Най - вълнуващия въпрос зимно време.
batkotony - специалист
Здравейте! :-D
Доста прочетох по темата за ашладисването на този иначе толкова приятен нискобюджетен котел с всякакви марки и модели горелки,но въпреки всичко не успях да стигна до окончателна позиция относно моя личен казус... :)
Предисторията в няколко реда(до болка позната на повечето потребители :lol: ):
Преди пет години се обзаведох с горепосоченото котле и с много голям ентусиазъм,достатъчни теоретически и практически умения и не на последно място с помощ от именно този форум успях да изградя локално парно на еднофамилната ми къща,разпростряна на осемдесетина квадратчета почти в центъра на двора ми... :-D
Да,ама не! Първоначалната ми еуфория се изпари някъде между фугите на нацепените дървета и прахта на пернишките въглища(да,тази зима си бях откровено на пернишки боклук и само благата зима беше тази,която реши да не изпукаме от студ между презарежданията с по три тенекии от сирене два пъти в денонощието... :lol: ) и някак в изстрадалото ми съзнание закономерно изкристализира логичният изход към бъдещата ми нирвана,а именно-пелетна горелка! :)
Та на въпроса...
Спрял съм се на горелка Грейко RB20...или 30,не знам,разчитам в случая на вас.Също така бих се радвал,ако не решите,че съм много досаден ,защото съм сигурен,че в процеса на развитие на темата и проекта ще възникнат още много въпроси,които въобще не мисля да ви ги спестя... :-D
Надявам се темата да стане сносно обширна,защото съм сигурен,че не само аз искам да направя нещо подобно с това котле...
ПП.Предишните години успявах да ползвам други въглища и всичко беше ОК,системата работи успешно и вкъщи се ходеше по къси ръкави за Коледа...
Ми да почнем да я развиваме !
В описанието на Прити чета- Горивна камера с голяма топлообменна площ и ниско камерно съпротивление.
Разхода няма да ти хареса и един от последващите въпроси ще е как да повишиш това съпротивление.
Горелката ми е 20 киловата и се справя без затруднения с подобна , на твоята и несанирана квадратура.
Колко киловата е Притито,което после ще искаш или много да подобриш или да смениш?
batkotony - специалист
26 би трябвало да е,като 3 от тях заминават при котлето още...
Що се касае до подобрения-ще има,но няма да влизам в подробности.Все пак това котел с оставащ 50% ресурс да кажем-няма смисъл много да инвестирам в подобрения и като текне един ден да се ядосвам повече... :)
По отношение на увеличаване камерното съпротивление очаквам предложения...Все пак всичко е направено от човешка ръка и не мисля,че е невъзможно да се добави туй-онуй в извънфабрични условия.Налице са режеща и заваръчна техника,сносни умения и качествен помощник.Естествено основният въпрос е дали е възможно собственоръчно да закупя и монтирам горелката или съществуват редица непреодолими спънки от рода на специфични инструменти и апаратура.Другият основен въпрос е как стоят нещата с първоначалната настройка-има ли някакво упътване ,което идва с горелката и благодарение на което може да се запусне или се действа на сляпо?В такъв случай бих предпочел да се обърна към специалист,който би ме лишил от възможността да се науча сам ,но пък би улеснил неимоверно монтажа...
...знам ли... :?
Тук се сещам за специалистите по газови уредби-мушка USB-то ,прави настройките и ти вика:"Ае,готов си!".Много добре,ама следващия път си абониран пак за него дори за елементарни неща,а това точно винаги ме е карало да се чувствам зависим-неприятно е някак... :)
Ами , подобренията се свързани със завъртане на газовете колкото е възможно повече в котела-превръщането му в 2,3,4 или 5 ходов.То това и според тягата на комина,но пък горелките се справят и с не до там добри комини.
Не съм разглеждал такъв котел,но вярвам , че е възможно да се монтират в него чугунени,шамотни плочи по размер или да се изрежат такива от черна ламарина 4 или повече мм.
С чугунени котли,колеги тук ,постигат чудеса.
Чел съм и че Прити доста топлоотдават,та ако това е загуба,може да се помисли за изолация с каменна вата.
Горелка Грейко не може да се закупи от крайни клиенти.
Колко хода на газовете прави този котел,че ми стана интересно.
В нета не намирам данни за конструкцията му.
Някой ползвател или Батко Тони да опишат,ако може!
Може да се окаже бюджетна и задоволителна алтернатива.
filmatoplo - майстор
Та Приитито с каква горелка се куплира, отначало помня имаше комплект с Фероли, сега не знам, може би нещо от рода на Марелиподобна горелка, но не съм сигурен.
jabata - специалист
Ами котела е двуходов. Кюнеца е отзад отгоре. И двата хода са хоризонтални, като първия е напред, а втория назад, и право в комина.
Двата хода са без никакви турболизатои. Просто газовете си прелитат спокойно.
Иначе стандартно ги продаваха с фероли горелка. След това видях комбинация с някаква уж тяхна. Вероятно нещо родно БГ производство, от ниския ценови диапазон.
jabata написа:
Ами котела е двуходов. Кюнеца е отзад отгоре. И двата хода са хоризонтални, като първия е напред, а втория назад, и право в комина.
Двата хода са без никакви турболизатои.
Ахаааа,а дали има височина ,в камерата, евентуално да обособи в нея поне още един ход.Добавянето на турболатори е ясно.
Ако котлето на темоподателя е в добро състояние,може да експериментира с железата и една добра горелка,пък по натам да мисли за котел.
Има си и чисто пелетен за горелката към която се е ориентирал.
filmatoplo - майстор
Притито е риза с два хоризонтални езика разминати, както каза колегата . Прити имат и котле с тръби ама друга марка.
Прикачен файл:
507184fe23381_339.jpg
filmatoplo написа:
Притито е риза с два хоризонтални езика разминати, както каза колегата . Прити имат и котле с тръби ама друга марка.
Въпроса е дали конкретното може да се подобри поне с още един ход.
Ако няма височина,където да се развива пламъка,може да се окаже,че горелка с вертикален пламък е неподходяща.
Евентуално,плочата,разделяща първия ход на още два, да се изолира от към страната на горелката с шамот или вермикулит,за да стане нещо подобно на онези шмиргели,дето ги пишат в другите теми.
Виждам,че ако се монтира на вратичката с отвора,пепелника е на отделна вратичка и ще може да се изхвърля пепелта в движение.Освен ако горелката не пречи де.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср мар 02, 2016 12:39 pm, променено общо 2 пъти.

Тема "Конверсия на котел ПРИТИ GA 26 и пелетна горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: