Най - вълнуващия въпрос зимно време.
djendov - специалист
Здравейте, искам да строя къща и съм на етап проектиране на отоплението.
Идеята е: Буферен съд около 1 тон. Буферния съд ще се загрява с термопомпа и камина. Ще е отворена система.
От този буферен съд (бидон изолиран с топлоизолация) ще вземам вода за подово на първи етаж + конвектори.
Обаче искам да отоплявам и втория етаж, но така подовото и конвекторите на втория етаж ще са над нивото на буферния съд.
Мисля, че помпа вземаща вода от буферния съд и се явява напорна, би трябвало да пълни системата наа втория етаж. връщащата вода ще се влива под нивото на водното огледало в буферния съд. уж няма от къде да вземе въздух, но ми се иска някой да даде акъл, да не направя белята :)
Нямам възможност да сложа буферния съд на втория етаж. Има ли вариант да използвам отворена система (един пластмасов бидон 1 кубик) и да има консуматори над неговото ниво?
Благодаря предварително!
djendov - специалист
Извинявайте за качеството, дано се разбира.
Това е идеята, като лошото е, че подовото на втория етаж е над буферния съд.

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (36.4 KиБ) Видяна 2298 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (39.98 KиБ) Видяна 2298 пъти
шоп - майстор
Какво те притесянва?
Помпите няма да са ти напорни, а циркулационни. Задължително връщащата вода под водното огледало иначе ще имаш източваща се система с шум от водата и ще товариш помпата при всеки старт.

И един съвет от мен. Осави си свободен обем в буфера та при някой ремонт или авария цялата вода в системата да може да се изтече в него и да не прелее.
Поздрави!
djendov - специалист
Значи цялата система е празна. Пълня буфера на 85% примерно. Пускам помпата да дърпа от по-горен слой топла вода, минава през подовото на целия апартамент и през конвекторите, и тая вода я връщам в дъното на буфера. Така ли?
Притеснява ме обезвъздушаването. Как да обезвъздуша, или за подовото и конвекторите помпата ще се погрижи? Притеснявам се от това, че навсякъде се слага буфера най-горе. Или бъркам буфер с разширителен съд?
шоп - майстор
Май наистина бъркате буфер с разширителен съд.

Обезвъздушители си слагате където си трябва. На колектори, на конвектори...в най-високите точки.
djendov - специалист
Буфера е на първия етаж. След него помпата "бута" водата към колектора(той също е на първия етаж. Той я разпределя на различни кръгове. Конвекторите, които са на втория етаж ще им сложа автоматични обезвъздушители, но подовото на втория етаж какво го правя? Или помпата ще си избута въздуха от 60 метровата тръба без проблем?
И много благодаря за вниманието!
filmatoplo - майстор
Един вид искате да направите Дрейн бег инсталация, не съм сигурен дали ще работи в случая без ядове. Най сигурно е в буфера да сложат серпентини от неръждаемо гофре, и инсталацията да си е затворена и отделните кръгове да са независими. Топлообмена става индиректен, само течността в буфера ще е Без налягане. Такива буфери са модел Латенто.
шоп - майстор
Дрейн бег ше е ако връщащата вода е над водното огледало и аз по-горе му казах да не е така.

Автора на темата сам е предвидил вход и изход в буфера да бъдат ПОД водното огледало.
djendov - специалист
И аз като обеснявах проблема, първо се сетих за Дрейн бек системата, но всъщност не се получава така. Дори и след спиране на помпата, системата остава пълна с вода, защото няма от къде да влезе въздух. Е...в по-продължителен период от време ( седмици, месеци) може би би влязъл, но при моментно спиране или дори за ден - два, мисля, че няма от къде да се изтече. и двата края на системата са потопени под водата на буфера, така, че би трябвало да е О.К.
Проблема ми идва по-скоро от първоначалното пълнене с вода. Дали помпата ще успее да обезвъздуши подовото (чувал съм, че подовото се обезвъздушава направо от чешмата, но не ми звучи по-технически издържано от циркулираща помпа).
Плюс това малки мехурчета балон движейки се по системата, ще се озоват в буфера, и ще излязат на повърхността. Няма да бъдат засмукани от помпата.
Не искам да е под налягане, не искам и да има прекалено много топлообменици.

п.с. сега видях, че ШОП е писал преди мен.
filmatoplo - майстор
Почти същото, дори вход -изход да са под нивото. Нищо не пречи да пробва директно, ако не се получи да има готовност за преработка.

Тема "Може ли консуматор да се сложи по-високо от буферния съд?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: