• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Привет, след като се убедих многократно в ефективността на вакумно-тръбната система и нарупах опит в самоделните U система със стъклени тръби viewtopic.php?f=10&t=50028&start=200

реших да направя нова система и да намаля себестойността и. Определено може да се мине без колектора от поцинковани фитинги и системата да е изцяло проточна.

Предоставям фотоотчет за изработка и експлоатация на 22 тръбен хоризонтален колектор.

Предимства:
1 Компактен
2 С намалени топлинни загуби. Колекторната част е 90 см за 22 тръби!
3 Лесен за изработка
4 Удобен за поддръжка. Смяна на счупена тръба става за 5 мин без загуба на течност.

Недостатъци:
1 Предполагам, че най-горната тръба ще бъде уязвима на градушки. Предстои ми монтирането на предпазна мрежа
2 Предполагам, че зимата ще има предпоставка за повишено снегозадържане спрямо вертикалната ситема. Предстоят наблюдения и ще докладвам.

Вече писах в друга тема, че стойката е с реглаж и може да се експлоатира от 0 до 90 градуса. Всичко е направено разглобяемо и се монтира и демонтира от 1 човек.

Ето и снимки...

Прикачен файл

SAM_8092.JPG Системата е готова за запенване

Прикачен файл

SAM_8089.JPG една тръба се монтира за минута. Работата е лесна и върви с лекота

Прикачен файл

SAM_8087.JPG гофрето подготвено за монтаж във вакумната тръба

Прикачен файл

SAM_8085.JPG 22 тръби във всяка има по 3.6 метра гофре

Прикачен файл

SAM_8084.JPG Етап от монтажа на тръбите и неръждаемото гофре
Последна промяна от шоп на пон юни 22, 2015 10:15 pm, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
Напоследък имаше доста въпроси в соларните теми как се монтират термодатчиците.

Аз ги монтирам потопени ето по този способ:

Прикачен файл

SAM_8091.JPG

Прикачен файл

SAM_8090.JPG
шоп - майстор
Калкулацията е следната:

22 тръби по 11лв= 242лв
79 л.м. неръжд. гофре х 2.3лв.м=182 лв
50 лв стойка
10 лв пяна
10 лв крепежни
10 лв изолация за тръбите

ТОТАЛ 504 лв за 22 тръби

Експолоатацията е от 4-5 облачни дни. Дебита е като на проточен бойлер и при облачно време темп. на изходящата вода е 2-3 градуса над входящата. При слънце ефекта е над 7-8 градуса:-)
1115 - специалист
Супер е станало!
Сега ако кажеш неръждавейката dn12 ли е и тези цени за нея и вакуумните ръби по 11лв от де са ще е супер.
idunno - специалист
Абе нали е напрви сам ...
шоп - майстор
неръждавейката е външно 16 мм
има я вече навсякаде, дори и в продавалника:-)
ivanovbg - майстор
Толкоз е бюджетна, че не върши работа. КПД-то е максимално ниско и то само заради монтажа на тръбите. За пореден път се доказва, че само с просто сглобяване без идея кое как работи резултата е максимално отрицателен. Просто кипи безсмислен труд.

Шопе, не искам да те обидя, но това си е истината. Начина на монтаж лишава тръбите от основното им предимство,а то е , че от сутрин до вечер лъчите на слънцето са перпендикулярни на част от тръбата и произведената топлина е почти константна. Сега през повечето време на деня топлинната енергия се отразява от тях и панела работи с възможно най ниско КПД. В този ред на мисли регулирането на височината е напълно безсмислено. Тръбите винаги са перпендикулярни на лъчите и реглажа на добива в зависимост от ъгъла на монтажа на панела е само когато тръбите се засенчват една друга - тоест никакъв. Така че пантите и цялата механика осигуряваща наклона е напълно безсмислена.
Изображение
:partyman:
Последна промяна от ivanovbg на вт юни 23, 2015 7:17 am, променено общо 1 път.
1115 - специалист
шоп написа:
неръждавейката е външно 16 мм
има я вече навсякаде, дори и в продавалника:-)
Аз не се заяждам и одобрявам идеята ти.
Заинтересован съм за цените, защото скоро си купих следващият размер неръждаема тръба с външен диаметър около 21мм.
Цената беше 6...7лв. с ДДС, а размер като твоя е с цена 4..5лв. Двойната разлика в цената е доста голямо число за 100м тръба.
Вакуумна тръба купих за един експеримент за 15лв, а 11 е доста по-добре при 30бр, които ми трябват.
Ако желаеш - пиши ми на лично или в темата за магазините от които пазаруваш.

П.п. В Люлин тръбата от 6...7лв ми я предлагаха за 11лв, а на мен ми трябваха 100м. Разликата е огромна.
шоп - майстор
1115 имаш лично съобщение
шоп - майстор
Иванов, идеално щастие няма. Всичко е въпрос на компромис. Такова място имам, затова е такъв монтажа. Това не пречи. Има много системи с хоризонтални тръби и то предимно за промишлено затопляне на топла вода. Не откриавам аз този монтаж- открит е отдавна:-)))

Тази диаграма, която си дал важи за монтаж чист юг. А при монтаж изток-запад? При мен е югозапад.

Прав си, че при този тип монтаж регулируема стойка не е задължителна ( едни 45 градуса са Ок ), но аз работя сам и въртенето на колектора ми улеснява монтажа и изолирането.

КПД при първи замерваня е като на 20 тръбният ми "нормален" колектор. Предполагам хоризонталният ще е по-ефективен зимата заради малкият по площ колектор и съответно малките топлозагуби.

Притеснението ми е повишеният риск от снегозадържане.

Прикачен файл

20130516_122500_0.jpg
20130516_122500_0.jpg (36 KиБ) Видяна 3766 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Бюджетна соларна система с вакумни тръби за 2-3 дни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: