Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nandrolon - специалист
Тук във форума има ли някой на твърдо гориво на който инсталираните мощности да му малеят в даден момент?

Всеки се презапасява здравата. На мнение съм , че ако системата работи постоянно не са нужни големи запаси.

А и винаги можеш да изпиеш чаша хубаво червено вино по това време на годината.
benimm8808 - специалист
LazarGanev написа:
Четвърто мнение - 10кВт! :-D
:thumbs:
Благодаря за отговорите

Да попитам и друго, имам изградена инсталация от панелни радиатори (преди 10 год. бяхме на газ, но вдигнаха много цената. Тогава къщата беше без изолация и с стара дограма)...
та общата мощност на радиаторите е около 20 kw. Трябва ли да сменя радиаторите с по подходящи и с каква мощност да са (ако може някой да помогне)???

Благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Газът се вдигна тройно, но после падна двойно, така че сега е много изгодно, дори бих казал, че е по-изгодно от качествени пелети, с които работи камината. Аз ти препоръчвам да смениш котела с нов, отколкото с камина
emogti - помощник
Здравейте на всички. Да не отварям нова тема ще питам тук и аз. Понеже от много четене вече се оплетох. В момента се топлим с котел на пелети понеже имах стар на твърдо гориво и само ги смених. Котела ми е извън къщата. Обмислям вариант да мина на камина, понеже етажа ми е около 90 кв.м от които 50 кв.м са едно помещение - хол,трапезария и кухня, което е с 30 глидера на н30 и конвертор 4.5 кв. Другото е две спални с баня. Идеята ми е камината да топли хола с радиатор и махна конвектора. За сега разхода ми е два чувала на 24ч нонстоп. Ама като се включи конвектора и прави дупка в бункера. Та идеята ми е дали с камина ще спадне разхода, и избора на марка. Доколкото прочетох от форума - доста се чудя за Виктория, еко спар, алфа плам. Или нещо в този ценови клас. Благодаря предварително за мненията ви и весели празници.
andy_forresite - майстор
Ясно, съмняваш се в ефективността на котела. Ако си със същите отоплителни тела, трябва да си успял да я определиш приблизително, след като си имал котел на дърва и въглища. Индикации за ниска ефективност, освен чувалите пелети на ден, са жегата в котелното и нагорещения домоотвод. Отговори си на въпроса с колко ми е по-скъпо от на въглища в сравнение със сега с пелетния котел. До 20% се ядва при условие у вас сега да е също толкова топло.
На твое място (90 кв. м. с 2 чувала) щях да съм доволен от котела. Ниска консумация на пелети с камина получават живущите във вътрешни и изолирани апартаменти на някакъв среден етаж. Там може с 1 торба да се грееш два дена. Ние с къщите няма как да го постигнем.
emogti - помощник
Невъзможно ми е да сравнявам спрямо дървата понеже до миналата зима под мен имаше обитатели и се отопляваше а сега няма никой. Горе долу с около 15 куб. дърва на сезон. Ама ги засичаш за целия сезон, а пелетите до тук за месец са един тон. Отделно си мисля, че с камината ще мога да оптимизирам температурата понеже по бързо ще стопля хола и ще мога да я гася за по някой час през деня и нощта. Сега съм нагласил първата степен на горелка на минимум да подържа постоянно горене понеже изгаси ли се за повече от час после е едно наваксване с което икономията от паузата горе долу заминава. Проблема е само в хола понеже е доста голям и с голями прозорци.Там само на радиатор подържа до 18градуса и от там конвектора. А точно той тормози бункера. Дали има логика в мисленето ми. Иначе в котелното е като с предишния котел, а кюнеца е топъл но не много горещ (няма термометър). В къщи е топло като с дървата - 23-24 гр.
nokoniko - специалист
emogti написа:
Невъзможно ми е да сравнявам спрямо дървата понеже до миналата зима под мен имаше обитатели и се отопляваше а сега няма никой. Горе долу с около 15 куб. дърва на сезон. Ама ги засичаш за целия сезон, а пелетите до тук за месец са един тон. Отделно си мисля, че с камината ще мога да оптимизирам температурата понеже по бързо ще стопля хола и ще мога да я гася за по някой час през деня и нощта. Сега съм нагласил първата степен на горелка на минимум да подържа постоянно горене понеже изгаси ли се за повече от час после е едно наваксване с което икономията от паузата горе долу заминава. Проблема е само в хола понеже е доста голям и с голями прозорци.Там само на радиатор подържа до 18градуса и от там конвектора. А точно той тормози бункера. Дали има логика в мисленето ми. Иначе в котелното е като с предишния котел, а кюнеца е топъл но не много горещ (няма термометър). В къщи е топло като с дървата - 23-24 гр.
И при мен кюнеца е не много горещ и от любопитство сложих термометър да меря димните газове и..........какво видях- при топъл, но не горещ 200-250 градуса, като го засиля 400 градуса си ги тепа от воле. Котел на дърва прити га26....ще минавам на пелети следващия сезаон, че с това кпд на котела май от 15 кубика дърва реално 10 са ме отоплявали , а другите 5 са в небесата... :supz: :supz: :supz:
filmatoplo - майстор
Горе долу преобразуване от дърва на пелети ( да ти покриват топло загубите ) е нещо от рода ако си горил 15 кубика дърва се заместват с около 4,5 тона пелети .аз от 8 кубика дърва съм на 2,5 тона пелети.
emogti - помощник
filmatoplo написа:
Горе долу преобразуване от дърва на пелети ( да ти покриват топло загубите ) е нещо от рода ако си горил 15 кубика дърва се заместват с около 4,5 тона пелети .аз от 8 кубика дърва съм на 2,5 тона пелети.
Да ама досега за месец точно един тон. Ами като застудее. В най добрия случай до края минимум 5. Въпроса е с камина дали ще слезна до 4 т на сезон примерно

Тема "Препоръчайте ми камина с водна риза на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: