• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo написа:
И не само той .
Съгласих се със забележката :) и мислейки по въпроса - главата ми роди следният:
Ако намеря горелка с подходящи габарити с идеята да се монтира най-отдолу, без да се реже котлето?! Как Ви се струва, като идея и има почва у нас?
nikolai781 - помощник
Здравейте
След обстойно преглеждане на темата през изминалата зима реших и аз да се присъединя към семейството на пелетните горелки :yawinkle: Предварително пиша че не съм специалист но отоплението вкъщи си го навързвах сам за което моля за няколко съвета. Котела ми е 30 киловатов Sime отрязах му дъното но вместо да направя кутия изградих пещ от огнеупорни тухли след което изолирах с каменна вата и 10 см отливка с бетон. Котела поставих върху така наречената пещ. Купих горелка gp 32 киловата на ерато и я монтираха на вратичката на пещта. Всичко работи доста добре когато се нагрее пещта има доста добро топлоотдаване но въпросът ми е според вас възможно ли е в пещта да монтирам водна серпентина с цел повишаване на КПД и ако да как да свържа серпентината към котела. Благодаря предварително и дано не съм станал смешен в очите на професионалистите.
Последна промяна от nikolai781 на чет дек 08, 2016 8:05 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Не си смешен ,човек вдигнал котел на такава кутия пещ ще се справи и с това което си замислил . :)
nikolai781 - помощник
Серпентината ще я направя, но не знам как да я свържа за инсталацията, дали трябва да се свърже серпентината директно в котела или е възможен по-лесния вариант да се свържат входа и изхода на серпентината директно за топлата и студената вода към разпределителните колектори, които са отвън на котела и не на последно място дали ще има ефект от цялата тази операция.
шоп - майстор
[quote="nikolai781"]въпросът ми е според вас възможно ли е в пещта да монтирам водна серпентина с цел повишаване на КПД и ако да как да свържа серпентината към котела. /quote]

Отговора според мен е: да възможно е и даже много лесно.
Но пак според мен няма никаква логика. В тази зона се извършва пиролизата на твърдото горивно вещество до гривни пирогазове. За да е ефективен този процес е нужна висока температура :600, а още по-добре 900 градуса.

Демек в тази зона НЕ ТРЯБВА по никакъв начин да отнемаме топлина.
6osi6 - майстор
nikolai781 написа:
дали трябва да се свърже серпентината директно в котела или е възможен по-лесния вариант да се свържат входа и изхода на серпентината директно за топлата и студената вода
Можеш да сложиш още изолация и да не слагаш серпентина.
Ако ще слагаш серпентина, задължително трябва да има помпа преди да я свържеш към централния кръг. Схемата е същата, когато връзваш камина или бойлер към котела - помпа, клапан и датчик за управление помпата.
6osi6 - майстор
шоп написа:
о в тази зона НЕ ТРЯБВА по никакъв начин да отнемаме топлина.
Hargassner, взимат топлина от тази зона. Сигурно го правят, щото са прости хора.
Прикачен файл:
Hargassner .JPG
Hargassner .JPG (83.62 KиБ) Видяна 2337 пъти
nikolai781 - помощник
Благодаря ви за всички мнения относно серпентината. Надявам се да не ставам нахален но ми трябва още един съвет. Както съм писал по-горе горелката ми е 32 киловатова GP-4 генерация, когато я монтираха сервизния ме попита на колко градуса искам да я настрои и аз му казах 75 понеже в студените дни котела на въглища за да е топло вкъщи работеше на 75-80 градуса, но това сега ми се струва множко понеже температурите са все още положителни навън, горелката си гони 75 градуса, като работи на трета степен 25 киловата и често преди да достигне 7 5градуса стайният термостат я изключва понеже вкъщи достига зададената температура едва когато е под -10 горелката достига 75 градуса и тогава влиза в работа на 12 киловата. Въпроса ми е при горелка GP-4 генерация мога ли сам да променя температурата на 65 градуса на водата, защото мисля че тази температура ще е по оптимална за работата ѝ или трябва да викам сервизния техник.
Привет на всички.
И аз мисля да слагам горелка на моето Sime Solida, но имам няколко проблема за разрешаване. :?:
Като за начало, мястото, на което е монтиран котела е малко. Монторан е в близост до стена, която се пада от дясно. Моля за съвет как да постъпя, защото при такова разположение, няма как да се монтира горелка и вратата на котела да се отваря. Дали може да се обръща посоката на отваряне на вратата на тези котли? Като го разглеждах ми се стори, че не е възможно. Като вид решение се роди идея :idea: да сложа врата на вратата, която да се отваря на другата страна с горелката. В тази връзка, има ли съвместими врати от други марки котли? Искам да имам резервна врата за всеки случай. Ще се радвам на мнения и съвети 8-[ .
Намислил съм да слагам горелка Ferroli P7- котела е 25kW, като ще го правя сам :mrgreen: . Моля, някой който е слагал такава горелка за детайлно обяснение как става, особенности и т.н. :arrow: Имам някаква представа, но още едно мнение и обяснение няма да е в повече.
За сега това са ми проблемите по преустройството на котела. Не са много, но са достатъчни :yawinkle:
n.ganev - майстор
Прочети темата и повдигни котела на кутийка.
Другото решение е смяна.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Поставяне на пелетна горелка на чугунен котел Sime" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: