• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
За протокола, монтирал съм горелки на малки Виадруси, тоест на 17,5 клв, наистина малък топлообменник, освен това съдържа и малко количество вода.Горелката ако се води по температура на водата, пали и гаси постоянно. Поне да беше 5-6 секционен.
andro440 - майстор
filmatoplo написа:
За протокола, монтирал съм горелки на малки Виадруси, тоест на 17,5 клв, наистина малък топлообменник, освен това съдържа и малко количество вода.Горелката ако се води по температура на водата, пали и гаси постоянно. Поне да беше 5-6 секционен.
Понеже чета две различни твърдения за /малки / и /големи/ виадруси ,някой би ли споделил ,колко литра вода събира примерно един 30 кВт котел предназначен за загряване от пелетна горелка .Топлообмена определено ще е по добър при триходовия котел отколкото при чугунен с три или 4 секции ,но в крайна сметка с няколко плочи .може да се постигне желан ефект.Та ,кое е по добре за чугуна -по вече ребра и по вече вода -или обратното ? Доста често чета ,че зьа жилище от 100 кв м е необходима камимна или котел -не по мощен от 20 кВт ,за да е икономичен -а защо ако на виадруса ,като забодем горелка,трябва да е 50 кВт ? Нещо не се връзват нещата /
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами чети повече бе човек - на последния ти въпрос е отговаряно десетки пъти и може да ти отговори всеки, дори и да няма все още пелетен котел. На Виадруса или всеки друг котел като му боднеш горелка, вече мощността се определя от горелката, а бившия котел става просто един топлообменник и колкото е по-голям, толкова повече площ и по-добре усвоява. Например аз имам случай на 50кВт котел (10 секции) с 20кВт горелка работи перфектно, усвоява като чисто пелетен - 92% КПД, ама 4 секционния усвоява много по-зле.
grants - специалист
Вече съм горд собственик на GREYKO RB 20. Следващия месец започвам преустройството на Viadrusa.
andro440 - майстор
grants написа:
Вече съм горд собственик на GREYKO RB 20. Следващия месец започвам преустройството на Viadrusa.
А аз съм по средата на преустройството на Виадруса
Прикачен файл:
Снимка1548.jpg
agro - специалист
Кутията я направи по-висока, да има повече място за пепел под горелката. Вратата и да е по-голяма за по-лесно чистене. Ако я направиш с двойни стени /водна риза/, доста ще вдигнеш КПД на Виадруса. Моята следваща ще е такава, защото котела ми е само 4 секции и не може да поеме мощността на горелката. Отгоре над факела сложи масивен отражател на пламъка, голяма част от фината пепел пада още там и не се натрупва нагоре по плочите и ребрата на котела. Остави си място да почистваш от шлака чашата на горенето или направи лесно изваждаема /на панти/ горелката. Като се нарадваш на твоята горелка, си купи горелка, която работи с калибровани въглища /и всичко друго, без сламени пелети и царевица/ и си рахат.
grants - специалист
agro написа:
Кутията я направи по-висока, да има повече място за пепел под горелката. Вратата и да е по-голяма за по-лесно чистене. Ако я направиш с двойни стени /водна риза/, доста ще вдигнеш КПД на Виадруса. Моята следваща ще е такава, защото котела ми е само 4 секции и не може да поеме мощността на горелката. Отгоре над факела сложи масивен отражател на пламъка, голяма част от фината пепел пада още там и не се натрупва нагоре по плочите и ребрата на котела. Остави си място да почистваш от шлака чашата на горенето или направи лесно изваждаема /на панти/ горелката. Като се нарадваш на твоята горелка, си купи горелка, която работи с калибровани въглища /и всичко друго, без сламени пелети и царевица/ и си рахат.
Благодаря за съветите . Само това не можах да разбера,,Отгоре над факела сложи масивен отражател"
agro - специалист
На първа страница от темата на снимките на колегата 6osi6 се вижда отражателя.
andro440 - майстор
agro написа:
Кутията я направи по-висока, да има повече място за пепел под горелката. Вратата и да е по-голяма за по-лесно чистене. Ако я направиш с двойни стени /водна риза/, доста ще вдигнеш КПД на Виадруса. Моята следваща ще е такава, защото котела ми е само 4 секции и не може да поеме мощността на горелката. Отгоре над факела сложи масивен отражател на пламъка, голяма част от фината пепел пада още там и не се натрупва нагоре по плочите и ребрата на котела. Остави си място да почистваш от шлака чашата на горенето или направи лесно изваждаема /на панти/ горелката. Като се нарадваш на твоята горелка, си купи горелка, която работи с калибровани въглища /и всичко друго, без сламени пелети и царевица/ и си рахат.
добре колега ,но няма да те послушам !
шоп - майстор
В тази тема / а и в други / написах, че в Бг масово не се знае и не се монтират правилно регулаторите за стабилизиране тягата на комин. Досега всичко, което съм чел, виждал на живо и на снимки е монтаж на регулатора в котелното помещение. Така при силен вятър или тяга превишаваща желаната имаме изхвърляне на десетки-стотици и хиляди м3 затоплен въздух за денонощие от котелното в атмосферата. това са огромни загуби.

Правилният монтаж на регулатора е извън котелното или баластният въздух към регулатора да бъде свързан към външен шнорхел. Така регулатора е в котелното, но нямаме изхвърлен топъл въздух.

Още един + ефект получаваме. Дори вкарването на минимално количество студен въздух в димоотвода, този студен въздух рязко намалява тягата.

Прилагам снимки от братята руснаци...има какво да учим от тях. При тях като цяло е доста по-студено и е логично да се учим от тях, както те се учат от финландците...:-)

Снимките показват работа на стабилизатора, покой на стабилизатора и да не забравим: трябва да има и капачка на стабилизатора ако искаме да го игнорираме.

Прикачен файл

это стабилизатор отдыхает.jpg
это стабилизатор отдыхает.jpg (98.02 KиБ) Видяна 3788 пъти

Прикачен файл

это стабилизатор в работе.jpg
это стабилизатор в работе.jpg (98.71 KиБ) Видяна 3788 пъти

Прикачен файл

стабилизатор 1.jpg
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 169

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: