Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
radius написа:
LazarGanev написа:
Въобще не е сложно - с термопомпата ще топлиш само горната част на бойлера, от отвора за рециркулация нагоре
Много лаконично, може ли подробности да схвана идеята.
Кое не разбра? Взимаш бойлер с една серпентина (според мен поне 300л), на серпентината връзваш солара. Над серпентината има отвор за рециркулация, между него и изхода за гореща вода връзваш пластинчат топлообменник, а от другия му край връзваш термопомпата. Така горната половина на бойлера се дозагрява от термопомпата при нужда, а топлообменника заменя втората серпентина и можеш да си го избираш по големина, за разлика от горната серпентина, това е. В дните, когато слънцето е достатъчно целия бойлер ще се загрява от солара до нужната температура, а ако слънцето не е достатъчно се доподгрява горната половина
radius - майстор
И аз така го схванах, ама трябва и трета помпа нали?
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, да, те сега харчат по 5-10Вт :)
radius - майстор
Таман имам една алфа артък :-D . Но сметката трудно ще излезе - топлообменник 300-400лв, помпа 200 лв, не е ли по-добре една поръчкова серпентина?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не е по-добре, защото няма физически как да се съберат 2 големи серпентини вътре в бойлера. А иначе за цената има много варианти, аз също съм на този хал и съм измислил решение, което е мнго по-евтино, ама първо да го реализирам при мен, пък тогава ще го споделям :wink:
radius - майстор
Чакам с интерес, кой бяга от евтиното :). Не разбрах защо соларните серпентини са толкова големи, като моментния добив не е кой знае колко голям. Може би за зимата да отдават при температури на соларната течност много близки до тези на водата в долната част на бойлера ?
LazarGanev - "Велик майстор"
За да може да е ефективна с малко дТ, не само зимата
fox_vt - майстор
LazarGanev написа:
radius написа:
LazarGanev написа:
Въобще не е сложно - с термопомпата ще топлиш само горната част на бойлера, от отвора за рециркулация нагоре
Много лаконично, може ли подробности да схвана идеята.
Кое не разбра? Взимаш бойлер с една серпентина (според мен поне 300л), на серпентината връзваш солара. Над серпентината има отвор за рециркулация, между него и изхода за гореща вода връзваш пластинчат топлообменник, а от другия му край връзваш термопомпата. Така горната половина на бойлера се дозагрява от термопомпата при нужда, а топлообменника заменя втората серпентина и можеш да си го избираш по големина, за разлика от горната серпентина, това е. В дните, когато слънцето е достатъчно целия бойлер ще се загрява от солара до нужната температура, а ако слънцето не е достатъчно се доподгрява горната половина
Мдаа това е идеята мечта :prayer: без компромиси.ТП ще топли горния край, солара целия бойлер-глупост след глупост.А кой ще разреши на ТП да включи през деня когато солара още работи без автоматика? То бива да си папагал ама не ми повтаряй написаното.То ако ставаше така хората нямаше да ползват два бойлера.
kuuuuuul - майстор
При мен почти всичките варианти които обмисляш отдавна са осъществени и под наблюдение(две соларни с-ми,ТП и котел + 3 бойлера)Изводите ми до сега са, че затоплянето на бойлерите с ТП не е икономически изгодно,ако е ТП-ен бойлер е друго.
radius - майстор
Кул, защо термопомпен бойлер, кое му е специалното, нали и аз за нещо такова си мисля?
На запад смело си ги ползват за БГВ, но и там могат да си позволят по-чести смени. КОП-а дори при 55С е доволно голям, въпроса е ако изпатка компресора, ще има и да си избия парите.

Тема "Работа на солар и отопление с една серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: