• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
xaumahata - напреднал
Здравейте, след голямо питане, чудене и писане във форуми най-накрая решихме да се отопляваме на природен газ (да се газифицираме). Проблемът ми е, че вече платихме за проект за отопление на твърдо гориво с направени изчисления за температура в стаите 20-22 градуса, при температура на водата вход /изход 75/65 градуса. Апартаментът е среден дървена дограма, без изолация, тухла, строен преди 30 години (очакваме да се включим в проекта за санирането, но не е сигурно кога ще се случи това; в момента правя вътрешна изолация на външни стени и таван). Ето и сметките за радиаторте при горните параметри и при височина 260 см:
Северна стая - 2,5 кВ - 11 кв.м. ( една външна стена на север и една към стълбището на блока)
Коридор - 2,13 кВ - 10 кв.м.
Спалня запад - 2,86 кВ - 12,3 кв.м. (една външна стена на запад и една към стълбище, което не се отоплява)
Спалня юг - 2,86 кВ - 11 кв.м. (една външна стена на юг)
Дневна - 4,10 кВ - 18 кв.м. (една външна стена на юг)
кухня - 1,75 кВ - 8,10 кв.м. (една външна стена на юг))
Лира - 1 кВ
Лира - 0,6 кВ
Насочил съм се към кондензен котел Immergas Victrix TT 24 и въпросът ми е, по колко глидера в стая трябва да разположа, за да постигна зададените мощности и същевременно котелът да работи основно в кондензен режим.? На каква температура препоръчвате да държа котела? От Стара Загора съм.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Кондензен котел работи с по-ниска температура на водата, ще трябват по-широки тръби и повече глидери.
Съвсем нови сметки си трябват. Ако не е тайна, колко струваше проекта?
Christo - майстор
Старите сметки стават тотално неверни. Бих посъветвал да се изчака и да се направи проект след като се направи санирането и отвън. Отдаваната топлина от радиаторите зависи силно от температурата на топлоносителя. Дадените стойности в каталозите обикновено са за гореща вода 80гр. и студена 60 или даже 90/70гр. За да работи котелът в кондензен режим, водата на изхода трябва да е 50, а на входа 30 градуса или нещо такова. Трябва да се сметнат радиаторите на ново и нищо чудно да излязат три пъти по-големи. Похвално е, че сте решили да си купите проект. Рядко срещано явление по нашите ширини.
xaumahata - напреднал
Christo написа:
Старите сметки стават тотално неверни. Бих посъветвал да се изчака и да се направи проект след като се направи санирането и отвън. Отдаваната топлина от радиаторите зависи силно от температурата на топлоносителя. Дадените стойности в каталозите обикновено са за гореща вода 80гр. и студена 60 или даже 90/70гр. За да работи котелът в кондензен режим, водата на изхода трябва да е 50, а на входа 30 градуса или нещо такова. Трябва да се сметнат радиаторите на ново и нищо чудно да излязат три пъти по-големи. Похвално е, че сте решили да си купите проект. Рядко срещано явление по нашите ширини.
За съжаление не мога да чакам, тъй като не се знае кога ще се случи основното саниране. Може да се вземе предвид вътрешна изолация на стени и таван. На база сметнатите необходими мощности на радиаторите до момента, не може ли да се преизчеслят за кондензен котел така, че да се използва основно в кондензен режим?
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-напред - поздравления за избора - много по-добре от първоначалното решение за закупуване на втора употреба чугунен котел, монтаж на горелка за въглища и тем подобни. Котелът е добър, проектът също ще влезе в работа, нищо че е за котел с твърдо гориво. По мое мнение проектантът се е презапасил и радиаторите са преоразмерени, което е добре дошло за работа с кондензен котел. Така че може да оставиш така радиаторите, но ако желаеш можеш да ги увеличиш с еднакъв процент всичките - примерно 20-30 до 50%, повече няма смисъл
xaumahata - напреднал
LazarGanev написа:
Най-напред - поздравления за избора - много по-добре от първоначалното решение за закупуване на втора употреба чугунен котел, монтаж на горелка за въглища и тем подобни. Котелът е добър, проектът също ще влезе в работа, нищо че е за котел с твърдо гориво. По мое мнение проектантът се е презапасил и радиаторите са преоразмерени, което е добре дошло за работа с кондензен котел. Така че може да оставиш така радиаторите, но ако желаеш можеш да ги увеличиш с еднакъв процент всичките - примерно 20-30 до 50%, повече няма смисъл
Ами след много питане, писане и четене най-накрая установих, че ежегодния разход и инвестициите са приблиззително едни и същи при твърдо гориво и газ (изключение правят дървата...май..особено тези където никой не знае, че са отсечени :-)). Лазар, горе долу направих една калкулация, като вземам предвид инфото за мощности на алуминиев глидер Калдо при 55/45 градуса от тук http://goo.gl/yq7xqo Ако може да ми я потвърдиш:
Северна стая - 2,5 кВ - 11 кв.м. - 17 глидера на Н600
Коридор - 2,13 кВ - 10 кв.м. - 15 глидера на Н600
Спалня запад - 2,86 кВ - 12,3 кв.м. - 20 глидера на Н600
Спалня юг - 2,86 кВ - 11 кв.м. - 20 глидера на Н600
Дневна - 4,10 кВ - 18 кв.м. - 29 глидера на Н600
кухня - 1,75 кВ - 8,10 кв.м. - 12 глидера на Н600
Сматах и с пнаелни радиатори обаче там става страшно при ниска температура на входящата вода...и много по-скъпо в крайна сметка.
Ще се радвам и ако други колеги споделят как използват кондензните си котли.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами как да ти кажа - сметките ти верни, но информацията, която ползваш за мощност на ал.глидери е грешна - нямат толкова висока мощност при тези температури. Но както казах и проектантът се е запасил доста, така че глидерите, които си избрал са достатъчни според мен. Справка:
Тук
Тук
Тук
Като ставниш с мощности на панелни радиатори, виждаш, че мощностите на алуминиевите и стоманените радиатори са много близки, така че със стоманени си е по-евтино.
xaumahata - напреднал
Аз също се насочих към панелни радиатори Korado Kingrad, но като гледам мощност при 55/45 откривам, че най-големия размер е 22/600/2000 и мощността му е 1559 вата при 55/45. После се насочих към Радик и се получава следното при 55/45:
Северна стая - 2,5 кВ - 33/600/2000 - 2423 вата - 339 лв
Коридор - 2,13 кВ - 10 кв.м. - 33/600/1800 - 2180 вата - 313 лв
Спалня запад - 2,86 кВ - 12,3 кв.м. - 33/600/2300 - 2426 вата - 380 лв
Спалня юг - 2,86 кВ - 11 кв.м. - 33/600/2300 - 2426 вата - 380 лв
Дневна - 4,10 кВ - 18 кв.м. - и най-мощният при тези температури е 33/600/3000 - 3634 вата - 475 лв
кухня - 1,75 кВ - 8,10 кв.м. - 33/600/1400 - 1696 вата (аз имам само 80 см за радиатор) - 258 лв
Общо: 2145 лв, като не съм сигурен, дали за последните два трудно ще се намери място :-)
При алуминиивите глидери излиза: 113 броя х 15 лв = 1695 лв
И така реших да пиша тук, за да видя какво ще кажете за моите сметки. Принципно не ми се иска да слагам водни конвектори, защото съм се топлил твърде дълго с климатици и шума ме дразни много.
Лазар, а каква е температурата, на която трябва да работи котела, за да си стои основно в кондензен режим и същевременно да е топло вкъщи при максимална минимална температура -10 градуса?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти погледна ли линковете, които съм дал? Според трите независими линка мощността на алуминиевите глидери Н600 е около 70Вт при тези температури, а не 147, както е на твоя линк - там или има грешка или е голяма заблуда. Така че ти сравняваш цените на 8кВт алуминиеви радиатори с 13кВт стоманени и то Корадо, които са най-скъпи. Заложи си 8кВт стоманени и това е. Не знам обаче тоя твой проектант как ти е смятал топлозагубите. По описанието на стаите имаш не повече от 80м2 жулище, а той ти е сметнал 13кВт топлозагуби все едно си на палатка
xaumahata - напреднал
Ех, как би ме улеснил ако ме насочиш към конкретната марка радиатори и мощности за всяко помещение при 55/45 или 50/40 :-)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "кондензен котел с радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: