Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Разбрах, че обезвъздушаването те притеснява.
Така или иначе всеки консуматор ( подово, конвектори, бойлер със серпентина и т.н.) ще му сложиш и спирателна арматура ( кранове ).

Така и със слаба помпа като изолираш консуматорите един по един ще обезвъздушиш.
60 метра подово е нищо.

Аз имам солари с по 120 метра неръждаемо гофре, което е с ОГРОМНО хидравлично съпротивление и помпа 25/4м се справя на 1 ва степен:-) Вярно, нямам денивелация, но имам за резерв още две степени на помпата:-)

Ако нямаш течове ( не би трябвало да има) значи няма как да влезе въздух и дори за 100 години водата не би трябвало да се върне в буфера.

Все пак аз ти дадох съвет да си сметнеш цялото количество вода в подово, конвектори , тръби и буфера да има обем да ги поеме при една евентуална авария.

П.П Моите буфери са на 100% пълни и застраховката ми при евентуален теч е дренажна (преливна) тръба, която ще изведе чета в канализацията.
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Почти същото, дори вход -изход да са под нивото. Нищо не пречи да пробва директно, ако не се получи да има готовност за преработка.

Филма, физика...направете един опит:

вземете едно пласмасово или стъклено прозрачно шише, напълнете го с вода и го обърнете в съд ( леген да кажем) като гърлото на шишето е под водното огледало в легена.

Ще изтече ли водата от шишето? :)
filmatoplo - майстор
:wink: Всики е гледал пилета и птичета, тоест ползвали сме или поне виждали поилките по клетките - те са на този принцип. Но ако вземе малко въздух от някъде - толкова течност ще се върне в буфера, това не знам в случая дали постоянно няма да му прави ядове на човека.
djendov - специалист
Много ви благодаря, продължавам смело с така направения план.
При всички положения ще предвидя преливане на буфера към канала.
При изцяло празна система ще напълня буфера до към 85% и от тая вода ще пусна помпата да пълни всички системи.
Благодаря за съвета за обезвъздушаването, ще го пускам кръг по кръг, докато спрат да излизат балончета от връщащата тръба в буферния съд.
Не би трябвало да взема въздух от никъде. Но при евентуална авария, буферния съд ще може да поеме водата.
Много благодарности станаха, но съветите ви са много ценни за мен! :prayer:
Christo - майстор
Имал съм отворено парно и на самотек(термосифонно). Сега е затворено и със всичко по него както пише по учебниците. Мога да сравнявам. Отворената система има само един плюс: икономисва се мембранен разширителен съд. Сто литров струва около 170лв. От там нататък отворената система има само минуси. През разширителния съд постоянно пристига кислород, който се смесва с водата и където намери нещо желязно го окислява. Ръждата тръгва в цялата система, задръства арматурата, утаява се в радиаторите и къде ли още не. Освен това, като изпразня системата, после седмица и нещо изпускам въздух от най-горния обезвъздушител в системата. Избягвам да празня системата, освен в случай на авария. Даже съм предвидил кранове около всички помпи, котела, филтри и т.н., за да правя ремонти без да се налага цялостно източване. Тъй, че бих препоръчал затворена система с налягане в нея малко по-високо от хидростатичното налягане в системата, когато е отворена. При мен е 1.2 атмосфери. Нямам никакви забележки. Поздрави и успех!
шоп - майстор
Christo
сравнението буфер и разширителен съд в този случай е неумесно. Двете неща нямат нищо общо.

Буфера ще е 1000 литров пласмасов бидон на евро пале доколкото разбрах. Двете тръби ще са под водното огледало.

Решението за 1000 литров бидон е 5 литра отработено масло, което прави филм над водата. Няма изпарение, няма кислород, няма ръжда.
Не съм го измислил аз, но вкъщи всичко е така.

Всеки има право на избор. 100 литров РС може да е 170 лв, но колко струва 1000 литров буфер под налягане?
Тани - модератор
Ще следя с интерес проекта.
Имам обаче едни опасения, че при изключване на помпата, в частта от системата, която се намира над водното огледало ще се получат отрицателни нялагания. Колкото по на високо, толкова по-отрицателни. Ако в тази част на системата има разглобяеми фитинги, то те обикновено са предвидени да работят под налягане, а не под вакум и от там би се засмукал въздух. Хайде за водното подово, колектора може да се монтира под водното огледало и практически да се избегнат всички връзки над него. С конвекторите обаче, това няма как да стане.

ПП
Може би при фитингите с челни уплътнения няма да се засмуква въздух :?
шоп - майстор
Тани, интересен момент засегна!

Наистина фитинги с челни уплътнения като холендровите няма да имат проблеми.

Няма да има под налягане, защото водата нито може да се свие, нито да се разшири. Въздух не трябва да има в системата по подразбиране.,течове същото. Това се отнася разбира се и за всички системи с или без налягане ( или под налягане:-) )

Може би автоматичните обезвъздушители няма да вършат работа, а трябва всички да са обикновенни....знам ли...
stilian20 - специалист
Ако има и отворен разширителен съд от там при всяко спиране ще се пълни с въздух.
Автоматични обезвъздушители ако има ще смуче яко от тях.
шоп - майстор
Защо да има разширителен съд?!
бъфера е отворен-той е РС

Тема "Може ли консуматор да се сложи по-високо от буферния съд?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: