• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Large - специалист
Така... ъпгрейда на връщащата тръба мина. Вече си подхранвам колекторите с Фи20 (голямото), а разклоненията, на които са помпите са с най-малките тръби от снимката.
Изображение
По-късно днес, мисля да прерисувам картинката, като нанеса и съответстващите дебелини на тръбите... за по-ясно. Ще нарисувам и концепцията за второто колекторно поле.
http://ilog2.com/live/6wn4xm/
Изображение
Дебита се вдигна двойно, от максимално 6л/мин, отиде на 12, а като пуснах ръчно всички помпи, стигна 15.
:? :? Мисля си, обаче че сега вече лимитиращия фактор е дебитомера. На него външната му резба е 3/4, ама вътре си беше доста тясна турбинката... ще видим.
Към момента ми се струва добре системата. Вярно, че е "сезон" и няма много вариации в интензитета на слънцето, но ще видим как се държи в облачно дни.
Умишлено свалих Делта Т-тата до нива 5С за пуск и 2С спиране, за да намаля броя на включванията и изключванията. Все още съм с Ардуиновските релета и се притеснявах колко ще им издържат контактите.
Днес получих СМС че платката ми с 8 твърдотелни релета е пристигнала, така че скоро ще ги сменям.
Забравих да напиша още нещо важно. Помпа 5 вече работи. Командва се от датчик Т1.
Към момента я оставям на изпитателен срок, наколко месеца, да видим как се представя и като се докаже, ще получи най-висок приоритет.
При температура на водата Т1, под 50С (60С, не знам още), всички други помпи ще бъдат забранени. Когато нужната темп. е достигната, помпите ще работят според диференциалните си условия.
Към момента, така работи помпа 2.При темп на водата Т2 в съседния бойлер под 40С, помпата не работи. Целта е да съсредоточвам енергията на загрятия топлоносител на едно малко място, нещо като проточен режим на работа.
Проблема е че, ако най-приоритетната помпа спре, всички други няма да се пуснат заради ограничението за мин. температура... :cry:
Таа, ще видим.
Междувременно преправих и соларния сензор. Уви, проблема с паразитния шум остана, но той е от самата платка, или запояващия по платката (Аз).
Изкормих лампата и залепих клетката в кутийка за светодиодна лампа ама колко ще изкара на слънце..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Яд ме е че си купих твърдотелни релета и ги запоих на предвидените за това места на платката.
В крайна сметка, избрах вариант с изнесена "силова" електрика, в отделен блок.

Изображение

Между контролера и отделния блок може да се прекарат или 2 кабела за аларма с по 6 жила или направо един 10 жилен кабел за сигналите за твърдотелните релета.
Изображение

С ключетата (върху ламинирания паркет), може да се пускат помпите ръчно. Поставянето на ключа в положение 0, обуславя режим на работа, управляван от контролера. Тоест, с тоци ключ мога само да ПУСКАМ помпата или да я спра, ако контролера не е активирал релето.
Принудителното спиране става от прекъсвача отгоре.
Вчера им сложих и етикети, че вече взех да се бъркам кое кое е :shock: :? :lol:
Остават ми, като гледам 3 свободни, а имам да връзвам още една серпентина, плоските панели, рециркулация и контакторите на ел. нагревателите на поне единия вертикален бойлер...
Може рециркулацията да я направя перманентна. На най-малката степен, едната помпа "гълташе" цели 5 вата.
Основния недостатък е че за да се гледат парамертите, човек трябва да е в матрицата.... мрежата де.
Мислех да взема едно Разбъри Пи и да го вържа за телевизора или отделен монитор, ама ми дойде по-интересна идея.
Второ Ардуино Мега (или Уно, каквото имам), с две дузини от тия:
Изображение
ще мога да си направя едно пано на стената, на което да ми се визуализира моментната ситуация.
С двуредово модулче, ще могат да се виждат татчиците за температура и влажност.
Изображение
"Хабер" си нямам от програмиране, но все пак, всичко, което контролера изпраща е един низ от данни, и не трябва да е трудно да бъдат прочетени и показани на тия (такива) дисплейчета. :mrgreen:

Оф, аз май се увлякох да се хваля и мечтая :lol: . Я сега да попитам:
1Тия помпи могат (трябва) ли да работят 24/7?
2Къде се свързва 3тия пин (жълтия, за глимката) на тия ключета? На фаза или на нула?
Изображение
Ще ми се да светят, индикирайки коя помпа работи. Идеално ще е да могат да светят и в положение 0, стига помпата да работи.
Large - специалист
Та, така.. Писах вече във другия форум, ама ще копирам и тук.

Системата работи, средно от 1ви Април (не се шегувам) тази година година- около 8 месеца и половина,
В горния пост съм сложил линк към "живите" и архива и няма смисъл да ги давам пак.
Малко да се оправдая, за мързела, че не пиша тук - ами то, който го интересува, може да види данните или да пита.
Относно данните... калибрацията на водомета, съм я правил с обикновен водомер, така че имам основание да твърдя че данните са точни, или поне +–30% :) :) :)
Мястото, на което се издъних, е датчика за слънчево греене.
Поне два месеца работи добре, но после го преправих, използвайки корпус за светодиодна крушка и въпреки вътрешното ми убеждение, че трябва да е УВ стабилизирана... ЦЪ! Покафеня.
Дали е заради потъмняването, или заради дефекта в платката (който може да се дължи на калпавото ми запояване на микроскопичната 6 кракова схема за повърхностен монтаж), но датчика към момента не работи.
Ако не е свързан, от някъде се взимат едни 0.6волта, които бъркат системата и сутрин трябва да бъдат преодоляни от соларната клетка, преди да се покажат позитивни показания.
Общо взето, вечер когато няма слънце има сигнал, сутрин намаля, изчезва и пак се появява кривата, показваща ХАРАКТЕРА на синтензитета на слънчевото грееене.
Казвам характера, защото стойностите не са калибрирани, но с времето свикнах че 200-300 е "Зле", 500-700 е "Бива" а над 800 е "Перфе!".
Удобно е да знаеш дали пече яко или едвам едвам. Освен това, за да проверя атмосферните условия, ми трябват само няколко КВ данни, ако погледна страницата, а алтернативата е да се свържа към камерата и да гледам дали дървото хвърля твърда сянка, което ми стапя "Бързите" мегабайти.
Намерих си една стъклена леща, с която да заменя пласмасовия купол, но се чудя дали с епоксидно лепило, или с "течен метал" да я лепя, или просто горещ силикон, ще видим.

Относно данните- към момента, от предпазителите са изключени помпите на двата вертикални бойлера и се топли само малкия ...300л бойлер.
На анимацията, може и да изглежда че помпа 5 работи, ама е спряна.
Сега, малкия бойлер се загрява до 60 (64, заради делтата) градуса и тогава се пуска радиаторната помпа.
Радиаторите са в 2 стаи, в едната е 1 радиатор ламаринен 100х60, на който е датчика. Има кран за контрол на дебита през радиатора. Паралелно на единичния радиатор излиза разклонение за другата стая, където са един 100х50 и два 1800х30см под прозоречни.
Контрола става, както казах с регулиране на дебита през малкия радиатор и целта е да се държи малката стая топла през деня.
Основния недостатък в момента е че свърших датчиците, за които има отредена графика на сайта. Избрах да следя температурата на полето от плоски панели с датчика Т4, който преди беше в радиатора.
Това поле, така и не мина по-сериозни водни изпитания и не беше ползвано това лято, но жертвах "подробния" датчик за него. Сега виждам само моментното състояние на радиатора, без история.
Сигурен съм че това е едно от най- интересните неща в цялата схема и скоро трябва да го оправя. Въпрос на размяна на 2 сигнални проводника...
Относно графиките... Украинеца ми даде Java, HTML и т.н. код, който да си сложа на личния сайт. Ако го модифицирам, може да си направя всички графики да се показват, дори да си добавя свои графики с всевъзможни интерпретации на данните, НО... моя хостинг е само 5МБ и данните, които машинката бълва към него, го пълнят за няколко седмици.
На тоя етап не виждам смисъл да си вземам платен хостинг, при положение че украинеца ми хоства данните за $5 годишно. Скоро ще сменя датчиците и ще имам графика за всички данни. лятото малкия бойлер е само резерва, така че не ми трябва да му гледам динамиката.
Другото, което трябва да направя е да пусна по един датчик за температура в стаите, ей така, за да знам колко е в стаята. Ние, сега сложихме климатик на малката, обитаема стая, защото нощем ще става студено, но поне денем, няма да се налага да се топли стаята на ток... ще видим.
Идеалния вариант би бил да вкарам двата 500л бойлера в стаята и да ги ползвам като акумулатор, ама нейсе :)
Като застудее, трябва да вкарам антифриз, но от някъде губя налягане.
Мисля да уплътня връзките с термоустойчив силикон. Подозирам холенровите съединения на металната гофрирана тръба. Ще ги намажа да се запечатат, и без това са дублирани от нормални холендри.

Общото впечатление до сега е добро. :) В режима, в който я ползваме в момента се отплаща дори и извън туристическия сезон. Тия 8.33, до момента мегвата, съм длъжен да спомена че част от тях са отишли миналата пролет на халос и не могат да се причислят като "възвращаемост", но за тази пролет, ще кача един радиатор на покрива и ще го движа от радиаторната помпа, при нужда от разтоварване на системата.

Забравих да кажа за UPSа. Сложих някакъв Paco, преработен уж за пълна синусоида, но малко ме съмнява... щото при работа на батерия, поне една от помпите бръмчи гадно... Акумулатора е 60Аh, и само веднъж сам го разреждал, не напълно и то. Сигурен съм че може да изкара поне един ден, с 2-3 работещи помпи.

Сега, малко за бъдещото развитие на проекта.
Украинеца е изкарал поне 3-4 нови версии на контролера, но аз се въздържам от обновяване защото:
Следващите версии имат контрол по WiFi, което не ме устройва, все още.
За сега си работи идеално, не виждам смисъл да променям нищо.
Нямам работещ лаптоп, да кача при контролера :)

Като направя отделна мрежа за гости, ще update-на.
В новата версия печеля споменатия WiFi, възможност за използване на терморезистор, който издържа на доста по-висока температура. Аз обаче искам, имам нужда от два... ама...
Има вградена опция за рециркулация. не че не може да се нагласи някое от правилата, но е по-добре да го има в менюто.
Относно бъдещото развити е на контролера, аз ще продължавам да си настоявам за повече входове ако може поне 2 за терморезистор, за двете колекторни полета.
Искам също и връзка на кабел към интернет... ще видим дали ще ме огрее.
...Ами това е, за сега. Ако някой му е интересно да пита. Като/Ако мога- отговарям.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Соларна инсталация - параметри" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: