Най - вълнуващия въпрос зимно време.
diterh - напреднал
Соларната система, е готовия пакет предлаган от Теси. http://www.tesy.com/bg/products/cqlostn ... _sp07_asl/ Монтирана е преди две години, и досега не съм имал никакви ядове. От няколко седмици обаче, установих следния проблем: Помпата си включва нормално, при загряване на колектора през деня, но вечер след като се охлади, не изключва. С рестарт на самата помпа, (дръпване на фазовия кабел от клемореда и за 5-10 мин.) всичко се оправя. Така до следващата вечер. Сондите си показват нормални стойности на дисплея. т.е. на колектора е < от тази на бойлера, но помпата продължава да работи, докато не я изкл. за няколко минути. Реших, че реле в контролера се е прецакало, и поръчах ново управление. Още на следващия ден установих, че проблема не е в него. Смених и сондата на бойлера (и двете вървят в комплект с управлението) и пак никаква промяна. Остана само тази на панела, но се чудя, възможно ли е сонда индикираща нормални стойности, да е прецакана и каква връзка може да е има с ресета на помпата?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да не би да ти е малко дТ? Направи го на 10*С за проба.
шоп - майстор
Автора пише, че темп. на колектора е по-малка от на бойлера и помпата работи. Така, че едва ли е до делтаТ

Остава да смениш и датчика на колектора. То друго и не остана май за смяна:-)
Andri01 - майстор
Ако по някаква причина помпата вдига по-голям ток, може да залепват контактите на релето/ даже и на новото/. Щом датчиците показват,че разликата е отрицателна,а не спира помпата,то белята е в контролера. Ако можеш измери тока на помпата,може вътре да са овлажнели по някаква причина статорните намотки и от там са вдига тока и.
diterh - напреднал
Благодаря ви за отговорите!
Дт-то фабрично е настроено на 5 гр. и 2г. системата е работила без проблем, с тази темп. разлика. Мога да го направя на 10гр. но ми се струва, че не е там проблема. Датчика на панела...Имам нов, който дойде с управлението. Върти ми се в главата един експеримент с него. Утре в късния следобед, докато системата работи с пълна пара, (дай боже да е слънчево, както днес) да дръпна кабелите на старата сонда от управлението, и в движение на тяхно място да включа новата, директно в контролера Би трябвало, да отчете стайната темп. и помпата да спре. Ако не се получи...Остава само помпата.
Колега Andri01, дано да грешиш! [-o<
LazarGanev - "Велик майстор"
diterh написа:
Благодаря ви за отговорите!
Дт-то фабрично е настроено на 5 гр. и 2г. системата е работила без проблем, с тази темп. разлика. Мога да го направя на 10гр. но ми се струва, че не е там проблема.
Ако ти се компрометирала изолацията на тръбите тези 5 градуса може вече да идват малко. Какво имам предвид - датчиците може да си отчитат правилно, но обикновено датчика на бойлера е в долния край и да качем, че отчита 40*С, в панела датчика отчита 45*С и помпата си работи. Е да де, ама в горния край на бойлера е нормално температурата да е повече - да качем 50*С. Отделно има загуби по тръбите и водата изстива докато дойде до серпентината. Ако изстива с 5*С, то реално се получава, че в серпентината постъпва 40*С, а след като в бойлера е 50*С в горната част - това си е живо охлаждане и при мен регистрирам в края на деня изстиване с 2-3 градуса, въпреки че съм вдигнал дТ на 10
Andri01 - майстор
diterh написа:
Благодаря ви за отговорите!
Дт-то фабрично е настроено на 5 гр. и 2г. системата е работила без проблем, с тази темп. разлика. Мога да го направя на 10гр. но ми се струва, че не е там проблема. Датчика на панела...Имам нов, който дойде с управлението. Върти ми се в главата един експеримент с него. Утре в късния следобед, докато системата работи с пълна пара, (дай боже да е слънчево, както днес) да дръпна кабелите на старата сонда от управлението, и в движение на тяхно място да включа новата, директно в контролера Би трябвало, да отчете стайната темп. и помпата да спре. Ако не се получи...Остава само помпата.
Колега Andri01, дано да грешиш! [-o<
Дано да греша/ все пак това пари /. Ако греша-ще почепши-правиш икономии,ако не греша-пак ще почерпиш-бил съм прав :partyman:
miroki - майстор
Сондите, трябва да имат диапазон допустимо съпротивление. Замерете ги дали са в норми преди смяна.
Andri01 - майстор
Ако са Рт1000 има таблица съпротивление/температура. Проверява се много лесно с термометър и омметър. Има таблици и за другия тип-LM1/2,3/35 .
diterh - напреднал
Ето го и развитието по темата: реших да изключвам под ред елементите в системата, като евентуален източник на проблема. След като управлението и сондата на бойлера, отпаднаха като вариант, наред беше тази на солара. В събота късен следобед, когато стойността на соларната сонда падна под тази на бойлерната и помпата продължи да върти, както и до сега, изключих кабелите на соларният датчик. (имам разклонителна кутия за датчиците в помпената група, която е точно до бойлера.) Помпата замря на мига. ( Дали ако залепваше реле, щеше да се освободи веднага, от изключване на датчика???) Включих нова соларна сонда, и я боднах в гилзата на бойлерната, за да тръгне помпата. След 30-на секунди измамата подейства и помпата потегли. Ново рокадо и почти веднага спря. Взе да ми просветва..., но за да съм сигурен, си върнах нещата по старому. Оставих датчика на бойлера да се охлади извън гилзата, и помпата да тръгне и си го върнах на мястото му. След 15-на минути температурите се изравниха, но... Помпата не спря. Пак повторих експеримента с новия датчик... :supz:
Днес следобед го монтирах на панела! Благодаря на всички за съветите и за отделеното време! Стискайте ми палци, утре вечер като се прибера от работа, помпата да не работи!!! [-o<

Тема "Проблем със соларна система Теси!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: