• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Аз лично ползвам само калчища, като ги навия на резбата намазвам с грес отгоре и заглаждам с нея хубаво. Навивам и забравям.
syncho - майстор
Фитилчо, кълчищата доказано не се харесват с пропиленгликола. За вода нямат проблеми.
stefko - помощник
Предварително се извинявам на колегата Large, че ще му ползвам темата, надявам се, че няма да има нещо против. Бих искал само да погледнете схемата и да ми кажете дали не съм допуснал някъде грешка и дали всичко ще работи нормално при тези параметри на системата. В черно е сегашното положение, а в червено - това което смятам да изградя.

Прикачен файл

Shema.jpg
naskov - майстор
Грешки няма, като изключим , че вакуумният колектор ми се вижда малък за този бойлер. Защо реши едновременно да използваш неръждаемо гофре и медна тръба? Ще имаш нужда и от UPS за слънчевата инсталация.
stefko - помощник
Може би на схемата не се виждат добре надписите. Колекторите ще са 4 бр. с по 10 тръби, т.е. 40 тръби с ъгъл на монтаж за зимата - 60*. Недостатъчни ли ще са?
Гофрето мисля да го ползвам при преминаване през тесни и криви участъци в трасето. Има неудобни места където на място ще трябва да се запояват колена в близост до тръбите на парното, които са пластмасови, както и едно място с доста чупки(ако е медна тъба трябва да ползвам 5 колена в едната посока).
UPS имам и сега на парното, но не знам каква мощност е и да ли ще ми стигне. Май беше Протон-Правец - на 10 години.
kuuuuuul - майстор
Ле ле,4 кол. за 200л :shock: Аз съм с три турски алуминиеви и лятото завира.Помпата ще е около 40вата така че всеки ЮПС ще стане.Колко пари даде за колекторите,ако не е тайна?
Иначе за връзките изпитано: високо тем. силикон,малко калчища и от горе тефлонова лента,до сега няма пропуск.
stefko - помощник
Ами твоите през лятото сигурно ще дават по-голяма мощност от тези които смятам да сложа, защото сигурно са с по-голяма площ и ълът им на монтаж е(предполагам) 40-45*. Моите смятам да ги монтирам под ъгъл 60* да "ловят" повече топлина през зимата.
Колекторите които смятам да взема са по 480лв./бр. с по 10 тръби и с 4 извода на 3/4.
шоп - майстор
stefko написа:
Ами твоите през лятото сигурно ще дават по-голяма мощност от тези които смятам да сложа, защото сигурно са с по-голяма площ и ълът им на монтаж е(предполагам) 40-45*. Моите смятам да ги монтирам под ъгъл 60* да "ловят" повече топлина през зимата.
Колекторите които смятам да взема са по 480лв./бр. с по 10 тръби и с 4 извода на 3/4.
Това са български вакумни колектори с U pipe
kuuuuuul - майстор
stefko написа:
Ами твоите през лятото сигурно ще дават по-голяма мощност от тези които смятам да сложа, защото сигурно са с по-голяма площ и ълът им на монтаж е(предполагам) 40-45*. Моите смятам да ги монтирам под ъгъл 60* да "ловят" повече топлина през зимата.
Колекторите които смятам да взема са по 480лв./бр. с по 10 тръби и с 4 извода на 3/4.
За 200л бойлер + слънчеви колектори има толкова много изписано.Понеже си от скоро във форума, вземи разгледай темите преди да предприемеш нещо и ако имаш още въпроси пиши в някоя от тях.
syncho - майстор
Това са много колектори за 200л бойлер. Или са ти ги сметнали грешно или гониш много голяма консумация или толкова са и колектори тия колектори
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Соларна инсталация - параметри" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: