Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Отопляваме къща близнак 3 етажа по 85 квадрата плюс механа в мазето 30 кв/м и още едно помещение 30кв/м бойлер 100 литра и отделно един радиатор намален в мазето (гаража) който е към 50 квадрата там е и котела.
Изолация 8 сантиметра стереопор отвън и 5 отвътре на единия близнак и вата 10 см под покрива , другата е с вата отвътре 5 см , таван 8 см вата, 8см стереопор отвън, като 1 етаж е цялата с 10 см отвън стереопор и мазилка силиконова дограма 5 камерна стъклопакети двойни ка + обикновенно 4мм/5мм.
Котел Бош солид 2000 Б 32 кв. разход - последните три години варира от 6.5 до 8 тона домбазки въглища за сезон . Къщата се грее постоянно като температурата варира от 23 до 26 и нагоре понякога ...поради ред причини . Радиатори моята част 1 етаж 2 бр 60см с по 20 глидерра алуминиеви плюс един 35см мился че е с 30 глидера, 2 етаж 2бр 60см по 24 ребра , като единия съм го спрял че става жега .
3 Етаж 1 бр 60см с 10 глидера и един 60 см 25 глидера ,малкия не го включвам а големия е на 3 макс че става жега.
Другата част е аналогична според мен в механата има 1 бр 60 см 12 глидера и в гаража чугунен радиатор плюс още един в другото помещение 60см 25 глидера .
Четох доста по форумите и темите тук., разбрах че е най добре да се направи петкамерно с преграда както го правите тук, оттам следва въпросът с хоризонтален или вертикален пламък да е горелката. Това което гледам са модели GP , ferroli , ivg s40 , Greiko , последното е малко скъппо но то зависи и от това каква мощност да е 20 ,25, или 32 киловата. Може и да изпускам някой модел може и вие да кажете някой. Относно ай ви джи ес 40 четох тук че ако е с опция стаен термостат безжичен работела на он офф... вярно ли е?
Важно за мен е да работи с безжичен термо програматор и модулация едновременно, какъв вариант има за прикачане към котлето, виждам че някой врати са доста скъпи, да управлява и помпата на системата, да не се задръства и да има надеждна система за горене и почистване, като ценовия диапазон е около 2000 лева . Ще се радвам ако ми помогнете в избора с съвети, хич не съм в час засега :-D
n.ganev - майстор
Преди да задавате въпроси прочетете поне заглавията на темите за да разберете че на въпроса вече е отговаряно.
Благодаря с този отговор определено много ми по.могна :D
filmatoplo - майстор
До колкото разбирам топлите две еднакви къщи всяка по 255 квадратни метра площ + др помещение 30 или там 60 кв м. Като имате общ котел за двете къщи ,който е Бил 32 клв .така ли.Със каква температура на водата в котела успявате да стоплят сградите .
Явно не съм се изразил добре къщата е една 3 етажа плюс мазе по 85 квадрата на етаж и е разделена на две по височина, температурата на котела се поддържа около 60 градуса
filmatoplo - майстор
В най студено време по колко килограма въглища си горял .
Не слагам само аз , но бункера се поддържа пълен . Взехме 8 тона края на октомври сега има около тон. Което за 150 дни се връзва по около 46 кг на ден тази зима. Котлето не се гаси ,ако има слънце само се намаляват градусите му, от което разбира се следва и безобразен нагар :Д, с който няма преборване оттам и кпд то му пада, чистя го отвътре почти всяка седмица


В най студените дни може би за 24 часа около 5 кофи от железните големите
alex_serviz - специалист
На този котел му слагаш Грейко, добавяш и една ламарина в бункера ( писано е и показвано много в темата за Грейко ). Аз втора зима с Дакон 32 KW, Грейко 20 KW и слънчогледови пелети като цена за сезона ми излиза малко по-малко от това, което съм дава за въглища. ( При по-малка площ, обаче ). Желателно е според мен стаен термостат ( или програмируеми термоглави ) и термостатичен трипътен вентил за котела.
Благодаря Алекс ти колко кв отопляваш? Изчетох за грейкото всичко. По принцип и аз на нея почти съм се спрял но ме притеснява дали 20 киловата няма да е малка иначе и според мен стайния термостат е задължителен .
petko69 - помощник
виж горелките от Свищов имат вече и реторна

Тема "Избор на горелка за котел Бош Солид 2000 Б 32 киловата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: