• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
grants - специалист
При мен може би е на ололо 10 см. от хоризонталната.
andro440 - майстор
Стига с тия плочи и термостати ,,,просто запалете котела септември и не го гасете до АПРИЛ ,като подържате водата в него ,на 65 градуса поне - клапата на комина притворете и на топло се изкефете ....някои хора не разбраха ,че от палене и гасене ,не се постига икономия -а едно дълго стоене ,на студ и меланхолия :axe:
шоп - майстор
andro440 написа:
Стига с тия плочи и термостати ,,,просто запалете котела септември и не го гасете до АПРИЛ ,като подържате водата в него ,на 65 градуса поне - клапата на комина притворете и на топло се изкефете ....някои хора не разбраха ,че от палене и гасене ,не се постига икономия -а едно дълго стоене ,на студ и меланхолия :axe:
Съгласен съм. Аз също паля септември и гася май месец, но за другото не си прав. Сложи си трипътен, плочи и ще си още по доволен. Минал съм по твоят път и ти го казвам от опит :partyman:
geniya - специалист
andro440 написа:
Стига с тия плочи и термостати ,,,просто запалете котела септември и не го гасете до АПРИЛ ,като подържате водата в него ,на 65 градуса поне - клапата на комина притворете и на топло се изкефете ....някои хора не разбраха ,че от палене и гасене ,не се постига икономия -а едно дълго стоене ,на студ и меланхолия :axe:
Не си прав!!!Икономия няма да има ако имаш големи топлозагуби, но ако имаш добра изолация с която топлината ти остава в стаите, тогава защо трябва да гори постоянно?Това да не е ТЕЦ?Когато я пусна горелката НОН-СТОП тогава разхода ми е двоен и трябва да отварям прозорците.Минималния разход на горелката е 1кг/час за РБ20.Като е спряла за 4-5часа защото няма нужда от топлина, тогава това не е ли икономия?Сега ще кажеш: "Да ама като запали след 4-5часа работи на Power 3 и разхода е 5-6кг./час".Да ама на практика в този режим разхода е 20кг/ден, без почивка 40-45кг/ден. :wink:
andro440 - майстор
Сега ще ти обясня ,защо мисля така ! Къщата ми е с ПВЦ и частично изолирана ,Т.Е. -ефект от изолация -почти никакъв . И е изцяло северна на един склон . В момента е 24 градуса и не гася никога ,защото искам да ми е топло и 40 кг гориво ми струва 2 лева ... ако температурата падне с на 22 ,на мен ми става студено ! А не виждам как при изгаснал котел за няколко /4...5 часа температурата в някаква къща ,ще се запази и няма да падне поне с няколко градуса ,освен ако къщата не е някаква землянка забита дълбоко в земята -или апартамент ,който греят отдоли и от високо .Така ,че всяка система си има някаква собствена еуфория ,и защо ми етоз тръпътния вентил ,като вечно ще стоии отворен ,за плочите и прегради -аз в комина нямам никакви загуби водата на 65 -газовете на 45 ,който не вярва ,на всеки радиатор трипътник да слагва ...
geniya написа:
andro440 написа:
Стига с тия плочи и термостати ,,,просто запалете котела септември и не го гасете до АПРИЛ ,като подържате водата в него ,на 65 градуса поне - клапата на комина притворете и на топло се изкефете ....някои хора не разбраха ,че от палене и гасене ,не се постига икономия -а едно дълго стоене ,на студ и меланхолия :axe:
Не си прав!!!Икономия няма да има ако имаш големи топлозагуби, но ако имаш добра изолация с която топлината ти остава в стаите, тогава защо трябва да гори постоянно?Това да не е ТЕЦ?Когато я пусна горелката НОН-СТОП тогава разхода ми е двоен и трябва да отварям прозорците.Минималния разход на горелката е 1кг/час за РБ20.Като е спряла за 4-5часа защото няма нужда от топлина, тогава това не е ли икономия?Сега ще кажеш: "Да ама като запали след 4-5часа работи на Power 3 и разхода е 5-6кг./час".Да ама на практика в този режим разхода е 20кг/ден, без почивка 40-45кг/ден. :wink:
lz2skt - специалист
Всичко зависи от жилището и инсталацията.Ако си като мен с 13 чугунени радиатора,200л боилер и 200 квадрата къща без изолация и със соц.дограма....дали ще имам икономия от циклична работа на горелката ако изстинат тези 500 литра вода в системата.... ? Не може механично едни или други данни и условия да се приравняват.
andro440 - майстор
Тези които топлят по един радиатор с котел на пелети си мислят ,че по същия начин ,ще стоплят 200 квадрата къща и бойлер с циклично горене ,Е няма как да стане 300 коня БМВ да се състезава с някакво 1,1 ренде и рендето да победи ,щото малко гори
lz2skt написа:
Всичко зависи от жилището и инсталацията.Ако си като мен с 13 чугунени радиатора,200л боилер и 200 квадрата къща без изолация и със соц.дограма....дали ще имам икономия от циклична работа на горелката ако изстинат тези 500 литра вода в системата.... ? Не може механично едни или други данни и условия да се приравняват.
Svezar - специалист
andro440 написа:
и не гася никога ,защото искам да ми е топло и 40 кг гориво ми струва 2 лева ... ако температурата падне с на 22 ,на мен ми става студено
Че ти с тази цена на горивото можеш да навържеш махалата към твоя котел и да печелиш от месечни вноски :-D А иначе пък на мен над 22 ми става жега :!: [/quote]
andro440 написа:
А не виждам как при изгаснал котел за няколко /4...5 часа температурата в някаква къща ,ще се запази и няма да падне поне с няколко градуса ,освен ако къщата не е някаква землянка забита дълбоко в земята

Ами ела да ти покажа как къща над земята с обикновена 5см изолация и ПВЦ дограма за 4 часа при нула градуса вън изстива с 1 градус ! Горелката грубо казано час работи час почива и това със сигурност е много по-икономично от постоянното горене-така гори 2 чувала на денонощие,ако е нон стоп стават 3 :idea:
шоп - майстор
Всяка отоплителна система е различна, сградите са различни, както и предпочитанията на собствениците за комфорта и температурите в сградата.

На Андро горелката е самоделка и не съм запознат с начина на подаване на горивото, порциите и т.н. Напълно е възможно да му е по-изгодно да не я гаси.

Моята е полска ретортна на въглища. Също не я гася, защото у нас винаги има хора и температурата е между 24,5 и 26 градуса. Тя си спира и влиза в режим на поддръжка, като подава на 3 часа по 10 сек въглища и продухва два пъти по 1 мин за тези 3 часа. За 24 в режим на поддръжка гори под кило. Котела е изолиран с 30 см каменна вата и темп. в него не спада под 55 градуса заради трипътният.

Андро, трипътният термосмесителен антикондензен вентил не е излишен. 65 гр. ти водата, но април ще ти е топло, а ако изгасиш котела ще ти е студено. С този вентил може да настроиш котела да си къкри на 60, а подаването към системата ще е колкото ти е нужно. Няма да имаш налепи и нужда да форсираш 2 дни на 80 градуса за да паднат налепите.

Знам, че си доволен, но с един вентил и с чугунени плочи ще си още по-доволен :partyman:
filmatoplo - майстор
През Март Април започва нискотемпературно работене на котлите :) така наречения кондензен режим.
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 169

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: