Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Dzver - специалист
Здравейте
имам нужда от съвет
Искам да изградя локално парно на пелети с медни тръби.
С какъв размер тръби трябва да тръгна от котела и от първия към втория и третия етаж. Също и тръбите към радиаторите колко мм трябва да са?
Ако пък ми дадете и примерни цени на тръбите и майсторлъка безценни ще сте.
Киловатите на радиаторите правилно ли съм ги подбрал?

Къщата има вътрешна изолация + 8см външна с каменна вата.
В момента се отоплявам само стаите в жълто и климатици и не ми е падала температурата под зададената 24градуса, но ще почвам да топля и другите стаи и сметката за ток ще стане доста голяма.
Мисля да взема котел на грейко и да горя слънчогледови пелети.
Прикачен файл:
111.png
111.png (11.1 KиБ) Видяна 2309 пъти
andy_forresite - майстор
Бих го реализирал с колектори. В склада ще им е много добре си мисля. Да речем от котела изходът за топлата вода е 1"1/4 - цол и четвърт. То нали има много информация за този котел..., но колкото е - толкова. От котела тръгваш с медни или друг вид метални тръби на този размер в продължение на колкото искаш метри. Виждам че са 18 метра, но може да скъсиш малко и да продължиш металните със Стаби примерно. Размерът на присъединяване към колектора за изходната вода (горещата вода) ти е цол и 1/4. От колектора с минимум 8 броя изводи, като гледам картинката, тръгваш на тръби 3/4 към всеки един радиатор. Всеки радиатор има отделна тръба 3/4 за захранване. От същия радиатор връщаш пак 3/4 тръба от изхода му и тази тръба я връзваш за друг колектор (който е същият като първия, но вече за връщащата се вода).
Бойлерите сигурно си измислил как ще ги грееш, ако си намислил да не са с ток, а да са към котела.
Недостатък са многото дупки през стените, но пък има съществени предимства.
За оразмеряването - на мен ми изглежда добре предвид изолацията и че ще отопляваш "постоянно".
Dzver - специалист
Котела мисля да е Грейко експрет 30 с горелка РБ
Бойлера ще е в склада - 200л

хрумна ми и друг вариант за инсталацията
само, че с PPR Stabi
даже мога и аз да си ги лепя - нали няма разлика при лепенето с обикновенния PPR

от котела тръгвам с ф40 до склада.
от склада до всяка стая PPR Stabi Ф20
за бойлера пак ли Ф20 ? слага ли се някаква автоматика за бойлера?
andy_forresite - майстор
Не разбирам, но май RB20 ще е по-добре. По-малко съспенд, по-малка опасност за образуване на шлака. Това не е двигател на кола да се счупи задето се кара с високо натоварване. Тук нищо не се товари и дори е по-добре. За котела с горелката "подаването на газ" е добре дошло.
20-ката има един минус на прима виста - при студена инсталация ще загрее по-бавно водата. Ама тя твоята няма да изстива, пък и да е студена, какво от това?!
Трийската като тръгне на максимум на 30 kw на трета, доста бързо ще пресушава бункера. След това ще намали и ще прави същото като 20-ката. 221 кв.м. с изолация според мен са си за 20-ката.
Нека видим какво ще кажат баш майсторите.

п.п. аз обичам простичките неща :) Бойлерът може да го управляваш от менюто на горелката. Отделна тръба за входа на серпентината и друга тръба от изхода на серпентината - отделен кръг му бих направил, без никакви автоматики. Настройвам превес БГВ пред радиаторите от менюто и съм дотам. Автоматики не ползвам, което не значи че са много полезна и удобна екстра. Но моят бойлер е едва 80 л и не ползвам автоматика. Разчитам на тов,а че много бързо го загрявам, а при силен огън става почти като проточен (6 кв при 90/70°, а на ток е 3 кв).
markoscbr - специалист
не се занимавай с СТАБИТО има стъклофибарни работи се с тях като нормални ППтръби а стабито искат острилка и на мен ми престои да правя инсталация и ще е с стъклофибарни успех :yawinkle:
naskov - майстор
При тази сериозна изолация, ако има такава и на последната плоча 20кВт горелка те устройва. В противен случай-30кВт. Ако използваш медни тръби предвид голямото разстояние между котелното и къщата ще трябва да тръгнеш с ф35 до първата стая от 35м2, там редуцираш на ф28, за втория етаж на ф22, за третия ф18.
Последна промяна от naskov(стар) на пет фев 05, 2016 10:40 pm, променено общо 1 път.
markoscbr - специалист
защо Насков толкова много да се редоцира може от котела до 3тия етаж да е на цол и четвърт да го използва като вертикален щранг и да си пусни захранващ на Ф25 за всяка стая, а отводната на цол (ВРЪЩАЩА)това е при положение че разпределитела ще е на тавана , в противен случай щтанг до всяка стая
DimitarD - специалист
Само медни тръби, всичко останало е компромис :)
naskov - майстор
markoscbr написа:
защо Насков толкова много да се редоцира може от котела до 3тия етаж да е на цол и четвърт да го използва като вертикален щранг и да си пусни захранващ на Ф25 за всяка стая, а отводната на цол (ВРЪЩАЩА)това е при положение че разпределитела ще е на тавана , в противен случай щтанг до всяка стая
По схемата, която е начертал с редуциране е най-евтино.
Dzver - специалист
това е вариантат с ППР стъклофибарен
до колектора дали ще ми стигне ф32 или да пускам ф40
с ППР излиза два пъти по евтино
Прикачен файл:
22222222.png
22222222.png (13.53 KиБ) Видяна 2133 пъти

Тема "Съвет за парното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: