Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Тръбите вкъщи са от белите с алуминиева вложка. На 11 години са. От този сезон меря t° на водата с инфрачервен термометър. Не съм подозирал че изходящата вода стига и прескача 80 градуса. Заврях водата още на третия ден. След това през годините е завирана не само от мен сигурно 15 пъти. Всички тръби са от гореспоменатите. Метални от водопровод на 1 цол имам 1 м на връщащата част заради помпата с крановете и филтъра, а на изходящата е дори 40 см. Отникъде не губи дори една капка водичка и никога не е губено. Отдавам го на това че преди 11 години още не е имало ментета.
Най-редовно стигам и поддържам 70-75 градуса, а като се заблея чувам как почва да завира като водата в тенджерата на котлона - почва да шуми и да прави балончета. Тогава смело отварям един чугунен звяр с 22 литра вода в него и всичко се успокоява за секунди. От моя опит с тези тръби стигам да извода, че не са чак толкова кашкавалени. Не съм чувал някой на пелети да стига до 75°, а някои имат дори медни тръби. 75 ми е работната през 50% от времето.
vrangelov - специалист
Filipst написа:
На връщащата нямам термомметър и не съм я мерил. Комина го почиствам след края на сезона и до сега не съм го палил. Има яко налепи по ризата на камината. Демек ако котела държи мин 50-60 градуса тези налепи няма да ги има?
Би трябвало, ако държиш температурата на връщащата вода над 60°C да нямаш налепи. Тази температура е радикално определена за котли на твърдо гориво, но мисля, че има минимални разлики според вида на горивото и качеството на изгаряне. Налепите стават при ниска температура, некачествено гориво и некачествено горене.
Налепите по ризата можеш да ги махнеш като сложиш много сухи дърва и засилиш камината до повечко градуси, толкова, колко ти позволяват тръбите. Предполагам са пластмасови, та затова държиш и на котела да са такива. Ако налепът не падне при горенето от само себе си, после при още топла камина ще падне много лесно. И бъди внимателен! Да не вземеш да запалиш комина.
Filipst - помощник
Камината я оставям на заден план. Дайте предложени за клапаните коя марка да са. Баланса мисля да е 1.5 бара.
vrangelov - специалист
Здравей,
Отворена или затворена ще е системата? Под баланс вентил сигурно имаш предвид >>>това<<<
а не >>>това<<<.
Аз имах предвид нещо такова: >>>предпазен клапан по налягане<<< и >>>предпазен клапан по температура<<<.
Марката е примерна, но е една от водещите. Не го приемай като препоръка.

Малко Off-Topic: -Не бих искал да си давам мнението за такова нещо(коя мака), защото веднага ще започнат едни спорове, в които ще бъдат намесени бе ем ве-та, мерцедеси, коне, магарета, каруци, колелета, ходене пеш и т.н, което в крайна сметка с нищо няма да ти помогне.


Поздрави
Filipst - помощник
За едно и също нещо говорим. И аз съм се насочил към тази марка.
Filipst - помощник
Здравейте. Чак сега намерих време за котела. Всичко е готово. Запалих го пробно с малко дърва. Загряха радиаторите. Като дойде време за по-сериозно палене ще видим как ще е. Мерси на всички за помоща.

Тема "Отопление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: