Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k_marinov - специалист
Здравейте! :)
Старият ми бойлер в банята е електрически, но вече е за смяна. Мисля, че при смяната му с нов мога да използвам такъв със серпентина, която да свържа със съществуващата ми система за отопление и така да топля вода за битови нужди. Точно под бойлера в банята имам монтиран радиатор. Мога ли да направя разклонение Т на захранването на съществуващия радиатор и да захраня серпентината на новия бойлер? Какви бойлери се ползват при подобни случаи и ако някой има добри впечатления от модел, марка и производител, нека на лични /за да не се счете за реклама/ ми даде инфо за тях. Има ли някакви правила или изисквания, които трябва да се спазят, когато се прави това? Трябва ли да търся данни за бойлера, колко мощност отнема серпентината му от отоплителната инсталация, или тези данни ги пише в документацията му? Идея ли е, да се заложи бойлер с две серпентини :idea: , за свързване и към слънчев колектор след време? Ако има хора с опит, моля да споделят как се решава този казус!
Благодаря предварително на всички, които ще споделят по темата! :) :partyman:
kartechar - специалист
Аз имам бойлер 200 л. с две серпентини на Елдом. Свързването е направено така, че зимата котелът грее и двете серпентини, а лятото - слънчевият колектор. Затоплянето на бойлера е осезаемо по-бързо и в по-пълен обем. Прехвърлянето от котел на колектор и обратното става чрез затваряне на два крана и отваряне на други два. Седем години нямам забележки.
PCL82 - майстор
Правилно си се ориентирал към бойлер със две серпентини. Ако отоплителната ти система е с помпа и тръбите на радиатора могат да поемат допълнителния дебит, системата ще работи добре. При гравитачна инсталация може да се получи проблем. В такъв случай циркулацията ще върви по-добре ако се ползва бойлер с мантел, а не със серпентина (има по-малко съпротивление).

Избереи си модел, обем, гледай изолацията, материала на казана, наличие на анодна защита, електронно управление и др.
Предпочитай вертикален пред хоризонтален бойлер-водата се секционира по-добре и по-бавно се размесва топлата и студената-съответно стига за по-дълго време.
k_marinov - специалист
PCL82 написа:
Правилно си се ориентирал към бойлер със две серпентини. Ако отоплителната ти система е с помпа и тръбите на радиатора могат да поемат допълнителния дебит, системата ще работи добре. При гравитачна инсталация може да се получи проблем. В такъв случай циркулацията ще върви по-добре ако се ползва бойлер с мантел, а не със серпентина (има по-малко съпротивление).

Избереи си модел, обем, гледай изолацията, материала на казана, наличие на анодна защита, електронно управление и др.
Предпочитай вертикален пред хоризонтален бойлер-водата се секционира по-добре и по-бавно се размесва топлата и студената-съответно стига за по-дълго време.
Благодаря, ти PCL82!
Отоплителната ми система е изградена като гравитачна, но малко по-късно монтирах циркулационна помпа и така до днес. Мисля, че тръбите на радиатора могат да поемат още един консуматор и ще го направя така. Виж това за вертикалния монтаж е хитро!-благодаря ти! :partyman:
Според информацията,която си дал,монтирай 500л. бойлер! Или поне 300.
naskov - майстор
С 500л бойлер да не вземе да падне плочата :)
naskov написа:
С 500л бойлер да не вземе да падне плочата :)
Ако плочата е лабава, да си свърже малкия както си требе,та и по на сметка ше е.
k_marinov - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Според информацията,която си дал,монтирай 500л. бойлер! Или поне 300.
Здравей!
Има ли смисъл да се топли повече вода, от колкото е необходима в едно домакинство...?...До сега съм бил с 80 литров бойлер на ток. Може би 100 литра ще са оптимални като количество? Защо чак 500 литра?
Поздрави! :)
Andri01 - майстор
Решил съм въпроса: 2 бойлера по 80л.с по 1 серпентина. Загряване-от СК или камината/ чрез серпентина в нея/. Превключването 3бр. кранове,предстои да се заменят МВ. Ел. нагревателите си стоят. Но не са включвани повече от година :)
k_marinov написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Според информацията,която си дал,монтирай 500л. бойлер! Или поне 300.
Здравей!
Има ли смисъл да се топли повече вода, от колкото е необходима в едно домакинство...?...До сега съм бил с 80 литров бойлер на ток. Може би 100 литра ще са оптимални като количество? Защо чак 500 литра?
Поздрави! :)
Има.По добре е да имаш 160л вода на 40гр от колкото 80л на 80гр.
Спомням си ,че системата ти е отворена ,гравитачна, с добавена помпа.Смяташ да връзваш бойлера на тетка от близкия радиатор.,което не е правилно,макар ,че върши някаква работа.Сега е топло навън. Караш си камината на 40-50гр. Колко ще са в бойлера........?!!! И ще са само 80л. За кого по напред?
Когато имах 80л бойлер,бях го направил да загрява до 95гр, за да остане и аз един душ да си пусна.
За да имаш достатъчно топла вода,загрята само от камината или котела и вързан бойлер ,така,както го мислиш,трябва ти значително по голям обем.Можеш да доподгряваш на ток.
Сега видях,че не даваш данни каква ти е отоплителната инсталация.
Препоръчвам 200л. бойлер,стоящ, с две серпентини,нагревател в средата,не на дъното. И да е свързан на отделен кръг поне.Затова по горе посочих фрапиращи обеми.

Тема "Включване на бойлер за битова топла вода към съществуваща отоплителна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: