• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
markoscbr - специалист
тази година мисля да си направя инсталация за локално парно , интересува ме каква помпа да си взема за напор насочил съм се към грундфус та така , стаята за котлето е на 1я етаж а разпределителя ми е на тавана за захранване на стаите имам 5 стаи плюс баня и тоалетна от котела до разпределителя на тавана са 6.70-7.00метра нормална помпа 25-40,25-60 мисля че няма да може да ми върши работа да захранва всички консоматори предложете нещо къщата е 150кв котлето ще е 32ка на БОШ солид 2000В благодаря #-o
шоп - майстор
Помпата се смята по дебит и по съпротивления на системата като цяло.

Това че имаш 7 метра между котел и колектор, не означава, че помпа с напор 4 метра няма да ти свърши работа. Това е циркулационна помпа, а не помпа за поливане:-)

Сметни си общият нужен дебит и общите и локални съпротивления и си избери помпа.
markoscbr - специалист
всичко ще си работи по инсталацията тоест 5те стаи плюс баня и тоалетна но те са с лири другите стаи са с ал.радиатори 21 глидера височина на радиатора 53см и може би бойлер 120л как се смята колега помогни
markoscbr - специалист
много се извинявам момчета но забравих да спомена че и 2 стаи на ниво кота 0 на каквато ще бъди и котела ще се отопляват, пак ще идват от разпределителя на тавана който ще минава през 2рия етаж и след това на 1вия но ще са с отделни тръби захранваща и отводна за всеки радиатор в такъв случай остава ли този модел помпа който ми предложи Лазар благодаря
шоп - майстор
markoscbr, майстора или фирмата, която ще ти правят инсталацията, каква помпа препоръчаха?
с какъв дебит, напор и присъединителни размери?

Това да питаш във форум без да си чел поне няколко месеца и да се доверяваш на сляпо е меко казано несериозно.
markoscbr - специалист
значи инсталацията ми е изградена но с старите тръби цоличетвърт на собствена гравитация но аз искам да я махна и да сложа траби за парно с алуминеева влошка та обясних на човека това описано по горе от мен и той ки каза че помпата трябва да е 25-70-80 защото водния стълб е 7-8метра а иначе аз ще си го правя аз съм водопроводчик по професия и огняр на парни котли но при мен е всичко механизирано там където работя сигурен съм че ще имам много питания към вас и ще се справя само дано някой не ме подведе с помпата благодаря :yawinkle:
markoscbr - специалист
Шопе забравих да ти кажа че доста време съм чел из форума но сега реших да питам и да събирам мнения защото ще ми предстои благодаря
vrangelov - специалист
Привет на всички и за много години. На именника - честит имен ден. Изглежда доста време не съм писал, но при горния коментар не се стърпях.

markoscbr написа:
значи инсталацията ми е изградена но с старите тръби цоличетвърт на собствена гравитация но аз искам да я махна и да сложа траби за парно с алуминеева влошка та обясних на човека това описано по горе от мен и той ки каза че помпата трябва да е 25-70-80 защото водния стълб е 7-8метра а иначе аз ще си го правя аз съм водопроводчик по професия и огняр на парни котли но при мен е всичко механизирано там където работя сигурен съм че ще имам много питания към вас и ще се справя само дано някой не ме подведе с помпата благодаря :yawinkle:
@markoscbr, смятам, че правиш грешка с тръбите. Искаш да замениш качествена тръба с некачествена само защото е модерно.
Също съм на мнение, че човека, който твърди това в зеленото едва ли разбира много от водни инсталации за отопление. Потърси друг. При циркулационните помпи не е от значение височината на водния стълб.


Поздрави
markoscbr - специалист
благодаря за коментара Врангелов но защо е нужно да затоплям толкова много вода като сегашният ми разпределител на тавана ще сабере около 30-35литра вода а и по тез големи тръби аз смятам системата да е затворена а с аломиниевата вложка са чисти надеждни ще има по малко мръсотия от ръжди, има възможност да оставям компенсация на тръбите, не че са модерни но са съвременни поне така мисля аз та дайте ми съвет последно за помпата за да се оспокоя която ще захранва 7 радиатора и 2 лири Лазар ми каза човека но аз пропуснах да кажа за още 2 радятора на 1вия етаж аз съм чел много негови постове наистина се сеща момчето да ми кажете коя помпа ще ми свърши работа ще съм ви благодарен държа на грундфус
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Предстои ми изграждане на водна инсталация за отопление на къща та ме интересува водна помпа за инсталацията" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: