Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Трифон П.Трифонов написа:
n_a написа:
statge написа:
...при мен е топлообменник + 4 бр по 70 см + 2 колена + още два по-малки с размери около 30 см и никакъв конденз нямам всички кюнци до напускане са нагорещени до степен че не могат да се пипат като последния може но не по-дълго от секунда. Всичко това се вдига до ниво таван , влиза в другата стая минава през цялата и дължина и влиза в комина......
Темата ми става все по-интересна.
Да бе!Щото ,докато тук се режат и умуват ламарини,ти си клъцкаш от тавана.
Аз пък остъклих червеното. Комбинаааааа!
Първия пост на n_a го видях и реших да го игнорирам ако не вярва че кюнците ми са толкова дълги и толковa топли както го описвам ОК аз съм от Добрич ако си наблизо - ще приготвя едно кафе, а ти сумата на облога, колко ще е точно ти си я определи :)

Трифон П.Трифонов за какво кълцане на тавана говори не ми е ясно :)
statge написа:

Първия пост на n_a го видях и реших да го игнорирам ако не вярва че кюнците ми са толкова дълги и толковa топли както го описвам ОК аз съм от Добрич ако си наблизо - ще приготвя едно кафе, а ти сумата на облога, колко ще е точно ти си я определи :)

Трифон П.Трифонов за какво кълцане на тавана говори не ми е ясно :)
Тя има специален окачен таван,с който червеното върви на поразия.
За загретите кюнци ти вярвам напълно.Моите,ок. 3м. , съм ги правил червени до розетката.
Сигурен съм , че и Тя няма да спори за това. Нещо друго има в предвид,като казва,че темата и е интересна,но ако иска, нека сама обясни.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет яну 28, 2016 3:31 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Загуба на топлина. Огромна загуба е за мен това.
Темата наистина е много интересна - колкото участника, толкова начина :-)
Не мога да се похваля с нещо добро откъм отопление, но конкретно за кюнеца - моя го поддържам хладен (имам си съображения). При запалване на печката, за да има тяга подавам силно гориво, вдига висока температура, изгаря вчерашните сажди и цял ден го поддъжам хладен
n_a написа:
Загуба на топлина.
Прав си но се ограничавам с охлаждането на газовете зареди конденз и втори път зареди тягата на комина.
Обратна тяга може да се получи с замърсен(запушен) комин, въздушното налягане, вятър, но и при прекалено охладени газове колкото повече има разлика между температурата навън и температурата на газовете толкова повече се получава това дърпане на комина, при нас е жилищен блок над мен също има хора и трябва да се съобразявам, понеже тези газове отдават топлина и след като напуснат апартамента ми. Понеже съсед под мен ефективно използваше топлината от комина но и ефективно се получи обратна тяга и замалко да ни избие.

Относно въздушната риза с въздуховод облечен в ламаринена кутия - опрях въздуховода от аспиратора ф110 на печката загрява си се целия и то доста добре виждам в интернет че има такива с ф50 мм ... но ще изчакаме автора и ще си преценям за мен.
night_shift - напреднал
statge написа:
Относно въздушната риза с въздуховод облечен в ламаринена кутия - опрях въздуховода от аспиратора ф110 на печката загрява си се целия и то доста добре виждам в интернет че има такива с ф50 мм ... но ще изчакаме автора и ще си преценям за мен.
Отгоре ли го сложи? Аз съм сложил въздуховод ф100 на лявата страна на печката. Отдолу е хладен, външната му страна се държи спокойно с ръка, без да се усеща парене. По-топъл е само отгоре, но и там се държи без да пари. Преди да се откажа от идеята за въздуховод, направих проба. Всъшност още не съм го махнал и си седи на камината. Насочил съм го точно зад вентилатора, който ползвам в момента и той не изсмуква никакъв топъл въздух.
Година по-късно се наканих да направя въпросния проект с няколко разлики
Всичко бе с цел да се затопля паралелна стая на стаята където е печката сега там е ужасно горещо докато при мен не чак толкова.

Всичко е направено от UD профили, ламарина, винтове тип копче, 2 алуминиеви въздухопровода ф 80, тръба пвц ф 100, която в другия и край е свита до под ф 80, алуминиево самозалепящо високотемпературно фолио, розетка, черен спрей, вентилатор ф100

1. Направих рамка с профилите после пуснах няколко по хоризонтала, на който през равни интервали нанизах множестово други по вертикала, така че да станат като радиатори, растоянието помежду им е между 1 до 3 см, цялата клетка вътре е С образна с цел да мине покрай кюнеца без да го засяга но отвън изглежда едно цяло, розетката е сложена горе на кутията така че кюнеца да влиза и излиза свободно с цел да достигне печката., и всичко да има завършен вид. От едната страна на кюнеца влиза единия въздухопровод а от другата излиза другия, вътре въздухът си церкулира свободно, ламарината запечатва всичко от всички страни, самозалепящото фолио запечатва всичко плътно, така че въздуха да не избяга. Със спрея идеята е всичко да се боядиса в цвета на печката и изглежда все едно е част от нея.

Всичко до тук е направено и сега го пуснах да го тествам въздухът който идва е ужасно горещ, бих го сравнил с 2-3 духалки. Вентилаторът е достатъчно мощен и на теория би трябвало да завърта въздуха в стаята която ще се отоплява 5 пъти на час, но и е супер безшумен. Предстоят ми останалите стъпки който ще станат вече следващата седмица, или по-нататък.

2. Пвц тръбата се нанизва в дупката от стаята която ще се отоплява като в единия и край си е ф100 в другия край с пистолет за горещ въздух я резнах и свих постепенно до желаното ф 80 от там се нанизва въздухопровода, на края където е ф100 се нанизва вентилатора така той си влиза в стената, ще се постави близо до земята и ще смуче въздух от едната стая ще го вкара по въздухопроводите в така направената кутия - въздушна риза, където ще се нагрее и пак през въздухопровод ще се върне през друга дупка в стената.

Така направената въздушна риза е малка размерите и са 45/35 - колкото е печката като на височина е 25 см , ще се ползва да отоплява стая с размери 2.5/2.5/3.5 метра, и според мен ще е предостатъчна, чак ме хвана яд че не се сетих за това преди ремонта можех спокойно да пусна въздухопровод до банята която е в съседство. Това нещо според мен може да ги отоплява и двете без проблем.Всичко реално не ми струва много вентилатора,част от профилите и ламарината ги имах от преди това. Беше ми забавно да го направя. Сега следва част която няма да ми е забавна, а именно дупкането, шпакловането и боядисването на стената. Но щом стигнах до тук и видях че работи и това ще направя. :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
А снимчици няма ли
Здравейте, нов съм във форума. Виждам че тази тема отдавна не е активна. Последните идеи ми се сториха интересни. Бих се радвал ако някой ги е осъществил и има снимки и информация за ефективността да сподели опит

Тема "Преработка на печка Прити" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: