваме колекторите на покрива и как слиза топлото надолу?
saraneron - специалист
Вакумна тръба с 2 отвора .Тръбите ,вътре.Колектор тип арфа а защо не и тип меадър ,кеф ти дрейн бег ,кеф ти под налягане !Това е моята идея.
шоп - майстор
saraneron, за съжаление в Българя двустранно отворени тръби все още не се внасят или аз не съм срещал

Иванов...няма как да се спука тръба от прегряване дори обърната. Тествал съм го 1 година на сухо и под идеалният ъгъл на огряване от слънцето.

Тръба са сменя лесно без да се източва системата без значения как е обърнат колектора.

unicata, плюсовете ги виждам в по-лесната изработка на стойката, по-лека, балансирана ( тежката част е долу) обикновенно колекторите се слагат на покривите и така печелим 2 пъти по 2 метра захранваща и връщаща тръба. Това автомачино означава по високо КПД. Тези 4 метра по-късо трасе ще облекчат режима на помпата, която наистина ще работи маааалко по-натоварено.

Най-важното предимство за мен е и намалената изолация на колекторната част. Топлото ще е в "капака" на тръбата и няма да "избяга" от там докато топлоносителят не го отнеме. Съответно пак по-високо КПД.

Така мисля аз, може и да бъркам. Единственото обезвъздушаването ме притеснява и образуването на въздушна тапа. Но все пак имам усет че ще работи и ще направя тест с една 15 тръбна опитна установка .
Evgeniy - майстор
Едно предложение - ако направиш частичен меандър като това:
Прикачен файл:
U-pipe.jpg
U-pipe.jpg (19.03 KиБ) Видяна 2365 пъти
Ще намалиш броя на паралелните секции и ще увеличиш скоростта, което е благопритно за изтикването на въздуха.
saraneron - специалист
шоп написа:
saraneron, за съжаление в Българя двустранно отворени тръби все още не се внасят или аз не съм срещал

Иванов...няма как да се спука тръба от прегряване дори обърната. Тествал съм го 1 година на сухо и под идеалният ъгъл на огряване от слънцето.

Тръба са сменя лесно без да се източва системата без значения как е обърнат колектора.

unicata, плюсовете ги виждам в по-лесната изработка на стойката, по-лека, балансирана ( тежката част е долу) обикновенно колекторите се слагат на покривите и така печелим 2 пъти по 2 метра захранваща и връщаща тръба. Това автомачино означава по високо КПД. Тези 4 метра по-късо трасе ще облекчат режима на помпата, която наистина ще работи маааалко по-натоварено.

Най-важното предимство за мен е и намалената изолация на колекторната част. Топлото ще е в "капака" на тръбата и няма да "избяга" от там докато топлоносителят не го отнеме. Съответно пак по-високо КПД.

Така мисля аз, може и да бъркам. Единственото обезвъздушаването ме притеснява и образуването на въздушна тапа. Но все пак имам усет че ще работи и ще направя тест с една 15 тръбна опитна установка .
Вадиш от вълшебния сандък кранчета, кадето бяха тетките и слагаш по еднао кранче на всяко ,,У,,.Първоначално всички затворени,после,отваряш едно след друго.
6osi6 - майстор
unicata написа:
Колега къде виждаш само плюсове, както сам каза като за начало обезвъздушаването няма да е лесно, после го има момента че играеш малко напреко на природата, едно е да влиза студената вода и като се затопли да излезе нагоре, но студената да се изкачва, а топлата да слиза надолу :? малко ме съмнява крайния резултат, то пак ще грее де, няма къде да ходи, но мисля че или натоварването на помпата ще е по-голямо или водата ще е с 1-2 градуса по-студена, все пак топлото бяга нагоре а студеното слиза надолу, а ти се опитваш да направиш обратното.
Тогава може да се завърти така. Обезвъздушаването е лесно. Студената вода слиза, топлата се качва нагоре.

Прикачен файл

prod-collector2fff.PNG
ivanovbg - майстор
Шопе, чудя ти се на акъла. Правиш си разни сглобки - отгоре, отдолу, на перпендек и... ама нямаш база за сравнение бе човек. В друга тема - за кенчета и комарниците- даваш за пример хора които наистина постъпват професионално- мерят при еднакви условия и квадратура различните сглобки и правят изводи. Ти постъпваш като дете на което са подарили лего. Вземи пример от тях и спри да правиш някакви безпочвени изводи за ефективност базирани на : щом тече топла вода на третата минута значи е ефективно.
Гледам имаш ресурси, време и ищях за работа, ама защо не го направиш малко по професионално? :? Имаш кашони с ВИК части, а толкова ли нямаш един водомер? Термометри знам че имаш.

Гледам детето ти вече е направило първото си отопление с кенчета. Евала и на него и на теб, но вземи го учи и на професионализъм, а не само да работи.


:partyman:
saraneron написа:
Вадиш от вълшебния сандък кранчета, кадето бяха тетките и слагаш по еднао кранче на всяко ,,У,,.Първоначално всички затворени,после,отваряш едно след друго.
Я са си го представи при всяко пускане на дрейнбека да търчи и да върти кранчетата :lol:
saraneron - специалист
ivanovbg написа:
Шопе, чудя ти се на акъла. Правиш си разни сглобки - отгоре, отдолу, на перпендек и... ама нямаш база за сравнение бе човек. В друга тема - за кенчета и комарниците- даваш за пример хора които наистина постъпват професионално- мерят при еднакви условия и квадратура различните сглобки и правят изводи. Ти постъпваш като дете на което са подарили лего. Вземи пример от тях и спри да правиш някакви безпочвени изводи за ефективност базирани на : щом тече топла вода на третата минута значи е ефективно.
Гледам имаш ресурси, време и ищях за работа, ама защо не го направиш малко по професионално? :? Имаш кашони с ВИК части, а толкова ли нямаш един водомер? Термометри знам че имаш.

Гледам детето ти вече е направило първото си отопление с кенчета. Евала и на него и на теб, но вземи го учи и на професионализъм, а не само да работи.
:partyman:
saraneron написа:
Вадиш от вълшебния сандък кранчета, кадето бяха тетките и слагаш по еднао кранче на всяко ,,У,,.Първоначално всички затворени,после,отваряш едно след друго.
Я са си го представи при всяко пускане на дрейнбека да търчи и да върти кранчетата :lol:
Къде съм писал, че ще е дрей бег?Все пак ,вместо да благодариш ,че колегата СПОДЕЛЯ , ПРАВИ И ПОКАЗВА неща, които работят,май......!Не звучи много прятно,дори да не си вложил лоши помисли.И от мен ,наздравица!
ivanovbg - майстор
saraneron написа:
СПОДЕЛЯ , ПРАВИ И ПОКАЗВА неща, които работят,май......!

Нормално е да работят някакси, все пак източника на топлина е слънцето. Въпросът е колко са ефективни тези нововъведения и дали си заслужават! Ако идеята само да се взима някакво топло...
В цял свят има само 2 начина за отнемане на топлината от тези тръби - мокро и сухо. Мокрото е ясно, а сухото е с хийт пайп. Колегата предлага други начини и според мен е редно да се сравнят с наложилите се досега. Идеята му да се обдухва автомобилен радиатор... замина в коша още в зародиш. Това с гофрето - ако намалява КПД-то и го сваля до нивото на плосък колектор , според мен обезсмисля цялото начинание и труда му е залуден. Ей затова трябва да имаш база за сравнение- да знаеш докъде си стигнал.
:partyman:
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: