Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Питането ми е дали може да ползвам бойлер с 1 серпентина (не е купен още), която да е обща за солара и отоплението. Имам доводи да го направя и ще ги изложа по-късно, но на първо време се чудя може ли да се направи? Или автоматиката ще ми излезе по-скъпа от втора серпентина? Отоплението и то ще е с пропиленгликол, така че един проблем по-малко. Въпроса с наляганията в двете системи малко не ми е ясен. Май само един трипътен вентил със задвижка е достатъчен, за да се превключва или...
Andri01 - майстор
Като с-ма е възможно. СК ще топли бойлера и от там отоплението?? С-та отворена? По-добре ще бъде.До загряване от бойлера ??Може да се измисли с-та с една помпа-с превключване на линиите.
1115 - специалист
Трябват 2 четирипътни, но как ще предпазиш солара от прегряване?
Ако е ДБ соларната система и не се ползват едновременно с парнот и 2 трипътни ще станат.
fox_vt - майстор
Няма причина солара да прегрее просто парното винаги е с по ниска температура от кой да е солар.Все пак автоматиката трябва да включва този източник който е по топъл.Но за да има изобщо някаква файда,то солара зимата трябва да е с предимство и с дневен таймер да се превключва вечер на парно.Това пък има недостатъка че не разполагаш с налична топла вода целия ден,но оползотворяваш целия безплатен добив,а това е единствената причина за да ти дойде на ума да направиш точно такава система.
LazarGanev - "Велик майстор"
Една серпентина струва 100лв и е най-добре да са независими системите. Колкото повече трипътни, четирипътни, автоматика - толкоз по-зле
radius - майстор
Вярно, че е 100лв, но има и други ограничения. Като ги опиша, може да ви се стори по-логично питането ми. Сега съм на таблета, утре ще дообясня ситуацията.
LazarGanev - "Велик майстор"
Чакам с нетърпение :)
Andri01 - майстор
По горе не си писал,че има и котел ,не само СК и бойлер. Тогава схемата става съвсем друга. Но все пак зависи от условията и изискванията към алгоритъма .
feikot - специалист
Аз съм точно по този начин на къщата. Бойлер 120л. с една серпентина,парно и СК. Системата е следната,казвам по ред на топлата вода посока към бойлера.
Накрайник за трислойна тръба-сферичен кран(пеперуда),тройник , по права линия възвратен клапан и вход в серпентината,по другата линия на тетката- сферично кранче,накрайник за трислойка и тръба до колектора.
Студения край на серпентината е с байпасна тръба за помпа.Когато работи солара ,водата минава през помпата,а като е на парно,минава през байпаса пак с два крана.

Работи,само трябва ръчно да се пуска. Сега в това време не паля парно и стои на панел,но като и ако се пали парно,сутрин пускам крана от панела,вечер го спирам.Има проблем обаче ако парната система е с вода,а солара с антифриз,че се разрежда след няколко смени и варианта е или цялата система да е антифриз или вода,но зимата да се точи панела.
radius - майстор
Няма котел, трябваше да поясня още в началото някои неща, но съм забелязал, че дългите постове плашат.
Ето защо стигнах до този екзотичен вариант. Ще има солар и термопомпа въздух-вода ( Мицубиши Екодан). Тия дни се надявам да подкарам ТП, че е втора ръка и не се знае. Може да ми кажете по кои точки не съм прав.
1. ТП е нискотемпературен източник, не че не може да вдигне до 55С, но не и е там силата. Макар че при -7С външна и 55С подгрявана вода КОП-а и е 1,93, при 45С е 2,42 ( т.е. не е огромна разликата). При +7 външна и 55С имаме КОП 3,11, а при 45С 4,11. Бих преглътнал по-малкия КОП, но си мисля че се товари повече компресора (май много мисля, на запад си я ползват и за бойлери, но там могат за си позволят по-честа смяна).
2. ТП е моноблок и системата ще е пълна с незамръзваща течност. (един проблем по-малко при комбиниране със солара).
3. ТП иска голяма серпентина – над 1.4 кв.м., обикновено горните са много по-малки.
4. Идеята е както при солара зимата – по-добре по-голям обем , затоплен до по-малко, така ще е по-ефективно, а и няма да „пържа” машината.
5. Мислех 200л бойлер Теси с 2 серпентини, но едно, че горната му е много малка за ТП и второ, не ми върши работа да затопля 70-80 л до 45С.
6. Затова сега мисля за 300л бойлер ( Теси) с една голяма долна серпентина 1.4кв.м., която да си я поделят солара и ТП. Зимата с приоритет ще бачка през деня солара, а вечер ТП ще доподгрява да има някаква вода. Евентуално ако няма нужда вечерта, може нощем да подгрява, да има за сутринта.
7. От това ще ми спадне ефективността на солара, тъй като сутрин ако имаме 40С вода в целия обем, няма да мога да ползвам мижавия му добив през деня. А ако имах 15 С долу, ще оползотворявам повече.
8. Изкушавам се да остана само с ТП, но май не си струва за лятото да хабя такава скъпа машина за топла вода.
9. Легионелите ще ги боря със седмично подгяване на ток до 60-65С ( Мицубишито си има управление за това).
10. Знам че има на Сънсистем с 2 долни големи серпентини, но не ме кефи марката.
Някакво друго работещо решение да виждате? Най-голям минус на това което предлагам е т.7, и а оскъпяването с разни вентили и т.н. ( дето вика Лазар една серпентина е 100лв. и ще надскоча смело тази цена, ако правя автоматики за превключване).
Може би е вариант 200 или 300л бойлер с 2 серпентини и да направя класика - долу солара , горе ТП. Но трябва горната да е по-голяма. Няма ли бойлери с малка долна и голяма горна?. На солара за какво му е 1 кв.м. серпентина, като му е мижава мощността спрямо тази на ТП?

Тема "Работа на солар и отопление с една серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: