• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
idealist - специалист
6osi6 написа:
.... Помпите за парно са центробежни. Когато такава помпа работи без циркулация е ненатоварена.
ESPACE написа:
]

Съветвам автора на темата да не взима под внимание съветите на човек, който си мисли че помпа се тормози когато няма циркулация, респективно не върши работа, а се тормозела :)
Абсолютно правилно. Центробежната помпа служи за транспортиране на флуид от точка "А" до точка "Б".
В периоди от време, в които не се извършва транспортирането помпата не се натоварва.
Всеки, който желае може да замери тока и ще се убеди.
ESPACE - майстор
solar_entusiast написа:
Мерси за съвета.
Но вземе първо вие да прочетете един български учебник по помпи и тогава може и да ми говорите за термини и определения.
Иначе ДЕБИТ и КРЕДИТ има само в икономиката и в някои преписани(преведени) американски(английски) технически литератури и спецификации.
Мъка, мъкааа.
tmitko - напреднал
Еее........, айде стига граматика и правопис!!! Човека помоли за помощ и съвети, а получи .....
чичо Манчо - помощник
kyxap написа:
Колега, свържи един бойлер със серпентинаи в системата, той няма да има термоглава и през него винаги ще върти помпата. Ще имаш и топла вода :)
Имам вързан бойлер в системата, но към серпентина, която е вътре в котела, бойлера е по високо и циркулацията е без помпа.
filmatoplo - майстор
Тогава остави лирата ако имаш без термоглава или да седи отворена макс ако има , ако няма лира остави термоглавата отворена на макс на радиатора който е в най студената стая която се стопля най трудно и по бавно .Така ако в другите стаи главите са затворели -то в тази стая радиатора ще работи все още -пак е повече от нищо :wink: .
LazarGanev - "Велик майстор"
чичо Манчо написа:
kyxap написа:
Колега, свържи един бойлер със серпентинаи в системата, той няма да има термоглава и през него винаги ще върти помпата. Ще имаш и топла вода :)
Имам вързан бойлер в системата, но към серпентина, която е вътре в котела, бойлера е по високо и циркулацията е без помпа.
Вероятно не си забелязал, но про такова връзване би трябвало водата в серпентината да се върти на обратно. Това не е самоволна циркулация, а пак с помощта на помпата, но в обратна посока :wink: .
А иначе по темата - вярно е, че центробежна помпа не се товари електрически при работа със затворен кран на изхода, но това изобщо не е препоръчително да става за дълго време. Освен това помпите за отопление са с потопен ротор и лагеруват във воден клин, който се създава от потока. При липса на поток не знам :?
шоп - майстор
LazarGanev написа:
чичо Манчо написа:
kyxap написа:
Колега, свържи един бойлер със серпентинаи в системата, той няма да има термоглава и през него винаги ще върти помпата. Ще имаш и топла вода :)
Имам вързан бойлер в системата, но към серпентина, която е вътре в котела, бойлера е по високо и циркулацията е без помпа.
Вероятно не си забелязал, но про такова връзване би трябвало водата в серпентината да се върти на обратно. Това не е самоволна циркулация, а пак с помощта на помпата, но в обратна посока :wink: .
А иначе по темата - вярно е, че центробежна помпа не се товари електрически при работа със затворен кран на изхода, но това изобщо не е препоръчително да става за дълго време. Освен това помпите за отопление са с потопен ротор и лагеруват във воден клин, който се създава от потока. При липса на поток не знам :?
Аз пък разбрах друго. Бойлера са продгрява с отделна серпентина в котела и тази система НЯМА НИКАКВА връзка с додната риза на котела, с радиаторите и помпата. Бойлера си се топли на гравитационен принцип.

Към автора....ако не ти се преправя системата, ако не ти се дават пари за буфер и арматура, най-лесното и евтино за да спиш спокойно и да не изпадаш в авария е монтаж на една авариина серпентина. Май бяха по 70-80 лв, но можеш и да си направиш сам. Имам такива оригинални за виадруси и ако искаш да си я направиш сам мога да я снимам.
чичо Манчо - помощник
Ето я схемата допълнена с бойлера:
Прикачен файл:
shema_parno_1.jpg
shema_parno_1.jpg (52.92 KиБ) Видяна 1340 пъти
Интересно е предложението на ШОП за авариина серпентина. Моля снимай я да видя за какво става въпрос или дай някаква схема и малко пояснения за принципа на работа!
filmatoplo - майстор
По принцип този пунктир трябва да го няма , не че няма и такова свързване , ако си свързан така както показват пунктираните линии -то дори всички глави да затворят -ще имаш дебит през помпата , но не и охлаждане на котела.
чичо Манчо - помощник
filmatoplo написа:
По принцип този пунктир трябва да го няма , не че няма и такова свързване , ако си свързан така както показват пунктираните линии -то дори всички глави да затворят -ще имаш дебит през помпата , но не и охлаждане на котела.

Пунктира го няма сега. Нарисувах го само като предположение и въпрос дали ако добавя таква връзка нещо ще се облекчи в насока по-плавно регулиране от термоглавите и натоварването на помпата, когато термоглавите затворят.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Как работи системата при спрени термоглави?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: