• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov - специалист
Колеги тъй като почвам много да се замислям дали да не се напъна малко финансово и да сменя котела заедно със закупуването на пелетна горелка.Препоръчайте триходов стоманен или чугунен котел с добро качество и КПД до 20 киловата.Понеже във другата тема колегите силно ме разубеждават в смисъла да преработвам виадруса на пелети (3 секции). Ще съм благодарен на всички градивни мнения по темата.
Поздрави. Велин Петров
gnt69 - майстор
Аз 8 години бях с Атмос пиролизен и на мене така половината които питах казаха няма проблем ще стане, другата половина ще топлиш гълъбите от пиролизен не можеш да изкараш КПД, и ако го направиш няма да си доволен от разхода и напролет ще го продадеш и ще купиш каквото трябва. И продадох Атмоса донадих малко пари и взех Грейко горелка и котел. Сега не знам те ли са най хубавите но аз съм супер доволен. Горя слънчогледови пелети. От началото на сезона съм на 2700 кг.
В големите студове гореше по 45 кг на ден, сега по 15. Топля 200 квадрата + 40 мази + 300 боилер. Гледам колегите с преработените харчат повечко така че в дългосрочен план котела ще се изплати.
Според мен покупката на котела и горелката са добре изхарчени пари. Прибирам се към 19-20 часа и кеф в къщи топло. Минавам през котелното изхвърлям 1 фараш пепел досипвам пелети и така до другия ден, не че на два пъти не засмуква въздух шнека ама то друга бира.
Дано съм бил полезен но към днешна дата не съжалявам за покупката. :partyman:
П.С. Грейкото и то мисля че има малко да се доработва. Наумил съм се да му сложа турбулатори хем за почистване хем за КПД ама със затоплянето на времето рязко ми намаля мерака за ъпгрейд. На лято на спокойствие ще ги конструирам и монтирам.
Последна промяна от gnt69 на чет фев 11, 2016 10:05 am, променено общо 1 път.
VelinPetrov - специалист
С колко киловата котел/горелка си ? Колко часа на денонощие ти работи ? Каква температура поддържаш в стаите ?
gnt69 - майстор
VelinPetrov написа:
С колко киловата котел/горелка си ? Колко часа на денонощие ти работи ? Каква температура поддържаш в стаите ?
Киловатите 20 на котел и горелка, работи от 6 до 10 сутрин 22 градуса и от 16 до 24 пак 22. Управлявам го по стаен термостат. През другото време е на 20 градуса но не включва изключая големите студове.
alex_serviz - специалист
В ценово отношение разликата между стоманен триходов котел ( предвиден за въглища ) и чисто пелетен котел не е фрапираща. Та в тази връзка направо си вземи пелетен котел.
Мой клиент имаше твоите размисли:
Есента си взе горелка Грейко с намерение да я монтираме на съществуващия му котел Вадрус. Понеже доста се чуди дали да я монтираме на вратичката или Вадруса да се повдига на кутия взел, че си продал Виадруса. После известно време си търси стоманен триходов котел втора употреба. Та в крайна сметка точно преди Нова година си поръча направо пелетен котел...
gnt69 - майстор
alex_serviz написа:
В ценово отношение разликата между стоманен триходов котел ( предвиден за въглища ) и чисто пелетен котел не е фрапираща. Та в тази връзка направо си вземи пелетен котел.
Мой клиент имаше твоите размисли:
Есента си взе горелка Грейко с намерение да я монтираме на съществуващия му котел Вадрус. Понеже доста се чуди дали да я монтираме на вратичката или Вадруса да се повдига на кутия взел, че си продал Виадруса. После известно време си търси стоманен триходов котел втора употреба. Та в крайна сметка точно преди Нова година си поръча направо пелетен котел...
+1 Човек трябва да си спестява упражненията ако не е убеден че ще постигне желания резултат. :rolleyes:
VelinPetrov - специалист
Точно затова търся мнения и инфо по въпроса за да направя нещата максимално добре откъм финанси/качество. Не искам да променям всеки сезон я горелката, я котела. Ще се радвам за още мнения от колеги по въпроса.
VelinPetrov - специалист
Колеги да си задам въпроса и тук. Какво мислите за Стоманен триходов Бош с горелка Бисолид срещу Бисолид Saver C ? На Бисолидския котел му дават по-голямо КПД по книга но не може да гори въглища. Не искам само пелетен котел защото живея в къща на село и искам да имам резервен вариант. Освен това понякога изпадат по-евтини дърва и тн. а и не искам да се удървя ако нещо стане с горелката и се наложи да се чакат части и тн. в голям студ ;)
jabata - специалист
Ами като цяло BiSolid-а се опитва донякъде да копира Bosch-a, но разликата е, че BiSolid-a е направен с една огромна горивна камера за дърва (ако гориш дърва е голямо предимство) също така има тръбни топлообменици, в които ако гориш пелети, може да си закупиш турболизатори и да увеличиш КПД-то.
Иначе като цяло бисолид-а е малко кютук, по-тежък от Бош-а, и мисля че ламарината му е по-дебела от Бошовата (но не съм сигурен), което ще окаже влияние върху КПД-то, и затова не коментирам как е мерено КПД-то.
Иначе Бош да го върнеш на дърва ти трябва между половин час и над час играчка, смяна на врата, слагане на скари, връзване на разрушвачката, и т.н.
А Билосид-а, поне това му е предиството, че точно за 1мин, си го минал от дърва на пелети и обратно (отваряш едната врата, затваряш другата, и преместваш скарите.
Но като цяло и двата котела на пелети нямат добра ефективност, но пък мисля че Бисолид-а може по-лесно да се направи временен тунинг (турболизатор) за повишаване на ефективноста при пелети (който да се махне ако си на дърва). Иначе бош-а понеже всичко е много нагъчкано, тунинга по-трудно ще се направи, и махне.
andy_forresite - майстор
Присъединявам се към колегата и в допълнение да дам и аз 5 стотинки.
По-добре се напъни още малко и вземи грейко експерт комплект с горелка RB20. Поне има кой да ти помогне със съвети за настройките, а и ще може да ползваш слънчогледови ;) . От друга тема ми потвърдиха 100%, че при грейко може да заредиш дърва и пелети, да запалиш горелката на пелети и тя да запали дървата. Горелката се изключва сама, котелът гори на дърва и когато дървата изгорят и температурата спадне до някаква граница, отоплението продължава на пелетите. Щом ти припадат по-изгодни дърва мисля че е добър вариант, макар и малко по-скъп. Може би същото го може и бисолид, ама имам огромния съмнения как ще горят слънчогледови пелетки с неговата горелка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Препоръка при избор на стоманен (чугунен) триходов котел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: