• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dhv
??
masteradmin - майстор
Голям хит е при руснаците. Има размери 700х500 мм диаметъра на тръбата е 100мм. Тежи 30 килограма харчи по 0.5 - 2 литра на час и се нагрява до 900 градуса.
Еквивалента и в ток е окло 10 - 15 кW
Пише че маслото изгаря без пушек и сажди. Ама никой не казва как става.

Като основен недостатък изтъкват че и трябва добра тяга за това комина трябва да е поне на 4 метра височина и да няма хоризонтални участъци. Всяка седмица се прави профилактика като печката се чисти. Палела се с весници...... Абе ако имаш познат в някой сервиз дето сменят масла може да се отопляваш без пари. Лошото че имам чувството че комина наистина ще се запуши от сажди и профилактиката ще е кофти.

Същност за да пиете от извора ето статията само дето е на руски:
Печка на отработанном масле

Прикачен файл

pechka2.jpg
pechka2.jpg (3.59 KиБ) Видяна 17416 пъти

Прикачен файл

pechka1.jpg
pechka1.jpg (10.37 KиБ) Видяна 17416 пъти
Гост
да това е виждал съм различни излаботки принципъте :в долното казанче се пали маслото а в дебелостенната тръба над него се запалват парите му които изгарят и отделят висока температура. доста е шумна тази система но за промишленно отопление е ефективна
Duke_BG - специалист
А какво ли ще се получи ако заредим нафтова печка с отработено масло ???
някой пробвал ли е тая дивотия ??
masteradmin - майстор
Пробвай, ти ще си първия. Предполагам че няма да се запали в началото, а след това много ще пуши, след което ще ти се разпадне печката щот се нагрява до 900 градуса :)
Duke_BG - специалист
и защо мислиш така ??

1. Октановото число на изгорялото масло със сигурност не е по-голямо от нафтата
2. Тези модели на снимките нямат дозатор а нафтовата печка има
3. Нафтата също пуши ама при добър комин не съм усетил да мирише в къщи на нафта когато се топлехме през далечната 1984-85 година по времето "тука има тука нема" ( ток )
masteradmin - майстор
Какво общо има октановото число. Отдадената топлина се измерва в калории. Както и да е не съм много компетентен по въпроса немога да споря :oops:
Duke_BG - специалист
може би неправилно се изказах защото октановото число по принцип указва по сккоро скоростта на запалване а не отделената енергия от единица обем. и аз не съм толкова компетентен, но мисълта ми беше че отработеното масло няма да има по-голяма калоричност за литър от нафтата а и както вече казах нафтовата печка си има дозатор преполагам че ако се зареди онази печка по-горе с нафта не само че ще я стопи ами може и да се взриви :roll:
проблема ми е че нямам под ръка нафтова печка да пробвам - пове4ето ми познати и роднини отдавна ги изхвърлиха тези чудеисии или ги преправиха на печки с твърдо гориво
Стефан - майстор
Виждал съм подобна печка в старото хале на сервиза на Ситроен в Пловдив. Наистина отделеното количество топлина беше достатъчна, за да затопли халето да някаква нормална температура. Като за сервиз.
Имам съмнения относно цитираната температура от 900 градуса. При тази температура стоманата е ярко светло червена, почти към бяла. Не знам колко от Вас са го виждали, и дали си го представяте. В такъв случай тръбата трябва да и с дебелина на стената повече от 6 мм - иначе ще изгори и ще се разпадне.
И ако наистена се достига тази температура, то едва ли има много сажди, които да се отлагат по комина. А иначе почистването не е кой знае колко сложно при права тръба - едно въже с достатъчна дължина и топката на края.
Duke_BG - специалист
ами като гледам снимката на печка 2 май има нещо верно в температурата, но според мен тя е такава защото няма регулирано подаванена горивото
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Някой знае ли нещо за печка работеща с отработено масло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: