• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 230
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
grants - специалист
Колеги вчера направих и един интересен тест. Понеже миналия месец направих соларната иснталация , та взех бойлер 150л. с 2 паралелни серпентини - едната за слънчевите колектори , другата за парното.
Беше ми мерак да видя как ще се справя каминката с него :) Започнах теста в 18:30 - водата в бойлера беше 34гр мерена от сонда под средата на бойлера , предполагам в горния край е доста повече.От колекторите на камината оставих да се върти водата само през бойлера , всички останали консуматори бяха изключени от кранчетата.
До 20:00 водата в бойлера се загря до 57гр , както и засякох какъв разход горе долу ще даде , та за час и половина камината изяде точно 1кг пелети. Зададената Т на водата беше 66гр , като доста бързо камината ги достигна и работеше след това основно на 1ва степен и степен модулация :) Вдигнах и градусите на изкл на помпата на 60 , та след като изключи камината половин час някъде след това помпата работи докато достигне 60гр на водата , следователно бойлера е продължил да се подгрява при изключена камина. Ето и резултата в 20:35 , когато и помпата изключи на 60гр на водата.
Изображение

Направих и една бърза калкулация - 1кг пелети = 35 стотинки , да кажем грубо 40 стотинки с ел.разходите на камината. Ако сгрявам бойлера на ток за час и половина това са 4.5kW или грубо да кажем 80 стотинки. Сега незнам след час и половина дали на ток бойлера няма да се е загрял повече от същата начална температура , но и това ще пробвам идните дни :)

Ще чакам вече зимата да дойде и да пусна камината с всички консуматори + бойлер да вида как ще се държи системата и какво донагласяне ще иска :lol: Спирам да пиша , че ми се натрупаха доста мнения , но искам всичко да е прегледно :lol:

Поздрави !
filmatoplo - майстор
Няколко лета го тествам това загряване ,но с котли с горелка ,пелетите са по евтини от тока .например хотел с 20 бани минава с две турби пелети на ден .
grants - специалист
Ами да най-удачния вариант ще е котел и топлината да си остава в неговото помещение. С камина е малко некомфортно , защото всичката топлина от камината отива при мен например в хола :lol: Но пък мога да направя тая цялата операция да става в 3 или 4 часа сутринта и никой няма да разбере , че камианта се е включвала :)
Raij - специалист
Grants какви са ти настройките на 1ст. и модулация с който загряваше бойлера. Вчера на приятел монтирах дт3.1 за който ти споменох на бойлер 100л на кайто датчика също е под входа на серпентината. Загря на 51° и реших да пусна на чешмата топлата вода и слажих термометър който отчете 54°. Твоята вода в бойлера е била около 61°62° за това е работила помпата още 30 минути. За бойлер трябва електроника да го спира, в твоя случей ти половин час си го охлаждал.
Teodor Krumov - помощник
колеги здравейте.моля за помощ ! имам бьрнит 25 и в хола кьдето е тя е студено. пуснал сьм датчика за Т на вьздуха НО водата в радиаторите завира а тя не изльчва топлина.
Raij - специалист
Без повече подробности от това че имаш печка никои не може да ти помогне и да иска
tysonlkr - специалист
Teodor Krumov написа:
колеги здравейте.моля за помощ ! имам бьрнит 25 и в хола кьдето е тя е студено. пуснал сьм датчика за Т на вьздуха НО водата в радиаторите завира а тя не изльчва топлина.
Очевидно топлината, която излъчва камината не е достатъчна да затопли помещението. Нищо не си казал за големината на помещението и с каква изолация е. Решението е да сложиш радиатор в помещението с необходимата мощност.
Teodor Krumov - помощник
помещението е 12 квадрата.(обща площ 70 квадрата) камината е с 3 радиатора,като киловати не ги зная точно.от сьнсистем ми обясниха,че това е последния модел бьрнит комфорт п25 плюс които били с много слабо изльчване.като настройки не направиха нищо освен заводските и това че, в стаите с радиаторите е много топло, а при камината не.видях че ,има вата под страничните капаци и ме посьветваха да я махна ,за да има малко повече изльчване.за мен равносметката е-3000 лв =пьлна неефективност. моля ,дайте сьвет
andy_forresite - майстор
Съветът ни е да махнеш ватата или да добавиш радиатор в тази стая. На твое място бих извикал сервизен техник той да махне ватата и да пробваме. Гледай камината да не заприлича на проскубана кокошка. Всеки ден ще я гледате, а ти ще гледаш точно там където е била ватата. Вече ако не става - радиатор по твое усмотрение. Би трябвало панелен 600/1000 или 600/1200 най-много да е достатъчен. Съответно ако е висок 50 см - 500/1200 или 500/1400. Ще излъчва около 1 kw при 60 градуса на водата плюс камината ... трябва да стигне.
lebendi - специалист
Teodor Krumov написа:
помещението е 12 квадрата.(обща площ 70 квадрата) камината е с 3 радиатора,като киловати не ги зная точно.от сьнсистем ми обясниха,че това е последния модел бьрнит комфорт п25 плюс които били с много слабо изльчване.като настройки не направиха нищо освен заводските и това че, в стаите с радиаторите е много топло, а при камината не.видях че ,има вата под страничните капаци и ме посьветваха да я махна ,за да има малко повече изльчване.за мен равносметката е-3000 лв =пьлна неефективност. моля ,дайте сьвет
На предишната страница колегата grants е показал нагледно разглобяването на такава камина,според мен ако махнеш ватата ще си решиш проблема и чак в краен случай мисли за радиатор.
Последна промяна от lebendi на чет сеп 29, 2016 11:03 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 230

Тема "Настройки на пелетна камина BURNit PM Comfort plus 13 и 25 kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: