• 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 111
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
trunski - специалист
divroker написа:
Става и с оригиналното управление,трябват опити.Принципно каквото прави натурела го прави и фероли,разликата е че натурела по лесно се настройва заради менюто,..направено е за аборигени. Ако искаш да подкараш горелката на слънчоглед се иска време корекции и клечене пред котела. Аз вече почти месец горя слънчогледови пелети,и съм доволен,цената е на половина а разхода ми на пелети е малко по добър от дървесните. Като попитах в темата преди месеци дали става фероли да гори слънчоглед,ме осмиваха и "това гориво не е за такава кола" не е луд този който яде баницата а който я дава. Аз си намалих разходите,и си запазих топлината и комфорта,на който му оттърва 370 лв за тон да действа,всички търговци хранят семейства .пък и колите са направени на бензин ама слагаме газчица,че видиш ли сме гъзари.


Отклоних се,но е градивно. Та,сложи слънчогледови пелети,и като вземат да постъпват в котела гледаш какво се случва,пушу ли,какъв е пламъка,хвърля ли неизгорели пелети,и според горенето коригираш я въздух я подаване и време. Като натъкмиш огъня ще пробваш как ще запали и дали ще трябва да промениш дозата и това е. На приказки звучи лесно,но реално ще минат дни докато се постигне резолтат. Успех!
Мерси за обнадеждяващия отговор. Непременно ще пробвам. Пишат, че се образува много шлака със слънчогледа. Вентилатора справя ли се или трябва често да се чисти скарата.
Здравейте, отоплявам къща 160 м2 и бойлер 150 л. Къщата е с външна изолация. Ползвам от скоро комбиниран котел с горелка Натурела 2.8/2.4 . 40 kw. Горя по 90 кг. за 24 часа. Имам нужда от помощ в настройките. Идва специалист но нищо. Разхода е много голям. :?
divroker - напреднал
Мерси за обнадеждяващия отговор. Непременно ще пробвам. Пишат, че се образува много шлака със слънчогледа. Вентилатора справя ли се или трябва често да се чисти скарата.[/quote]

Принципно се натрупва шлака,и се налага по често почистване.Принципно имам решение на проблема,но време не ми остава да го тунинговам.
За да гориш слънчоглед трябва доста тунинг,за предпочитане е да има втори шнек на горелката,за да се избегне филма със задръстването, доста време мина докато преправя рампичката и й променя наклона за да влизат пелетите правилно и да не задръства.Самата горелка е много глупава като конструкция,и проста като изпълнение,дори и с леко преправяне би могла да постигне по добри резултати като ефективност и икономия.
В момента наблюдавам редовно процеса на горене,и смея да твърдя,че промените във времето се отразяват много на горенето. Променя се макар и минимално тягата на комина а оттам и горенето, това е един от недостатъците на натурела,тя не коригира налягането и тягата на комина за разлика от феролското управление. Скоро ще направя нова решетка по мой проект,пък да видим,може и да намеря файда. :o



Относно последния пост с този разход бих изхвърлил котела моментално да мръзне на вън!!! Това в рамките нашегата, колега,при този разход каква е температурата в дома,и какво е изгарянето? Има ли неизгорели пелети червенее ли пламъка? има много особенности,които и тези дето ти монтират котела не могат да оправят.Най добре сам да започнеш да буташ настройките и ще постигнеш добри резултати.

Относно пелетите,и по специално видовете им,ориентирах се към слънчогледа не само заради цената,а и заради състава и качеството им.Дървесината поскъпва постоянно и дефицита и е факт,90% от производителите ползват отпадъци от дъскорезници или капаци,талаш от дърводелни включително и мдф,пдч други ла...на, и видиш ли ние горим дървесни пелети,а разхода е 90кг на ден и хвърляме пепел като замаяни.Точно заради тази заблуда минах на слънчоглед,и заради цената ест. Качествените пелети надвишават 400лв и оттам се губи и ефекта от файдата,и файфата от ползата :weedman: ...но всичко е въпрос на вкус.
Дали някой се е сблъсквал със следното: Шнекът ми (Фероли 7-ца) регулярно, на 6-7 пускания на пелети, на следващите две пуска по-малко -- от почти нищо на 1-ва степен, до 5-6 пелетки на 3-а степен (до нея горелката работи при мен). След това отново пуска нормално 6-7, после пак едно-две зле. Пламъкът съответно играе. Как е най-безболезнено да разглобя шнека и да видя какво не е наред? Може ви спиралата се е изкривила или нещо е залепнало за нея и на това място не се закрепват пелети? Предполагам, горе от мотора/редуктора, но, има ли нещо, за което да внимавам? Нещо, което може да се повреди и да стане по-зле? Скрит капан, заради който да си купиш нов шнек? :) Идеята ми е да извадя спиралата. Благодаря предварително.
trunski - специалист
divroker написа:
За да гориш слънчоглед трябва доста тунинг,за предпочитане е да има втори шнек на горелката,за да се избегне филма със задръстването, доста време мина докато преправя рампичката и й променя наклона за да влизат пелетите правилно и да не задръства.
Под "рампичка" имаш предвид, мястото от където падат пелетите вътре в горелката ли?
Прикачен файл:
80484688_2_800x600_soplo-traba-za-peletna-gorelka-ferroli-feroli-p7-snimki - Copy.jpg
80484688_2_800x600_soplo-traba-za-peletna-gorelka-ferroli-feroli-p7-snimki - Copy.jpg (64.22 KиБ) Видяна 2381 пъти
Някой има ли идея, ако монтирам в суплото на моята горелка - Р 12 тръба с по- малък диаметър , дали ще се подобри горенето при по- ниски мощности?
Svezar - специалист
VladoG написа:
Дали някой се е сблъсквал със следното: Шнекът ми (Фероли 7-ца) регулярно, на 6-7 пускания на пелети, на следващите две пуска по-малко -- от почти нищо на 1-ва степен, до 5-6 пелетки на 3-а степен Може ви спиралата се е изкривила или нещо е залепнало за нея и на това място не се закрепват пелети? .
Не се хаби да го вадиш,99% всичко си му е на 6,и други са се оплаквали от такъв проблем,и аз скоро го разглобих поради тази причина и....нищо ! Или пелетите са виновни /най-вероятно/ ,или наклона или ....цензура ли го :? Единственото спасение е да намериш доза при която не гасне,но тогава от време на време ще има преразход понеже някои дози ще станат по-големи от необходимото :!: Интересното е че при едни пелети с доза 28 през 20 сек имам еднакъв разход с други където дозата пак е на 20 сек. но е 41 :idea: А пък ако не ти гасне не се занимавай,но няма как да си сигурен че не гасне освен ако не изкараш няколко часа до него да го наблюдаваш !
Svezar написа:
VladoG написа:
Дали някой се е сблъсквал със следното: Шнекът ми (Фероли 7-ца) регулярно, на 6-7 пускания на пелети, на следващите две пуска по-малко -- от почти нищо на 1-ва степен, до 5-6 пелетки на 3-а степен Може ви спиралата се е изкривила или нещо е залепнало за нея и на това място не се закрепват пелети? .
Не се хаби да го вадиш,99% всичко си му е на 6,и други са се оплаквали от такъв проблем,и аз скоро го разглобих поради тази причина и....нищо ! Или пелетите са виновни /най-вероятно/ ,или наклона или ....цензура ли го :? Единственото спасение е да намериш доза при която не гасне,но тогава от време на време ще има преразход понеже някои дози ще станат по-големи от необходимото :!: Интересното е че при едни пелети с доза 28 през 20 сек имам еднакъв разход с други където дозата пак е на 20 сек. но е 41 :idea: А пък ако не ти гасне не се занимавай,но няма как да си сигурен че не гасне освен ако не изкараш няколко часа до него да го наблюдаваш !
Благодаря за бързия отговор. Лошото е, че при мен добрата доза излиза веднъж на 12 секунди (т7 = 12), и доза 3.8 (като количество пелети това е малко повече от фабричното за 3-а степен, което ме устройва). Шнекът се побърква от въртене обаче и естествено моментът, в който ще сдаде багажа става по-близък. Но... няма да го пипам сега, а през лятото. Успех.
filmatoplo - майстор
Изчистването на бункера и шнека от прахоляк е препоръчително ,ако има възможност вдигнете шнека малко до 50-55 градуса ,компенсирате с дозата ,номера е шнека да прави малко повече обороти ,тогава се подобряват нещата.
divroker - напреднал
Точно това,което си ми оградил на суплото му викам рампа, там промених наклона. Слънчогледовите пелети също имат прах,явно той е леплив,и при работна температура полепя по рампата и спира пелетите да се плъзгат в камерата,оттам и задръства.
filmatoplo написа:
Изчистването на бункера и шнека от прахоляк е препоръчително ,ако има възможност вдигнете шнека малко до 50-55 градуса ,компенсирате с дозата ,номера е шнека да прави малко повече обороти ,тогава се подобряват нещата.
Ясно, обаче не мога да мърдам шнека -- бункерът ми е Фероли, шнекът ляга плътно на място и е фиксиран. (Сега не бих си купил такъв. Едно е доста скъп и второ, вътре може да има три-четири чувала пелети, а шнекът да не може да ги взема, защото над него се образува дупка и трябва да буташ пелетите с лопатка. Освен това дъното се чисти много трудно.) Какво направих -- пуснах два цикъла за зареждане, но без пелети, изпадаха някакви боклуци, после напълних шнека с пелети и запалих. Сега като че ли е маааалко по-добре. Иначе, опитвах с по-малки дози, по-начесто (т.7=12, т.11=3.8 2-а степен). Получава се, но шнекът върти твърде много и не знам колко ще му стигне животецът. Ще опитам и с много големи дози, много рядко, примерно 2 пъти в минута по 8-9 секунди пускане на пелети. Нямам представа какво ще стане. Най-вероятно ще се задръсти, но... кой знае.
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 111

Тема "Пелетни горелки Ferroli Sun и Mikro P7-P12 Инфо,настр. и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: