• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Аз съм с механични хъниуел. Работят много добре. Плюс на механичните е че затварят и отварят плавно и че са напълно безшумни. Минусите са ясни.
Към момента обаче регулирам температурата с подбор на една от 34-те степени към управлението на горелката. Все от толкова степени може да си избере човек.
Според мен стайният термостат не е подходящ за къщи без топлоизолация. Да, явно може да се постигнат близки резултати с него в сравнение с термоглави. Ако термостатът спира горелката това няма да е добре, защото температурата в стаите няма да остане дълго такава (ще спада). Тъкмо ще изстинат радиаторите и термостатът ще подаде сигнал за запалване. Трябва да се греят отново всички радиатори. Вече с акумулаторен съд и СТ да е спрял помпата към радиаторите е друго... За къщи без изолация по-добре е с термоглави си мисля, или моя вариант със степените. Симулирам натурела с настройка 0/5/10, т.е. работя без да достигам зададената температура. А смейте да кажете че е грешно :lol: В момента цикли на 4°С преди зададената. Ако случайно вземе да я настигне (в което силно се съмнявам), свалям една или две "предавки" без съединител и довиждане.
Miro4774 - специалист
И аз мисля, че с термо глави е по добре. Имам и стаен но не мога да постигна в всички стай добра тем. Или стайният като изключи някой от стайте изтиват също така и радиаторите в тях след това много време наваксва докато затвори в стаята термо главата и след това се насочва топлината към радиатора където е стайният термостат.
gnt69 - майстор
Miro4774 написа:
И аз мисля, че с термо глави е по добре. Имам и стаен но не мога да постигна в всички стай добра тем. Или стайният като изключи някой от стайте изтиват също така и радиаторите в тях след това много време наваксва докато затвори в стаята термо главата и след това се насочва топлината към радиатора където е стайният термостат.
Регулирай дебитите или увеличи скоростта на помпата. като тръгне топлото трябва навсякъде да стига.
plamen_peev - специалист
Привет колеги,
Аз изказах мнение по темата в "разход на пелети" щото тая не беше активна тогава и го поствам и тука най-долу.
Вие всички спорите ама никой не споменава най-удачния вариант: Термостат (стаен) в комбинация с контролер и ел.задвижка на три или четирипътен вентил. Тогава термостата не командва директно котела или горелката, контролера отваря/затваря топлото към радиаторите. Термостата ми е най обикновен он-оф на Honeywell (Лазар го е купил, така че не е само Теси :wink: ), даже е и с кабел до контролера в мазата където е котелното. Точно модела не се чете щото е на 7-8 години, а и сигурно не го правят вече точно този модел. Сега не знам дали всички он-оф тармостати имат тая функция да следят градиента (скоростта на изменение) на т-рата. Другото което ми харесва е, че даже и при достигната т-па не стои затворен, а иска топло през дадени интервали, които сам той си пресмята на базата на последното изменение на т-рата. Тоест не чака да падне т-рата за да поиска топло.
Другото всичко го прави контролера на парното долу. Той е Интиелски от първите исъм много доволен. Новите даже са по-добри, ама не ми се сменя още. Та той следи всички останали температури - външна, отоплителна, възвратна, бойлер и командата от термостата. Командваше и задвижката, ама сега само си щрака нещастно щото няма задвижка.
Термостата ми е в пералното като най-хладно и отдалечено от радиатори място. Моята къща е с много дъги и прозорци от пода. Радиаторите са къси (50-60см) и много по 2-3 на дъга. Имаше някъде назад питане от колега със подобно разположение къде да сложи радиаторите, че даже и му ги снимах. Та в холо-дневната имам 9 радиаторчета от които в момента работят 4. Имам възможност за пускане на повече или спиране така че т-ратурата долу (където е и пералното) да е същата като горе, а вече стайния термостат регулира цялостната нужда от топло от котела.
Казват че като има термоглави няма нужда от стаен ама на- сега е все едно съм с термоглави. Потока/разхода на топла вода от котела е постоянен и макар че тове е целта на много колеги, при мен разхода на пелети се вдигна значително.
Според мен комбинацията от двете е най-добре. Няма да си играеш да притваряш като мен крановете на радиаторите в по-топлите стаи. Слагаш там главите на колкото искаш да речем 23гр и толкова. Условието е само стайния термостат да е в най-хладното помещение или най-хладния район, иначе ще спира топлото преди да се е стоплила някоя стая. Пак има решение - ще сложиш на термоглавата на радиатора в тове помещение на 23, а на термостата 23.5, ама излишни главоболия. Мериш с термометър при напълно отворени термоглави къде е най-хладно и слагаш термостата там. Сега има и безжични така че нямаш грижа с окабеляването. Винаги може да се притвори термоглавата, ако някъде става по-топло от желаното.
Надявам се да съм ти бил от полза с този ферман :)"

А, относно разликите в разхода при термоглави и стаен термостат ето долу поста ми от другата тема:
plamen_peev написа:
Привет колеги,
Не знам за ламбдата нямам опит затова и нямам мнение.
По-назад имаше спор за 3-пътни вентили и стайни термостати.
Аз имам 4-пътен, но ми се развали ел. задвижката (темата viewtopic.php?f=10&t=55873)
Тя е вече на втора страница щото не давате съвети, ама никакви :cry:
Но сега не затова. Тъй като в момента съм на "ръчно" (сам си регулирам т-рата на отоплителната вода към радиаторите) мога да дам практическа информация за работата на една и съща система със вентил и стаен термостат и без. Температурата в къщи е същата 24 гр с малки вариации сега, щото не я следя постоянно. Работата е там че преди контролера пускаше и спираше топлото към радиаторите там по някакъв си алгоритъм, дори и температурата да е достигната. Сега котела работи почти постоянно на 7-8 кв и спира само за плановите почиствания. В резултат "гълта" почти чувалче повече пелети на ден. Средно 11-12кг повече. Това са да речем 300кг на месец или повече от тон за отоплителен сезон.
Колегите които се чудиха за възвращаемостта на инвестицията за вентил и стаен термостат могат сами да си сметнат.
Сега не почвайте "моята система е без стаен и си работи перфектно".
Тази информация е за хора, които не клечат с часове пред котела да търсят 1% по-високо КПД :-D , а за такива като мен дето слизат на ден-два да кажат здрасти. Тази сутрин радиаторите хладни, слизам долу котела спрял, оказва се че и пелети трябвало да се сипват от време на време :lol: .
Иначе уважение и респект към колегите, които с труда и опитите си сами постигат резултати и най-важното споделят :prayer: :prayer: :prayer:
Айде весели празници :partyman: и ако някой се сети или намери нещо по моя въпрос със задвижката да пише там.
Miro4774 - специалист
Моята система има само термо глави стаен термостат две помпи котел горелка нямам трипътни, четирипътни и външни сензори.
plamen_peev - специалист
Miro4774 написа:
Моята система има само термо глави стаен термостат две помпи котел горелка нямам трипътни, четирипътни и външни сензори.
Е, те затова не виждаш разликата с термостат или термоглави. То без контролер долу-горе е едно и също дали ще ти затворят главите и котела ще загрее и спре или термостата ще го спре като достигне т-рата. Ок няма да го спре ами съспенд.
Miro4774 - специалист
DimitarD написа:
bai_bradyra написа:
Това ме интересуваше...Благодаря за подробният отговор :prayer: :prayer:
Зависи как ще свържеш стайният термостат, ако не е свързан към горелката, а към помпата е по-различно. [-(

Отоплявам 2 етажа, по 80-90 квадрата /не знам точно м2 и не ме интересува, плочите са по 100кв/
За всеки етаж си има отделна помпа. Помпата на първия етаж се командва от стайният термостат. На втория етаж от горелката.
Утре ще монтирам и трета помпа за трипътния.

Първия е цяло помещение /изключвам мокрото/ там се намира стайният термостат. На всички радиатори имам ръчни термоглави които са настроени на 23градуса. Стайният термостат е на график през два-три часа да променя температурата през 0.5°/ нагоре и надолу, като хистерезиса му е 1° и е съобразен с термоглавите. През нощта когато не се обитава етажа, термостата е нагласен на температура 17° / Т на термоглавите не се променят/, така цялата мощност се насочва към вторият етаж.

Вторият етаж е коридор, три стаи и две бани, стаите и коридора са с програмируеми термоглави /без баните, там са ръчни термоглави/. През деня когато не се обитава, в стаите се поддържа Т около 19°.
Така че според мен и трите ги ползвам в зависимост от нуждите ми. :)
Аз също мисля да го направя по този начин защото на първият етаж е едно голямо помещение с термоглави на вторият имам също термоглави имам и стаен който не го използвам в момента. Имам две помпи но радиаторите са ми свързани последователно тоес ако спра едната помпа спират един два радиатра на първият етаж и един на вторият етаж. И не са разделени на етажи и сега стайният термостат не мога да преценя къде да го сложа. Да добавя на вторият етаж има 2 хола и две спални. Не знам какво да направя за сега ползвам само термоглави.
raicho_m - помощник
Гледам, че темата е стара но все пак реших и аз да пиша тук. Смятам и аз да сложа четирипътен вентил с контролер Интиел и стаен термостат за да намаля разхода на пелети единственото, което ме притеснява е, че за котела, който имаме - Термонова 30kW не мога да намеря инфо много из интернет. По принцип котела си има вход за стаен термостат на вградения контролер но се чудя дали ще работи добре в тази конфигурация, която мисля да направя? Моля ако някой знае нещо по въпроса да сподели благодаря предварително.
raicho_m написа:
Гледам, че темата е стара но все пак реших и аз да пиша тук. Смятам и аз да сложа четирипътен вентил с контролер Интиел и стаен термостат за да намаля разхода на пелети единственото, което ме притеснява е, че за котела, който имаме - Термонова 30kW не мога да намеря инфо много из интернет. По принцип котела си има вход за стаен термостат на вградения контролер но се чудя дали ще работи добре в тази конфигурация, която мисля да направя? Моля ако някой знае нещо по въпроса да сподели благодаря предварително.
Темата не е стара.
Котела го за.би къф е.
Щом нямаш трипътен, нямаш и буфер, изборът ти е точен.
По тая тема, Филматори е човека.
andy_forresite - майстор
При големи топлозагуби и/или недонаправен котел и шестпътен вентил да се сложи, файда няма да има.
Стаен термостат е по-удачен за добре изолирана компактна къща. Всяка стая трябва да изстива колкото другите. Не в една да е 22, а в друга 18 след като термостатът е спрял горелката.
За дву-, три- и т.н. етажни къщи като по-добър вариант виждам използване на термостат за всеки етаж, свързан с приемник при горелката и командващ ел. задвижка за подаване на гореща вОдъ към съответния етаж. Недостатък е спиране на ел. захранването продължително време.
За къщи без изолация - термоглави. Постоянна температура във всяка стая различна през цялото време, кой как обича.
За къщи с изолация дали ще е по-добре с термостат или с термотикви зависи от продължителността на паузата (часовете време, през които горелката не гори щото вече е топло). Тези паузи са различни за различните къщи и освен това стават по-къси при спадане на температурите навън.
Когато паузата е 4-6 часа и помпата на котела е спряна на 55-60 градуса, водичката в котела си е още топла и отоплението бързо ще сработи.
Когато паузата обаче е 2 часа, водата в котела ще е топла, но тази в радиаторите не. Температурата в стаите е паднала с да речем 1,5°. Не ви знам на колко си слагате хистерезиса или както там се нарича. Ако горелката беше работила тези 2 часа с разход 1,3 кг/ч щеше да са изгорени 2,6 кг пелети. Тя не е горяла и тръгва. Трябва да затопли водата в радиаторите, малко тази в котела - отива 1 кг пелети и след това трябва да догони падналите 1,5 градуса. Тук вече не знам колко ще трябват, но ще е повече от 1,6 килограма за всички стаи. Нека предположим че е щяла да работи с 2 кг/час - щяла е да изгори 4 кг. Сега като тръгне колко пък да изгори... няма да са по-малко от това. Така че продължителността на паузата е определяща.
Най-добър вариант. Спретнали сме си съвременна нискоенергийна съборетина на 2 етажа. Не е лукс, ама е уютно и ни е приятно да сме си вкъщи. Паузата при +10°С външна е от 10:30 сутринта до 17:30 вечерта. Ще изгорим 9-10 кг материал за деня с два старта. С термоглави ще изгорим над 20 кг. Е, ще сме били с постоянни 24 градуса, ама пък ще сме си вдигнали разхода. Имаме термоглави на радиаторите и стаен термостат. Сега ползваме него. Когато ползваме термостата, главите са отворени на максимум. Обаче иде Сибир, студ, снЕк, виелица страшна, вънка неа за ора, ние обаче се стопляме до 24°, след час и половина-два стават 22,5° и горелката тръгва пак. Това се повтаря цял ден и температурата ту 24, ту 22,5. Почваме леко да се нервим. Изключваме термостата и си правим градусите по стаи от термоглавите както ни е кеф. Горелката си сменя трета, втора, първа, втора ... Най-добрият вариант може да се разшири с наличие на акумулатор на топлина 2 кубика вода и някой соларен панел към него за цвят. Тук вече термостатът спира помпата към радиаторите, но тази към буфера си работи и тн......
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: