• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Не са чак толкова много добрите климатици за отопление. Има климатик и климатик :yawinkle: . Моят например е LG стар модел, конвенционален, 12000btu. За Южна Корея е много добра машина, на аз съм виждал -30 и +43 градуса. Не помня зима да не е било поне -23° в няколко поредни дни. Е тогава ми идва да седна отгоре на печката. Никакъв климатик няма да ми свърши работа, ако ще да го прегърна и да се завием двамата под равеника.
Най-добре е човек да си има и климатик, и камина (котел). Лятото също настава мор с изключение по черноморието. Седиш по боксерки на стола, гледаш ТВ, не мърдаш и въпреки това не спираш да се потиш. Как се спи в такива условия не искам да си спомням. А когато климата духне Сибир става много приятно. Освен това има клими със специални функции за неутрализиране на вируси и бактерии. За попадане на скапани пелети пък да не говорим. Това си е ангажимент - да набираш и прозвъняваш оферти, да се коалираш с други хора за доставката ... докато дойдат чувалчетата с калпави пелети и камината не знае какво да ги прави. Ще дойде времето когато пелетите няма да са вече "на мода". Достатъчно е да ги направят 400 лева, после ще добавят "без ДДС" и край на мача. Тогава ще има много пелетни камини в продажба, но няма да има луди да ги купят. Засега пазарът още набира сила в посока пелетирано гориво, но това ще е до време.
kuuuuuul - майстор
Със затоплянето на климата,бъдещето е в термопомпите.Само като си спомня само преди няколко години какъв върл противник на климатика бях :axe: ,ама то човек се учи докато е жив, стига да има желание за това. :)Тогава нямаше такива ентусиасти като мене,които да си губят времето и парите за да отворят очите и на другите. :partyman:
viewforum.php?f=23
gnt69 - майстор
Дали камина или котел трябва да може да гори калпави пелети или агро пелети. Земеделците се чудят как да си почистят нивите от стеблата на царевица, слънчоглед . По едно време беше модерно да ги палят. Според мен ги спира това че една качествена машина за пелети струва бая пари а горелките за агропелети не са много. Имам приятел който гледа лавандула. Миналата година го глобиха щото един от работниците запалил камарата с лавандулата. Тая година му викам земай машина за пелети ама не ще вика много пари свестните машини и още един ангажимент да се занимавам с пелети.

А бъдещето е в слънцето защото не е евтино а безплатно.
HighVanin написа:
Здравейте,имам нужда от съвет и моля специалистите тук да помогнат ако може.Става дума за нова къща на един етаж топлоизолирана външно с 6 см стиропор с плътност 18-20 кг/м3. Отвътре на таваните е с 10 см минерална вата и гибсокартон,а на пода 4 см фибран. Дограмата е ПВЦ, петкамерна с двоен стъклопакет и КА стъкло.Има положени тръби за парно ф16 за колекторен тип система с монтирани панелни радиатори и бях избрал 40(35+5) киловатова камера за вгражданe на Прити .В къщата няма пригодено за котел помещение и за това трябва да е камина. Доста изчетох във форума за отоплението с пелети и удобствата от такъв тип отопление ми изглеждат безспорни, само че не намирам камина с такава мощност и долу горе на поносима цена освен BURNiT Comfort PM-B 30 kW.Дали ще ми върши работа тоя модел камина и приблизително какъв разход на пелети ще имам.Прилагам чертеж с квадратура на стаите и киловати на монтираните радиатори, които според мен са леко завишени и моля някой от по-разбиращите тук за някакво предложение или съвет.Благодаря предварително!


Здравей:) Ще можеш ли да дадеш отзиви ако вече си направил избора си и си си купил камина. Моята ситуация е сходна с твоята и бих искала да получа инфо от първа ръка. На мен този избор ми предстои :?
HighVanin - напреднал
Здрасти,нищо не съм купувал,ползвам климатици за сега и още чакам да пуснат прословутата пелетна камина на Грейко :ka:
straga - специалист
Здравейте,
в момента ползвам камина с водна риза Прити 18+5.В къща съм на три етажа (на третия етаж, който се явява нещо като подпокривен килер с малка стая, имам един радиатор който е намален колкото да не изстива втория етаж ), къщата не е изолирана.Мощностите на радиаторите сумарно излизат към 30 кВт.С тази камина поддържам 60 - 65 градуса температура на водата, в студените дни и нощи е около 21-24 градуса.
По принцип знам че трябва да се направи първо изолацията, но е назрял момента за нова пелетна камина.
На камина съм понеже нямам мазе и камината се намира в всекидневната.
Виждам различни варианти, и се насочвам към 24 кВт-вите варианти.
По-вещите в занаята могат ли да ми дадат жокер, дали би ми стигнала мощността на такава камина.
Не откривам как се изчислява мощността на пелетна камина,
знам че е по различно от тази с водна риза.
HighVanin - напреднал
Най-после имам пелетна камина на Грейко и имам желание да си я свържа сам.Мислех да използвам медни тръби от камината до разпределителите но в магазина ми казаха че нямало опасност от прегряване и можело направо с pex-al-pex ф 32 с които ще е много по-евтино.Разтоянието е около 2 метра но ще трябват доста фитинги.Та питането ми е дали такова свързване е удачно и дали може да се редуцира диаметъра от 1” на по-малък ,за да е по-евтино с мед или ще се загуби кпд?
filmatoplo - майстор
Един път се свързва ,може с мед минимум ф-22 .ако ти се вижда скъпо действай с ппр стъклофибър минимум ф-25 .
HighVanin - напреднал
filmatoplo написа:
Един път се свързва ,може с мед минимум ф-22 .ако ти се вижда скъпо действай с ппр стъклофибър минимум ф-25 .
Ок,благодаря!
nelim - специалист
Е колко да е скъпо 2 метра с мед фи22?
Аз направи връзка от камината към колекторите с медни фи22 почти 8 метра - не съжалявам :)
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Моля за съвет при избор на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: