Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Колеги, много съм доволен от камината и я ползвам трета зима, за жалост гаранцията ми изтече на 16.01.2016 /нали беше 2 години?/ Програматора е лесен и съм я настроил според мойте нужди, но има един въпрос който ме мъчи. От горенето и явно високата температура пепелника ми се огъна малко навътре и по този начин понякога попадат пелети между пепелника и водната риза под отвора и там си изгарят, докато не се напълни с пепел. Независимо от това стенат на водната риза около отвора за подаването на пелетите над нивото на пепелника се лющи и се наблюдава зърнеста нагоряла структура на ламарината. На една от снимките се наблюдава долу в дясно до отвора за подаване на пелети, колкото нокът по-тъмно петно, което е малко по-дълбоко и ме притеснява. Това го забелязах след като реших да почистя цялата горивна камера от пепелта по стените.
Можете ли да дадете мнение това нормално ли е и дали няма опасност да се пробие стената на водната риза?
Може ли да се направи някакъв ремонт на пролет по ламарината?
Съответно аз ще изчукам пепелника за да се изсипват всичките пелети в пепелника, но може ли да се направи нещо на момента по на горялата ламарина?

Прикачен файл

P2110633.JPG
P2110633.JPG (77.57 KиБ) Видяна 2187 пъти

Прикачен файл

P2110632.JPG
P2110632.JPG (77.28 KиБ) Видяна 2187 пъти
andy_forresite - майстор
Преди да се заемеш с изправянето на кошничката първо я нагрей. Използвай газова горелка. Нагрявай цялата отливка с акцент проблемното място. Като започне да се зачервява, хващаш я с клещи или с друг безопасен инструмент, бързо я слагаш на пън, с леки корективни удари с неголям чук, продължавайки с другата ръка да стискаш с клещите да не излети към теб, я наместваш. Да легне с кривото върху пънчето, то трябва да е равно и няма да има проблем. Оправи го по-скоро. Ако не поддава понеже си се забавил, не удряй силно че ще го счупиш, а го нагрей пак.
За другата авария нищо не мога да кажа. Изглежда повърхностно. Колко е дебела ризата, знаеш ли?
За 2 мм стена би станал проблем. За 4 мм - може би, но няма да е скоро. Аз не бих го закачал това.
filmatoplo - майстор
Според мен там са горели пелети които не са били добре обдухвани и снабдявани с въздух, горенето не е било добро придроужено с образуване на катран от по ниската температура, налепа изглежда безобиден. Оправи скарата за да могат всички пелети да попадат в нея и да имат пълно изгаряне без образуване на налеп.
Колеги, действително днес като поизчуках пепелника положението се подобри. Още повече като дръпнах пепелника напред, т.к. има възможност с около 4-5 мм, стана още по-добре защото го отдлечих малко от стената. Явно дявола не е толкова черен и всичко е горе-долу в нормата.
От скоро съм във форум и блгодаря за мнението Ви. Ще поддържа ме връзка.
jabata - специалист
Е добре че си се оправил сравнително лесно.
Но както филма каза, вероятно изгарянето не е било добро. Виж си настрой горелката. Ако трябва вдигни малко въздуха. Само за информация, недостатъчно въздух при горенето, подпомага образуването на катрани, налепи и т.н. които се отлагат по димогарни тръби, кюнци, и т.н и не е ясно кога ще се самозапалят когато става весело.
Успех!
syncho - майстор
Недей да пипаш настройките. Просто си сложи трипътен вентил, за да поддържа температура в печката. От там ти се появява катрана. От много пипане на настройките боли глава после.
Какво е трипътен вентил и каква е схемата на монтаж?
syncho - майстор
Схема:
http://www.atmos.cz/english/images/zapojeni/15.gif

Трипътния вентил е обозначен с М на връщащата на котела (камината) и е важно да се запази мястото на помпата.

Иначе ето един примерен термостатичен трипътен смесителен вентил как изглежда:
http://shop.multiterm.org/product_info. ... cts_id=714

Тема "Относно водна риза на Burnit Comfort 23kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: